• <

Wynik wyszukiwania - "internet rzeczy" - Wiadomości

Cyfrowa platforma łańcucha dostaw firmy COSCO Shipping z prestiżową nagrodą

22 września w Grand Halls w Szanghaju odbyło się Międzynarodowe Forum Żeglugi North Bund 2023 pod hasłem „Otwartość, współpraca i innowacje: współtworzenie nowego krajobrazu globalnej żeglugi i lotnictwa”. Przedstawiciele i eksperci władz branżowych, przedsiębiorstw portowych i żeglugowych, instytutów badawczych i stowarzyszeń branżowych z całego świata zebrali się w Szanghaju, aby omówić bieżący rozwój, wyzwania i przyszłe możliwości branży żeglugowej, mając na celu wspólne promowanie nowego rozwoju żeglugi.
25.09.2023

Nowe technologie w sektorze energetycznym – kierunki i wyzwania

Cyfryzacja sektora energetycznego nabiera rozpędu dzięki postępowi technologicznemu pod postacią rozwiązań takich jak blockchain, IoT, AI, ML czy przetwarzanie danych w chmurze. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne wyznaczają dynamiczne kierunki rozwoju w branży energetycznej. Eksperci są zgodni, że w nadchodzącej dekadzie cyfryzacja zrewolucjonizuje sposób produkcji, dystrybucji, magazynowania i zużycia energii elektrycznej. Będzie to zasługą bardziej inteligentnych, wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych systemów ene
23.02.2023

Kontenery w zautomatyzowanych portach. PSA International i DCT poprowadzą porty na Bałtyku nowym kursem?

Terminale kontenerowe warto automatyzować, a inwestycja w automatyzację przeładunku pojemników zwraca się w czasie około 5 lat wynika z wnikliwych badań eksploatacji 63 portów kontenerowych przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Kaliforni, Gandawie i Anwerpii oraz Pireusie.
15.08.2022

Sieć 5G przyszłością portów. Dzięki sztucznej inteligencji terminal GCT w Gdyni oszczędzi czas i pieniądze

O tym, że czas to pieniądz wiedzą dokładnie pracownicy portów. Gdynia Container Terminal (GCT), który jest częścią międzynarodowej grupy Hutchison Ports, pracuje nad wdrożeniem ułatwień i oszczędności z wykorzystaniem supernowoczesnych technologii 5G. Jak szybka sieć może usprawnić pracę na terenie gdyńskiego portu?
24.05.2022

Cumowanie ze sztuczna inteligencją. Porty bez cumowników? Gdynia na kursie

Autonomiczne cumowanie i pozycjonowanie statków to przyszłość branży morskiej, a armatorzy i operatorzy terminali cały czas śledzą innowacje, które usprawnią żeglugę i obsługę statków w portach – twierdzą eksperci australijskiej firma (Marine Autonomous Intelligent Docking (MAID)).
18.04.2022

Główne trendy na oceanach i morzach w 2022. Polska kontroluje trendy

Rozwiną się nowe technologie, zwiększy zanieczyszczenie środowiska i przekręty. 2022 będzie rokiem intensywnego wprowadzania w gospodarce morskiej nowych technologii – wynika z analizy Su Yin Anand i Tabithy Logan, współzałożycielek The Captain’s Table. Będzie również okazją do wykorzystywania technologii do nielegalnych działań i omijania prawa – ostrzega Windward.
28.01.2022

Shanghai Electric uruchamia turbinę Petrel Platform SEW11.0-208 o mocy 11 MW z napędem bezpośrednim

Spółka Shanghai Electric poinformowała o wprowadzeniu na rynek swojego najnowszego modelu morskiej turbiny wiatrowej, platformy Petrel SEW11.0-208. Odbyło się to na forum poświęconym „zerowej emisji dwutlenku węgla”, na które zaproszono liderów chińskiego przemysłu energetyki wiatrowej, aby zaprezentowali oni możliwości w kontekście zaangażowania Chin w redukcję emisji dwutlenku węgla.
17.10.2021

Hughes prezentuje pierwszy tego rodzaju satelitarno-komórkowy terminal hybrydowy

Zaprezentowany przez Hughes terminal 4510 zapewnia inteligentną łączność dla kluczowych zastosowań mobilnych, naziemnych i morskich w odległych obszarach Europy bez dostępu do sieci energetycznej.
18.05.2021

Ireneusz Zyska: transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki (wywiad)

Prezentujemy wywiad z wiceministrem ds. klimatu Ireneuszem Zyską na temat polskiej transformacji energetycznej, przeprowadzony przez Mariusza Marszałkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego.
25.01.2021

Port Felixstowe testuje sieć 5G

Brytyjski Port Felixstowe zamierza wykorzystywać technologię 5G oraz Internet Rzeczy (IoT) w ramach rządowego „Programu prób i testów 5G”.
15.01.2021

Roboship przetestuje autonomiczną nawigację na dwóch statkach

Konsorcjum żeglugowe e5 Lab z siedzibą w Tokio i jego partnerzy rozpoczęli test weryfikacji koncepcji, chcąc zademonstrować algorytmy zdalnego sterowania i unikania kolizji na rzeczywistych statkach w ramach projektu Roboship.
12.11.2020

Inteligentny system dla portów - projekt InSecTT

W ogólnoeuropejskim projekcie Intelligent Secure Trustable Things (InSecTT), w ramach programu Horyzont 2020, uczestniczą najbardziej innowacyjne firmy i jednostki badawcze. Wspólnie pracują nad rozwiązaniami łączącymi Internet Rzeczy (IoT) ze sztuczną inteligencją (AI). W tym gronie znalazły się 3 podmioty z Polski. Gdyński start-up ISS RFID, razem z Politechniką Gdańską i firmą Vemco, opracują ważne komponenty tworzące system inteligentnego portu morskiego.
06.11.2020

Festiwal Cyfryzacji rozpoczęty w Spacemaker w GPN-T

Festiwal Cyfryzacji to największa ogólnopolska inicjatywa edukacyjno – technologiczna mająca na celu przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat nowych technologii i cyfryzacji. Ideą organizatora Festiwalu Cyfryzacji - Digital Poland było otwarcie cyfrowego świata oraz pokazanie najciekawszych miejsc, gdzie rodzą się nowe technologie w Polsce.
02.10.2020

Umowa Politechniki Gdańskiej z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk

W czwartek 13 sierpnia w Kapitanacie Portu Północnego miało miejsce podpisanie umowy między Politechnika Gdańską a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, której celem jest pilotażowe wdrożenie systemów Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things- loT) dla poprawienia efektywności i bezpieczeństwa w Porcie Gdańsk.
14.08.2020

Spółka Shanghai Electric przedstawia prognozy dla chińskiego rynku energii wiatrowej

Przy okazji niedawnego uruchomienia pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8MW, która korzysta z technologii „black start", spółka Shanghai Electric (SHA:601727/HK:02727) udzieliła wywiadu BloombergNEF, dzieląc się informacjami na temat jej strategii, chińskiego rynku energii wiatrowej, a także prac spółki nad tworzeniem instalacji wiatrowych zapewniających większą niezawodność, wytrzymałość i stabilność, a tym samym przyczyniających się do bezpieczniejszej, bardziej zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki w przy
28.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Autonomiczne statki i bezpieczna żegluga. Politechnika Gdańska wdraża innowacyjny projekt

Politechnika Gdańska i Urząd Morski w Gdyni będą jednymi z pierwszych instytucji, które rozpoczną wdrażanie międzynarodowego i wysokobudżetowego projektu InSecTT - dedykowanego m.in. przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym w obrębie tzw. Internetu Rzeczy i poprawie bezpieczeństwa żeglugi.
14.07.2020

MR: podczas polskiej prezydencji w Grupie V4 w centrum będą działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku

Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku – zapowiedział cytowany w środowym komunikacie wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
08.07.2020

Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo]

Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń do produkcji energii elektrycznej i sprzętu przemysłowego, ogłosił dzisiaj uruchomienie pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. Uruchomienie turbiny korzystającej z technologii „black start” pokazuje zdolność spółki do realizacji zamówień zbiorczych na rynku morskich turbin wiatrowych o mocy 8 MW.
16.06.2020

Raport: upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach może dać redukcję emisji CO2 o 68 proc.

Upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach polskiej gospodarki - przemyśle, transporcie, ciepłownictwie czy systemach ogrzewania domów - do 2050 r. może umożliwić redukcję emisji CO2 wobec roku 2020 o około 68 proc. - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego.
05.06.2020

DCSA wprowadza pierwsze standardy IoT dla inteligentnych kontenerów

Digital Container Shipping Association (DCSA), grupa non-profit założona w celu dalszej cyfryzacji standardów transportu kontenerowego, wraz z dziewięcioma przewoźnikami, opublikowała standardy IoT (Internet of Things) dla kontenerów transportowych.
02.06.2020

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.
12.05.2020

Nowe technologie rewolucjonizują funkcjonowanie portów

W ostatnich latach nastąpił szybki postęp w zakresie innowacji technologicznych mających ogromny wpływ na rozwój portów i terminali przeładunkowych. Przygotowaliśmy zestawienie trzech, które zrewolucjonizują funkcjonowanie portów, a co za tym idzie globalnych łańcuchów dostaw.
29.01.2020

Przemysł morski na zielonym kursie: popyt na ekologiczne statki przyśpiesza rozwój energooszczędnej hydrauliki

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny prom przewożący ludzi i pojazdy tam i z powrotem przez fiord u wybrzeży Norwegii. Jednak pozory mylą. Na tym 80-metrowym statku o wymownej nazwie Ampere pracuje jeden z pierwszych na świecie całkowicie elektrycznych układów napędu. Zapewnia on praktycznie zerową emisję gazów cieplarnianych i działa niemal bezgłośnie.
28.01.2020

Innowacyjność i niskoemisyjność OZE to główne cele polskich koncernów energatycznych

Do 2030 roku grupa Enea chce być innowacyjnym i niskoemisyjnym koncernem energetycznym – wynika z nowej, długoterminowej strategii rozwoju firmy. To odpowiedź na główne trendy na rynku energii. Wśród głównych zmian są m.in. nowe produkty i usługi dla klientów oparte na internecie rzeczy i technologii blockchain, wzrost wydatków na działalność innowacyjną i B+R oraz duże inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła energii. Tylko na rozwój OZE grupa przeznaczy 14,7 mld zł, a zarządzaniem i rozwojem tych projektów zajmie się sp
18.12.2019

PGNiG zainwestuje 100 mln w start-upy. Szuka ciekawych projektów w Polsce i za granicą

Wyzwania środowiskowe w połączeniu z rosnącym popytem na energię i surowce są dziś głównym motorem napędowym dla innowacji w sektorze gazu i paliw – wynika z raportu „W kierunku energii przyszłości” PGNiG i PwC. Projekty, nad którymi pracują duże spółki i start-upy, dotyczą m.in. dekarbonizacji, ograniczania kosztów wydobycia, kreowania nowych usług w obszarze konsumenckim czy wykorzystania wodoru i paliw alternatywnych. PGNiG stawia na ten obszar mocny akcent. Koncern powołał właśnie kolejny projekt – fundusz venture capi
13.12.2019

Cobots: kolejna rewolucja w logistyce

Systemy robotyczne są wykorzystywane w logistyce już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz rozpoczyna się okres ich dynamicznej popularyzacji. Do 2025 roku liczba robotów pracujących w magazynach wzrośnie do czterech milionów. Warto więc zadać sobie pytanie, czym są i jak mogą pomóc w codziennej pracy?
09.10.2019

Morawiecki: Wyższe marże firm pozwolą podnieść płace pracowników

Dzięki trwającej obecnie czwartej rewolucji technologicznej możemy ominąć pewne etapy rozwoju gospodarczego, żeby za kilka lat polskie firmy mogły realizować wyższe marże co przełoży się na wyższe płace dla pracowników - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Jasionce na Kongresie 590.
08.10.2019

Internet Rzeczy – inteligentne urządzenia zapewnią przewagę konkurencyjną w logistyce

Internet rzeczy (IoT) – połączone ze sobą urządzenia zbierające i wymieniające się danymi – to ogromna szansa na zwiększenie efektywności kosztowej i poprawę bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw.
13.09.2019

Minister Gróbarczyk spotkał się w Londynie z szefem IMO oraz brytyjskim ministrem transportu

Minister Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Londynie wziął udział w International Shipping Week, największej na świecie imprezie branży morskiej. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się także z Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Kitackiem Limem oraz brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.
13.09.2019

Dachser: nowoczesne technologie dla logistyki jutra

Dachser, globalny operator logistyczny, prowadzi badania nad możliwościami wykorzystania koncepcji takich jak IoT (Internet rzeczy) czy uczenia maszynowego do zarządzania łańcuchami dostaw. Międzynarodowa firma od początku swego istnienia przywiązuje dużą wagę do innowacyjności. Operator odgrywał kluczową rolę m.in. przy wdrożeniu nadwozi wymiennych w latach 70. czy rozpowszechnieniu kodów kreskowych na paletach w ostatniej dekadzie XX wieku. Cel tych działań zawsze jest taki sam: zapewnienie najsprawniejszej obsługi log
06.08.2019

MPiT: 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu przemysłu 4.0

Resort przedsiębiorczości i technologii przeznaczy 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze przemysłu 4.0 - poinformowało we wtorek ministerstwo.
31.07.2019

Rewolucja w transporcie i logistyce: nowe technologie dla Przemysłu 4.0

W jaki sposób robotyka wpływa na wydajność operacji logistycznych? Czy internet rzeczy odegra znaczącą rolę w rozwoju branży? Na te i inne pytania dotyczące rewolucji w transporcie i logistyce oraz nowych technologii dla Przemysłu 4.0 odpowiadają eksperci. Thierry Almès, Senior Innovation Manager z GEFCO oraz Vincent Champain, President, GE Digital Services Europe & General Manager w GE Digital oceniają rozwój Przemysłu 4.0 i nowoczesnych technologii stosowanych w logistyce.
24.07.2019

Transformacja transportu drogowego. Jak uzdrowić sektor TSL przy pomocy Internetu rzeczy i rozwiązań telematycznych?

Mimo dynamicznego rozwoju branży TSL w ciągu kilku ostatnich lat, której udział w polskim PKB od czasów wejścia do Unii Europejskiej wzrósł prawie do 20%, lista problemów trapiących ten sektor gospodarki wydłuża się. Większość z nich jest dobrze rozpoznana i zdiagnozowana. Począwszy od braków kadrowych wśród kierowców, mierzonych w setkach tysięcy wakatów, poprzez rosnącą konkurencję na rynku wewnętrznym, aż do ciągle nowych regulacji prawnych, wszystko to składa się na obraz rynku niestabilnego i trudnego, z którym branża musi
14.05.2019

Emilewicz: W połowie marca poznamy lokalizację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

W okolicach 15 marca poinformujemy o wyborze lokalizacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - powiedziała w środę PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Trwają prace nad statutem Fundacji, która ma być ulokowana poza Warszawą.
27.02.2019

Osiem zagranicznych startupów zaczyna współpracę z PGNiG

Osiem zagranicznych starupów zaczyna współpracę ze spółkami grupy PGNiG - ogłosił w środę na inauguracji rządowego programu Poland Prize prezes Grupy Kapitałowej PGNiG Piotr Woźniak, która jest strategicznym partnerem projektu.
20.02.2019

Ekspertka: Przemysł i biznes coraz częściej będą sięgać po technologie cyfrowe

W 2019 r. prognozowany jest dalszy dynamiczny rozwój takich technologii cyfrowych jak: internet rzeczy, sztuczna Inteligencja, big data czy rzeczywistość rozszerzona. Wydaje się, że coraz bardziej po te technologie będzie sięgać przemysł i biznes – mówi PAP dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego.
07.02.2019

Prezydent podpisał ustawę Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Podstawowym celem Platformy Przemysłu Przyszłości jest doprowadzenie do transformacji krajowego przemysłu do poziomu określanego, jako Przemysł 4.0, a w następstwie wzrost produktywności polskich przedsiębiorstw - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.
28.01.2019

Ociepa: Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zostanie powołana w I kwartale tego roku

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zostanie powołana w I kwartale tego roku - powiedział w środę wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Dodał, że jej siedzibą nie będzie Warszawa.
23.01.2019

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Sejm opowiedział się w czwartek za poprawkami Senatu do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Źródłem finansowania Fundacji mają być m.in. zbiórki publiczne.
17.01.2019

Senat zgłosił poprawki do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową. Jedna z nich zakłada, że źródłem finansowania Fundacji będą zbiórki publiczne.
21.12.2018

Sejm za ustawą o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Sejm uchwalił w piątek ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową.
14.12.2018

Kraje UE i PE porozumiały się ws. poprawy cyberbezpieczeństwa w UE

Państwa członkowskie i Parlament Europejski porozumiały się ws. stworzenia unijnego systemu certyfikacji bezpieczeństwa cybernetycznego produktów i usług oraz rozbudowy agencji do walki z cyberprzestępczością. Ma to zwiększyć cyberochronę Unii Europejskiej.
11.12.2018

Projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości trafi pod obrady rządu

Rząd ma się zająć we wtorek projektem ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Ma ona pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową.
22.10.2018

Jedyny Uniwersytet Morski w Polsce – wywiad z prof. Januszem Zarębskim

Od 1 września Akademia Morska jest już Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Jest to zmiana prestiżowa, podnosząca rangę uczelni w światowych i europejskich rankingach. Uroczystość związana ze zmianą nazwy odbyła się 5 października w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a rektor uczelni, prof. Janusz Zarębski, opowiedział nam o tym, co oznacza ta zmiana oraz jakie wyzwania stawia przyszłość przed Uniwersytetem Morskim.
10.10.2018

Sunreef Yachts na DPS FORUM – Konferencji Nowoczesnych Technologii

Na stadionie PGE Narodowy 17 października odbędzie się XVII edycja DPS FORUM – Konferencji Nowoczesnych Technologii. Jest to jeden z najważniejszych w Polsce eventów poświęconych oprogramowaniu i rozwiązaniom informatycznym dla przemysłu oraz biznesu i największe w Europie spotkanie użytkowników SOLIDWORKS.
09.10.2018

Konferencja Venture Day 2018 w Gdańsku – uwolnij ideę!

Sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy robotyka – to tylko niektóre z trendów technologicznych, nad którymi eksperci pochylą się podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
05.10.2018

Konferencja Venture Day 2018 w Gdańsku – uwolnij ideę!

Sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy robotyka – to tylko niektóre z trendów technologicznych, nad którymi eksperci pochylą się podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
26.09.2018

Deloitte: Przemysł 4.0 będzie miał rewolucyjny wpływ na strategie biznesowe firm

94 proc. menedżerów, którzy wzięli udział w globalnym badaniu firmy Deloitte uważa, że transformacja cyfrowa jest najwyższym strategicznym celem ich organizacji. Zdaniem Deloitte Przemysł 4.0 będzie miał rewolucyjny wpływ na strategie biznesowe firm.
26.09.2018

Współpraca Portu Gdańsk z Rotterdamem

Dynamiczny rozwój, otwieranie się na rynki całego świata, działania handlowo-marketingowe na szeroką skalę – to must have nowoczesnego portu. Podobnie jak digitalizacja oraz wymiana doświadczeń i współpraca między portami. Właśnie w tym celu do Portu Gdańsk przyjechali przedstawiciele z Rotterdamu.
13.09.2018

PGNiG chce przyciągać najlepsze start-upowe pomysły z uczelni i rynków Europy Zachodniej

700 mln zł – taką kwotę Grupa Kapitałowa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza przeznaczyć na innowacje do 2022 roku. Plany w tym zakresie obejmują m.in. współpracę ze start-upami na jak najwcześniejszym etapie. Koncern już prowadzi 18 projektów pilotażowych, a będzie ich znacznie więcej – poszukiwania innowacyjnych pomysłów obejmą bowiem również szkoły ponadpodstawowe i uczelnie. PGNiG zależy na nowoczesnych rozwiązaniach praktycznie w każdym aspekcie działalności, a to – w końcowym efekcie – ma się przełożyć n
10.09.2018

Rośnie znaczenie nowych technologii w transporcie

Usprawnienie pracy kierowców, łatwiejsze zarządzanie transportem, a w rezultacie oszczędność czasu i pieniędzy to tylko niektóre z powodów, skłaniających firmy logistyczne do inwestowania w nowoczesne i efektywne technologie.
16.07.2018

Eaton opiera się na standardzie OPC UA i dostosowuje swoje portfolio produktowe dla automatyki

Firma Eaton skonstruowała swój asortyment produktów automatyki tak, aby zapewnić producentom maszyn i systemów łatwy i bezpieczny sposób komunikacji poszczególnych elementów maszyny z chmurą (Cloud). Dzięki integracji standardu OPC Unified Architecture (OPC UA) zarówno już istniejące, jak i nowe systemy sterowania i obsługi oraz maszyny mogą być przygotowane na IoT (Internet rzeczy), dzięki czemu mogą być one łatwo i niedrogo zintegrowane ze środowiskiem Inteligentnych Fabryk. Oznacza to, że maszyny mogą komunikować się z
21.11.2017

Innowacyjna platforma transportowa AGV dostępna na rynku jako integralna część Przemysłu 4.0

Firma Comau, należąca do grupy FCA, wprowadziła na rynek innowacyjną platformę do transportu, w ramach której powstał Agile1500 - pierwszy model ze zautomatyzowanej platformy mobilnej AGV. Projekt w pełni wyraża otwarte podejście Comau do projektowania systemów automatycznych.
26.10.2017

Dachser zakłada Enterprise Lab w Instytucie Fraunhofera

Dachser rozpoczął ścisłą współpracę z Instytutem Przepływu Materiałów i Logistyki działającym przy Fraunhofer, największej w Europie organizacji badań stosowanych. W nowo powstałym Dachser Enterprise Lab w Dortmundzie, eksperci operatora będą pracować z naukowcami nad projektami badawczymi i rozwojowymi, które wpisują się w działalność Dachser w zakresie Road Logistics oraz Air & Sea Logistics. Celem pracy tego zespołu jest dalszy rozwój pionierskich technologii, ukierunkowany na zastosowanie ich w praktyce.
19.10.2017

Polskie start-upy rosną w siłę i wychodzą na zagraniczne rynki

Polskie start-upy rozwijają się głównie z własnych środków, ale chcą też przyciągać zagranicznych inwestorów. Coraz łatwiej jest im też pozyskać wsparcie z budżetu państwa czy funduszy unijnych. W Warszawie zakończyła się właśnie dwudniowa konferencja Wolves Summit poświęcona start-upom – jedno z największych wydarzeń networkingowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie, które jest okazją do nawiązania kontaktów biznesowych, przyciągnęło do stolicy ok. 1,2 tys. wilków biznesu i 200 start-upów z regionu Europy Środkowo-Wschod
12.10.2017

PSSE w Orange Fab

Trwa budowa ekosystemu wsparcia dla startupów. We wtorek na Kampusie Orange w Warszawie delegacja PSSE uczestniczyła w panelu dyskusyjnym programu Orange Fab. Jest to kolejny etap współpracy pomiędzy Orange Polska i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, bowiem w piątek 29 września podpisano umowę o partnerstwie w akceleratorze kosmicznym Space3ac Intermodal Transportation.
04.10.2017

PGNiG szuka nowych technologii we wszystkich obszarach działalności

Nowe produkty i usługi dla klientów oparte o internet rzeczy, nowe technologie wydobycia gazu ziemnego, ochrona środowiska i alternatywne źródła energii to dziedziny, w których Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na innowacje. Ma się do tego przyczynić współpraca ze start-upami i budżet na działalność badawczo-rozwojową, który zakłada, że co roku spółka będzie przeznaczać na B+R+I około 100 mln zł. Zapotrzebowanie na nowe technologie dotyczy każdego z obszarów działalności energetycznego giganta.
07.07.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Transoceaniczne bezzałogowe statki mają zacząć pływać w 2035 r.

Transoceaniczne autonomiczne jednostki pływające mają zacząć pływać w 2035 r. – mówi dr Henryk Lasota z Politechniki Gdańskiej. Nowa era przemysłu morskiego wymusiła bowiem przyspieszony rozwój wielu gałęzi elektroniki morskiej. O jej zadaniach na najbliższe lata, zagrożeniach i metodach działania rozmawiali eksperci podczas konferencji MARELDAYS 2017 Dni Elektroniki Morskiej zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej pod hasłem „Autonomiczne jednostki pływające”.
10.05.2017

Silniki ABB poinformują użytkownika o koniecznym serwisie

Nowe, oparte na technologii inteligentnych czujników rozwiązanie ABB może ograniczyć przestoje silników niskiego napięcia nawet o 70 proc. i wydłużyć ich cykl życia aż o 30 proc.
27.04.2016

Inteligentne specjalizacje Pomorza: wśród nich technologie portowo-logistyczne i off-shore

W zeszłą środę odbyło się spotkanie, podczas którego władze województwa zaprezentowały cztery obszary Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Do wykorzystania jest pula miliardów euro.
05.05.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.