• <

Wynik wyszukiwania - "chemikaliowce" - Wiadomości

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.
07.04.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Hyundai Mipo Dockyard kończy budowę pierwszego w Korei Południowej autonomicznego statku

Na terenie południowokoreańskiej stoczni w Ulsan odbyła się, 8 marca br., podwójna uroczystość nadania nazwy dwóm kontenerowcom o nośności 1800 TEU, Pos Singapore i Pos Laemchabanf. Pierwszy z nich wyróżnia się zamontowaniem nowoczesnego wyposażenia, pozwalającego na autonomiczne działanie.
12.03.2024

Pierwszy na świecie chemikaliowiec napędzany wiatrem oddany do użytku

Chemship oddał dziś do użytku swój pierwszy statek z napędem wspomaganym wiatrem. Tym samym MT Chemical Challenger stał się pierwszym na świecie chemikaliowcem wyposażonym w zrównoważoną technologię wiatrową. Statek będzie obsługiwał transatlantycką trasę firmy żeglugowej Chemship między wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych a Morzem Śródziemnym.
19.02.2024

Trzy statki Songa w dokach Nauty

Aż trzy statki armatora Songa Shipmanagement obsługiwane są jednocześnie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.
28.11.2023

Intensywny początek jesieni w PSP Florian w Porcie Gdańsk

Portowa Straż Pożarna Florian wyjeżdża do ponad 300 zdarzeń rocznie. Jednostka specjalizuje się w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie portu, na wodzie, jak również realizuje szkolenia i kursy dla załóg statkowych, w tym serwisy sprzętu przeciwpożarowego. Interwencje, wyjazdy do zdarzeń, asysty na wodzie, szkolenia dla marynarzy - tak zapowiadają się najbliższe miesiące w portowej straży pożarnej.
28.09.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Porty Ameryki Południowej i polski udział w transporcie morskim. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Ameryka Południowa to ważny kontynent z punktu widzenia międzynarodowej wymiany handlowej i transportu morskiego. W regionie mieszka około 430 mln ludzi, co zapewnia duże zaplecze rynkowe i spore dalsze możliwości rozwoju gospodarczego tego kontynentu i jego społeczności. Obecnie jest to region przede wszystkim eksportu wielu surowców naturalnych, ale także produktów rolnych i spożywczych. Import to z kolei przede wszystkim dobra konsumpcyjne, ale również często ładunki inwestycyjne.
14.02.2023

Westcon Design Poland. Wyrośli z polskiej stoczni i światowego offshore

Zespół Westcon Design Poland tworzą byli projektanci Stoczni Szczecińskiej oraz młodzi entuzjaści współczesnej techniki. Doświadczenie zdobyli realizując ambitne projekty jednostek budowanych w Stoczni Szczecińskiej, jak i w ramach uczestnictwa w międzynarodowych przedsięwzięciach offshore, głównie w Norwegii. Szefów tego prężnie działającego biura projektowego zapytaliśmy o kierunki działalności i najciekawsze przykłady ich prac.
08.11.2022

Trwa akcja ratunkowa opuszczonego masowca u wybrzeży Holandii [WIDEO]

Holenderska straż przybrzeżna próbuje odholować dryfujący masowiec, który wcześniej zderzył się z tankowcem z ropą lub chemikaliami u wybrzeży IJmuiden w Holandii. Masowiec Julietta D dryfuje zaledwie kilka mil od wybrzeża.
31.01.2022

KSOE zdobywa zamówienie na cztery chemikaliowce na LNG

Południowokoreański gigant stoczniowy Korea Shipbuilding & Marine Engineering (KSOE) otrzymał zamówienie na budowę czterech statków do przewozu produktów petrochemicznych.
26.10.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

"Dziewczyny na fali" - III edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku serdecznie zapraszają na trzecią edycję konferencji "Dziewczyny na fali". Spotkanie odbędzie się 8 marca 2021 r. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną, wydarzenie odbędzie się w formule online.
23.02.2021

Bahri zamówił 10 chemikaliowców za 410 mln dolarów

Bahri, największy na świecie armator tankowców VLCC, podpisał kontrakt ze stocznią Hyundai Mipo Dockyard na budowę dziesięciu chemikaliowców średniego zasięgu (MR) o nośności 49,999 tys. dwt.
24.08.2020

Skompensowana Pojemność Brutto - CGT określa stopień skomplikowania statku

System CGT tzw. skompensowanych GT został wprowadzony przez organizację OECD w 2007 roku, jako jednostka miary, która w zobiektywizowany sposób pozwoliłaby na odzwierciedlenie relatywnych zdolności produkcyjnych aktywności stoczniowej realizowanej w różnych stoczniach i w różnych rejonach świata. Wartość CGT jest wyliczana dla określonych typów statków, a nie dla wszystkich obiektów pływających.
17.04.2020

Zginął pracownik dużej japońskiej stoczni

Zginął jeden z pracowników japońskiej stoczni Fukuoka Shipbuilding. Do wypadku doszło podczas budowy nowego statku.
28.01.2020

Kolizja w pobliżu Antwerpii. Mały wycieczkowiec zderzył się z chemikaliowcem

W poniedziałek chemikaliowiec i statek wycieczkowy Viking Cruises zderzyły się w pobliżu portu w Antwerpii, powodując uszkodzenia obu statków.
02.04.2019

Budowanie flot narodowych- przykładem Norwegia i Korea Południowa

Po oceanach pływa ponad 93 tys. statków o łącznej nośności 1,86 mld t. Nie wszystkie znajdują zatrudnienie. Często zmiana strategii albo błąd armatora sprawiają, że na rynku pojawiają się statki po okazyjnych cenach. Bywa, że operator musi wzmocnić serwis i pilnie poszukuje na morskie połączenie nowej jednostki. Mimo niskich cen ropy wciąż dynamiczny jest rynek offshore.
18.02.2019

Norwegia: IMO powinno dążyć do zmniejszenia emisji w żegludze o 50 procent do 2050 roku

Światowa żegluga powinna postawić sobie za cel zmniejszenie emisji zanieczyszczeń o połowę do 2050 roku – stwierdził norweski związek armatorów, który prowadził niedawno rozmowy z Międzynarodową Organizacją Morską (IMO).
09.01.2019

Port Rotterdam zaoferuje rabat tankowcom

Zarząd Portu w Rotterdamie przedstawił plany rozszerzenia i ułatwienia przyznania zniżki Green Award dla statków od 2019 roku.
20.12.2018

Nowe chemikaliowce zamówione przez niemieckiego armatora

Niemiecka spółka żeglugowa GEFO zamówiła sześć chemikaliowców w jednym z chińskich zakładów.
07.11.2018

Norwegowie chcą zmniejszenia emisji w żegludze o połowę do 2050 roku

Światowa żegluga powinna postawić sobie za cel zmniejszenie emisji zanieczyszczeń o połowę do 2050 roku – stwierdził norweski związek armatorów, który prowadził niedawno rozmowy z Międzynarodową Organizacją Morską (IMO).
25.10.2018

Załoga polskiego Agath wypompowała toksyczne chemikalia do Morza Północnego?

Jak poinformował portal Täglicher Hafenbericht, policja i prokuratura z Hamburga, wszczęła śledztwo dotyczące wypompowywania do morza zanieczyszczeń powstałych przy płukaniu zbiorników z polskiego chemikaliowca Agath. Zarzuty zostały postawione kapitanowi i pierwszemu oficerowi.
03.07.2018

Nowy statek we flocie Unibaltic

26 kwietnia 2018 roku do floty Unibaltic dołączył kolejny chemikaliowiec. Statek nosił dotychczas nazwę Hanne Theresa, we flocie Unibaltic będzie pływał pod nazwą AMETHYST.
21.05.2018

Norwegia chce zmniejszenia emisji w żegludze o połowę do 2050 roku

Światowa żegluga powinna postawić sobie za cel zmniejszenie emisji zanieczyszczeń o połowę do 2050 roku – stwierdził norweski związek armatorów przed przyszłotygodniowymi rozmowami z Międzynarodową Organizacją Morską (IMO).
05.04.2018

Port State Control – uwarunkowania prawne

Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa morskiego jest kontrola przeprowadzana przez państwo portu (Port State Control, w skrócie PSC), którą można zdefiniować jako inspekcję obcych statków w innych portach krajowych w celu sprawdzenia, czy kompetencje kapitana i oficerów na pokładzie oraz stan statku i jego wyposażenia są zgodne z konwencjami międzynarodowymi i czy obsada załogowa jednostki i jej eksploatacja są zgodne z obowiązującym prawem międzynarodowym.
14.11.2017

Częściowo zatopiony chemikaliowiec z SR Nauta trafił na nabrzeże

Hordafor V na Nabrzeżu Albańskim. Operacja nasuwania zatopionej pod koniec kwietnia jednostki z barko-pontonu na ląd odbyła się w nocy z soboty na niedzielę. Na inny dok pływający został także zadokowany podniesiony dok pływający nr 1, który przewrócił się razem z chemikaliowcem. Tym samym operacja podnoszenia obu jednostek coraz szybciej dobiega końca.
17.07.2017

Tłok przy nabrzeżach. Remontowa nie może narzekać na brak pracy

Przy nabrzeżach i w dokach pływających stoczni Remontowa zrobiło się w ostatnim czasie tłoczno. Wśród statków przybyłych tu na modernizację czy remont znajduje się m.in. prom Finneagle.
16.05.2017

Wzrost zysków Grupy Clipper dzięki Ro-Ro i promom

Korzystając z dobrych wyników w dwóch głównych biznesowych obszarach działalności firmy: Ro-Ro oraz promach, duński operator Clipper Group A/S odnotował wzrost wyników netto z 6mln dolarów (2014) do 13 milionów dolarów w roku 2015.
02.06.2016

Minister Gróbarczyk ostro o rządach PO-PSL

Za koalicji PO-PSL zlikwidowano 63 tys. miejsc pracy związanych z przemysłem stoczniowym - mówił w środę w Sejmie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że polskie stocznie straciły zamówienia na budowę statków o wartości 6 mld zł.
11.05.2016

Odnaleziono trzy ciała po zatonięciu Thorco Cloud

Po 13 dniach poszukiwań zaginionej załogi ze statku Thorco Cloud odnaleziono trzy ciała. Jedno zostało zidentyfikowane jako członek załogi zatopionego statku, trwa identyfikacja pozostałych ciał. Jednostka zatonęła na wodach Indonezji sześć mil morskich na północny zachód od Batam, w Cieśninie Singapurskiej w wyniku zderzenia z chemikaliowcem w środę (16.12) o godz. 20:14 czasu lokalnego.
29.12.2015

Trwają poszukiwania załogi zatopinego frachtowca

Sześciu członków załogi jest wciąż poszukiwanych po zatonięciu frachtowca na wodach Indonezji sześć mil morskich na północny zachód od Batam, w Cieśninie Singapurskiej. Jednostka zderzyła się z chemikaliowcem w środę (16.12) o godz. 20:14 czasu lokalnego.
18.12.2015

Lotos podpisał kontrakt z Unibaltic

Lotos podpisał wieloletni kontrakt ze szczecińską firmą Unibaltic. Tankowiec armatora będzie odbierał ropę z jednej z wież wierniczych na Bałtyku należących do polskiego koncernu paliwowego.
28.09.2015

Wypadek w cieśninie Bosfor (zdjęcia)

Tankowiec Paros Wind i masowiec CS Jaden zderzyły się około 8 mil morskich od północnego wejścia do cieśniny Bosfor. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godz. 23:30.
02.09.2015

Unibaltic powiększył swoją flotę

Dwa statki „Aragonith” oraz „Thopas” powiększyły flotę szczecińskiego armatora Unibaltic. Firma posiada obecnie 10 nowoczesnych jednostek do transportu produktów płynnych oraz masowych.
09.06.2015

Remont zbiornikowca AGATH w SMW

12 Lipca na dok Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni przyjęty został należący do szczecińskiego armatora Unibaltic zbiornikowiec m/t „Agath”. Zakres prac wykonywanych przez stocznię obejmuje przede wszystkim prace konserwacyjne kadłuba, wymianę cynków ochrony korozyjnej na kadłubie.
18.07.2014

Zmieni nazwę na Azuryth

Szczeciński armator Unibaltic, specjalizujący się w przewozach ładunków chemicznych i ropopochodnych, powiększa swoją flotę. Nowy nabytek spółki, chemikaliowiec "Deniz-S", jest już w Szczecinie i w poniedziałek rozpocznie się jego przejmowanie. W barwach Unibaltiku będzie pływał pod nazwą „Azuryth".
10.04.2014

Ćwierć wieku od katastrofy, która zmieniła przemysły stoczniowy i naftowy

Gdy po północy, 24 marca na Rafę Blighta w Zatoce Księcia Williama na Alasce wpadł tankowiec Exxon Valdez, nikt chyba nie przypuszczał, jak brzemienne w skutkach będzie to zdarzenie. Mimo, że w statystykach co do wielkości zanieczyszczeń ropą naftową katastrofa nie mieści się nawet w pierwszej pięćdziesiątce, to żadne inne tego typu zdarzenie nie miało tak poważnego wpływu na przemysły naftowy i stoczniowy.
24.03.2014

Były hitem eksportowym Stoczni Szczecińskiej. Teraz zamawiają je w Gdyni

Norweski armator Odfjell chce zamówić cztery chemikaliowce ze stali nierdzewnej. Statki miałaby budować gdyńska stocznia Crist.
19.12.2013

UNIBALTIC – najmłodszy szczeciński armator

Arkadiusz Wójcik, prezes armatora Unibaltic: „Chcemy, aby do 2015 roku, nasza flota chemikaliowców liczyła dziesięć, dwanaście jednostek, których średnia wieku nie przekroczy 15 lat i nie większych niż siedem, osiem tysięcy ton nośności”
13.02.2012

Zmiany do Konwencji STCW

Zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na morzu wymaga zatrudniania członków załóg statków morskich o odpowiednich kwalifikacjach potwierdzonych stosownymi świadectwami.
04.08.2011

PŻM boi się komercjalizacji

Przymusowa komercjalizacja może doprowadzić do likwidacji i utraty 4 tys. miejsc pracy w firmie i kilkunastu tysięcy w spółkach kontrahentów - przestrzega kpt. ż. w. Mirosław Folta, przewodniczący Rady Pracowniczej PŻM.
22.11.2010

Przyszłość polskich stoczni

Czy będziemy budowali w Polsce statki? Czy w pustych dzisiaj stoczniach odrodzą się miejsca pracy? Żeby odpowiedzieć na te pytania, trzeba najpierw zastanowić się nad innymi kwestiami.
01.09.2009

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.