• <

Wynik wyszukiwania - "avin " - Wiadomości

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji EWB1 w ramach Projektu Baltica 1 na obszarze morskiej farmy wiatrowej i trasie kabla eksportowego. Umowa została zawarta z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.
04.04.2024

Nichols Brothers Boat Builders wygrywa kontrakt na budowę statku bezzałogowego NOMARS

Stocznia Nichols Brothers Boat Builders ogłosiła, że zdobyła kontrakt na produkcję autonomicznego statku bez załogi dla agencji badawczo-rozwojowej Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.
14.11.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

Kalifornia zainwestuje 1,5 miliarda dolarów w modernizację infrastruktury portowej

Władze stanu Kalifornia ogłosiły wielki program inwestycyjny, mający na celu usprawnienie funkcjonowania portów i łańcucha dostaw poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju i wydajności, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa. Projekty otrzymujące fundusze stanowe obejmują modernizację portów w Los Angeles i Long Beach, najbardziej ruchliwych portów na półkuli zachodniej, a także innych portów morskich i śródlądowych.
10.07.2023

Drony patrolują plaże na Long Island po atakach rekinów

Drony patrolują nowojorską Long Island po serii ataków rekinów na plażowiczów. W ciągu dwóch dni pięć osób zostało pogryzionych w trakcie kąpieli - poinformowała w czwartek stacja CNN, powołując się na lokalną policję.
06.07.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2023 r.

W styczniu doszło do wielu kolejnych niebezpiecznych wydarzeń w międzynarodowej żegludze. O najważniejszych szkodach i wypadkach morskich minionego miesiąca piszemy w naszym nowym cyklicznym raporcie. Ponownie jak i w poprzednich miesiącach dochodziło do licznych awarii systemów napędowych skutkujących zagrażających innym jednostkom dryfem wielu z uszkodzonych statków. Ponownie pojawiły się też liczne wejścia na mieliznę. W mijającym miesiącu pojawiło się również kilka niebezpiecznych pożarów.
02.02.2023

Logistyka LNG 2022. Radykalne zmiany rynków i wielkości dostaw

Rynek LNG odczuł zawirowania po napaści Rosji na Ukrainę i wprowadzeni sankcji. Radykalnej zmianie uległy szlaki transportu LNG zbiornikowcami. Wraz ze wzrostem popytu rynek odnotował szokujące skoki cen gazu i frachtów. Spadł popyt w CHRL oraz Japonii, drastycznie wzrósł za to w krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.
22.01.2023

Amerykański okręt wojenny trafił do indyjskiej stoczni

Amerykański okręt transportowy USNS Charles Drew został przekazany do naprawy indyjskiej stoczni Larsen & Toubro Limited Kattupalli. Choć zaplanowane prace zajmą zaledwie jedenaście dni, jest to wydarzenie bez precedensu.
09.08.2022

Odejście od rosyjskiego gazu utrudni konkurencja na rynku LNG. Języczkiem u wagi będzie Azja

W miarę dążenia europejskich gospodarek do celu zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu, Staremu Kontynentowi będzie coraz trudniej zwrócić się do Azji po zapasowe ilości błękitnego paliwa w perspektywie do 2025 roku. Jak ujął to Massimo Di Odoardo z grupy ekspertów ds. gazu Wood Mackenzie, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie na LNG w ciągu najbliższych kilku lat "Europa i Azja będą musiały ciągnąć za końce tego samego koca".
13.04.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Kriti Future - pierwszy na świecie tankowiec z napędem umożliwiającym wykorzystanie amoniaku

Grecki armator Avin International odebrał Suezmax Kriti Future, pierwszy na świecie tankowiec z napędem umożliwiającym wykorzystanie amoniaku. Ceremonia przekazania okrętu odbyła się w stoczni New Times Shipbuilding w styczniu br.
10.02.2022

Na Atlantyku zaginął wioślarz

Francuski wioślarz Jean-Jacques Savin, który podjął się wyzwania samotnego przepłynięcia kajakiem przez Atlantyk, zaginął.
25.01.2022

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
01.11.2021

Roboty w offshore kluczem do osiągnięcia zera netto

Według najnowszego raportu Offshore Renewable Energy Catapult (ORE), do 2050 roku rynek robotyki w sektorze energetycznym będzie wart 8,4 mld funtów i może stać się niezbędny do utrzymania i sukcesu kluczowych systemów źródeł odnawialnych.
27.09.2021

Firmy przenoszą siedziby poza Kalifornię. Przyczyną m.in. wysokie koszty energii

Eksperci Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda wskazują na nowy trend, który pojawił się wśród przedsiębiorstw w Kalifornii. Firmy masowo przenoszą swoje siedziby poza granicę stanu. Na delokalizację tych podmiotów wpływa polityka podatkowa, prawo, koszty pracy, koszty postępowania sądowego, a także wysokie koszty energii i mediów.
13.09.2021

Kalifornia chce rozwijać morską energetyką wiatrową. W planie 10 GW do 2040 roku

Morskie farmy wiatrowe powstaną także na wodach Kalifornii. Władze przeznaczą na początku 20 mln dolarów z budżetu na lata 2021-2020 na rozwój tego sektora. Jest to kropla w morzu potrzeb, ale środki z pewnością wystarczą na np. przyśpieszenie wydawania pozwoleń oraz modernizację infrastruktury portowej.
18.05.2021

Ceny ropy w USA rosną z powodu informacji o zmniejszeniu zapasów surowca

Ceny ropy w USA idą w górę po największym spadku zapasów w tym roku i po zapowiadanym obniżeniu produkcji przez państwa OPEC. Analitycy obawiają się jednak, że popyt na surowiec może się nie odbudować w najbliższej przyszłości ze względu na pandemię koronawirusa.
02.07.2020

K Line dołącza do IWSA przy badaniu mocy latawców i napędu wiatru

Japońska firma żeglugowa Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) została członkiem International Windship Association (IWSA). IWSA jest organizacją non-profit, zajmującą się promocją i ułatwianiem dostępu do bezpośredniego napędu wiatrowego dla żeglugi handlowej.
27.05.2020

Mimo protestów gubernator Kalifornii ogranicza dostęp do plaż

Cieplejsza pogoda w ubiegły weekend przyciągnęła tłumy na kalifornijskie plaże pomimo koronawirusa. Gubernator stanu Gavin Newsom ograniczył do nich dostęp, co spotyka się z protestami mieszkańców i polityków Partii Republikańskiej. "Surfing to nie przestępstwo" - uważają.
02.05.2020

21 osób zakażonych koronawirusem na statku Grand Princess

21 osób jest zakażonych koronawirusem na statku wycieczkowym "Grand Princess", który po zakończeniu rejsu z Hawajów miał zawinąć do portu w San Francisco -poinformował w piątek wiceprezydent USA Mike Pence. Wycieczkowiec z 3500 osobami na pokładzie od dwóch dni kotwiczy nieopodal wybrzeża Kalifornii.
07.03.2020

Kalifornijski kampus Akademii Morskiej ewakuowany ze względu na pożar (wideo)

Stan klęski żywiołowej w Kalifornii. Błyskawicznie rozprzestrzeniające się pożary powodują kolejne straty. Jak poinformował portal GCaptain, wczoraj rano ewakuowano kampus jednej z siedmiu amerykańskich akademii morskich.
28.10.2019

Brytyjski rząd: Głosowanie nad brexitem w pierwszym tygodniu czerwca

Brytyjski rząd zapowiedział we wtorek, że do kolejnego głosowania nad wyjściem W. Brytanii z UE w formie drugiego czytania projektu ustawy o opuszczeniu Wspólnoty dojdzie w pierwszym tygodniu czerwca. Nadal nie uzyskano wymaganej większości parlamentarnej.
15.05.2019

USA: Sześć chińskich firm objętych zakazem eksportu amerykańskich technologii

Resort handlu USA poinformował w poniedziałek o objęciu sześciu chińskich firm technologicznych, jednej firmy pakistańskiej i pięciu z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zakazem eksportowania "wrażliwych" amerykańskich technologii i innych towarów.
14.05.2019

Wielka Brytania: Bez przełomu w negocjacjach partyjnych ws. brexitu

Przedstawiciele brytyjskiego rządu i opozycyjnej Partii Pracy nie zdołali porozumieć się w czwartek ws. kompromisowych warunków wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Jak podkreślono, rozmowy były "szczegółowe i produktywne", ale nie doszło do przełomu.
05.04.2019

Pożar włoskiego statku ConRo w Zatoce Biskajskiej. Załoga uratowana dzięki odwadze marynarzy HMS Argyll (wideo)

Załoga statku HMS Argyll uratowała 27 marynarzy z kontenerowca ro-ro Grande America, na którym wybuchł pożar. Do wypadku doszło w Zatoce Biskajskie, 150 mil morskich na południowy zachód od francuskiego Brestu.
12.03.2019

2018 czwartym najcieplejszym rokiem w historii

Rok 2018 okazał się czwartym najcieplejszym rokiem w dziejach pomiarów – potwierdziły najnowsze raporty NASA, amerykańskiej agencji meteorologicznej NOAA oraz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
07.02.2019

Francuz rozpoczął wyprawę w kapsule przez Atlantyk

71-letni Francuz wyruszył w podróż przez Ocean Atlantycki w kapsule zbliżonej kształtem do beczki. Według planu pokonanie trasy między Wyspami Kanaryjskimi a Karaibami zajmie mu trzy miesiące. Wyprawa ma pomóc w badaniach nad prądami morskimi.
27.12.2018

Brytyjski minister obrony: Wspieramy Ukrainę w obliczu agresji morskiej Rosji

Okręt marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo przybył na Ukrainę, by okazać jej wsparcie w związku z nasileniem morskiej agresji Rosji – oświadczył w piątek w Odessie nad Morzem Czarnym brytyjski minister obrony Gavin Williamson.
22.12.2018

Wielka Brytania: May zapowiada wzmocnienie współpracy w zwalczaniu zagrożenia ze strony Rosji

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w czwartek stworzenie w Polsce centrum zajmującego się zwalczaniem rosyjskiej dezinformacji, a także ustanowienie corocznych konsultacji wojska i służb bezpieczeństwa w sprawie przeciwdziałania zagrożeniu ze strony Rosji.
21.12.2018

Ukraina/ Portal resortu obrony: brytyjski okręt wywiadowczy na Morzu Czarnym

Na Morze Czarne wpłynął brytyjski okręt wywiadowczy HMS Echo, pierwsza jednostka NATO z państw spoza tego akwenu od czasu ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej - poinformował Portal Militarny resortu obrony w Kijowie.
18.12.2018

BAE Systems otwiera Akademię Okrętów Podwodnych

Sekretarz Stanu ds. Obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson oficjalnie otworzył dziś Akademię Umiejętności i Wiedzy w zakładach budowy okrętów podwodnych BAE Systems zlokalizowanych w Barrow-in-Furness, w hrabstwie Kumbria.
06.12.2018

Dowódca brytyjskiej marynarki wojennej: nie ulegniemy presji Chin

Wielka Brytania będzie egzekwowała prawo do swobody żeglugi na Morzu Południowochińskim pomimo niedawnych chińskich oskarżeń o prowokację - zapewnił dowódca brytyjskiej marynarki wojennej, admirał Philip Jones.
22.10.2018

Brytyjski minister obrony: wyślemy 800 żołnierzy w region Arktyki

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson zapowiedział w niedzielę wzmocnienie obecności wojskowej w regionie Arktyki z związku z obawami dotyczącymi możliwej agresji ze strony Rosji. W przyszłym roku do Norwegii zostanie wysłanych 800 brytyjskich żołnierzy.
30.09.2018

Rejs Niepodległości dotarł do Kapsztadu. Minister Gróbarczyk powitał Dar Młodzieży

„Dar Młodzieży”, który opływa świat dookoła podczas Rejsu Niepodległości dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zawinął do portu V&A Waterfront. W uroczystościach powitania i pożegnania statku wziął udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wraz z licznie zgromadzoną Polonią.
21.08.2018

„The Times”: Wielka Brytania apeluje do Niemiec o zwiększenie wydatków na obronność

Dziennik "The Times" poinformował w poniedziałek, że brytyjski rząd zaapelował do władz Niemiec o zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB w nadziei, że pomoże to uzyskać przychylność amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa dla NATO.
10.07.2018

The Times: Minister obrony domaga się większych wydatków na obronność

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson oczekuje od premier Theresy May znaczącego zwiększenia wydatków na obronność po tym, jak w zeszłym tygodniu szefowa rządu zapowiedziała przekazanie nowych środków na służbę zdrowia - poinformował w środę "The Times".
27.06.2018

System Sea Ceptor wchodzi do służby w Royal Navy

Sea Ceptor zapewnia niezrównaną osłonę przed zagrożeniami z powietrza, w tym wrogimi samolotami bojowymi, śmigłowcami i innymi pociskami rakietowymi. Został opracowany i jest produkowany na mocy kontraktów Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii o wartości około 850 milionów funtów szterlingów.
25.05.2018

Brytyjski MON przyznał Bae Systems kontrakty wartości 2,4 mld GBP na okręty podwodne dla Royal Navy

BAE Systems otrzymało kontrakt wartości 1,5 mld GBP na dostawę siódmego okrętu podwodnego typu Astute oraz 900 mln GBP na kolejną fazę programu budowy okrętów podwodnych typu Dreadnought. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Gavin Williamson ogłosił te kontrakty podczas dzisiejszej wizyty w stoczni spółki w Barrow-in-Furness w Umbrii, gdzie są budowane okręty podwodne.
14.05.2018

LOTOS Upstream wkracza do gry

W lutym spółka LOTOS Upstream rozpoczęła działalność operacyjną. W skład jej grupy kapitałowej wchodzą już LOTOS Norge oraz LOTOS Geonafta. Niedługo do tego grona dołączy Baltic Gas. W planach jest poszerzenie działalności, w pierwszej kolejności o teren Brytyjskiego Szelfu Kontynentalnego. Wszystko po to, aby docelowo podwoić wielkość wydobycia LOTOSU.
12.03.2018

W.Brytania: Niszczyciel min przechwycił rosyjskie okręty

Brytyjski tabloid "The Sun" poinformował w środę o incydencie z sierpnia ub.r., w którym niszczyciel min HMS Cattistock przechwycił dwa przewyższające go uzbrojeniem rosyjskie okręty podwodne przepływające kanałem La Manche.
31.01.2018

Times: NATO rozważa rozbudowę dowództwa sił morskich MARCOM

NATO rozważa rozbudowę dowództwa Sojuszniczych Sił Morskich (MARCOM) w Londynie w obliczu rosnącej aktywności rosyjskich okrętów podwodnych - poinformował w środę brytyjski dziennik "The Times".
10.01.2018

Brytyjski okręt St Albans eskortował rosyjską fregatę Admirał Gorszkow

Okręt Jej Królewskiej Mości (HMS) St Albans eskortował w poniedziałek wielozadaniową rosyjską fregatę nowej generacji "Admirał Gorszkow", która w okresie świąt przybliżyła się do wód terytorialnych W.Brytanii – podał brytyjski minister obrony Gavin Williamson.
26.12.2017

Brytyjski minister obrony: Traktat obronny podkreśla naszą jedność

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson powiedział w rozmowie z PAP, że podpisany w czwartek polsko-brytyjski traktat obronny "podkreśla siłę jedności" obu państw, opierającą się na historycznym braterstwie broni i współczesnych relacjach między krajami.
22.12.2017

Szef MON: Polsko-brytyjski traktat obronny przybliża do współpracy w sferze bezpieczeństwa

Polsko-brytyjski traktat obronny przybliża nasze kraje do rzeczywistej i skutecznej współpracy w sferze bezpieczeństwa - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.
22.12.2017

Premierzy Polski i Wlk. Brytanii w Warszawie: Wola dalszej współpracy mimo Brexitu

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki oraz Wielkiej Brytanii Theresa May podkreślali w czwartek w Warszawie wolę dalszej bliskiej współpracy, pomimo planowanego Brexitu. Fakt, że Wielka Brytania pozostanie częścią Europy, jest dla Polski "fundamentalnie ważny" - zaznaczył Morawiecki.
21.12.2017

W Warszawie rozpoczęły się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

Od powitania premier Wielkiej Brytanii Theresy May przez premiera Mateusza Morawieckiego w Belwederze rozpoczęły się przed południem w Warszawie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe, których tematem ma być bezpieczeństwo i współpraca dwustronna.
21.12.2017

Bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza - tematami polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych

Bezpieczeństwo i współpraca będą najważniejszymi tematami polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Warszawie - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. Udział w rozmowach mają wziąć premierzy Polski i Wielkiej Brytanii: Mateusz Morawiecki i Theresa May.
21.12.2017

Francja: Komentarze o PESCO – ważne, ale wiele pozostaje do zrobienia

Francuskie media i eksperci zasadniczo pozytywnie oceniają we wtorek porozumienie 23 państw, które notyfikowały przystąpienie do stałej współpracy w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Niektórzy zaznaczają jednak, że wiele przyjdzie jeszcze zrobić.
14.11.2017

Lotos Upstream ma nowego prezesa

Gavin Graham - dotychczasowy wiceprezes Petrobaltiku - został prezesem spółki Lotos Upstream.
08.11.2017

Rosyjski żaglowiec szkolny zawinął do Gdańska. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Yunyi Baltiets w Gdańsku. Rosyjski żaglowiec szkolny zacumował w czwartek przy Nabrzeżu Ziółowskiego. Pozostanie tam do piątku.
20.07.2017

Zmiany w składzie zarządu LOTOS Petrobaltic

Rada Nadzorcza spółki LOTOS Petrobaltic dokonała dziś zmian w składzie zarządu spółki w związku z rezygnacją Marcina Jastrzębskiego, prezesa Zarządu Grupy LOTOS S.A., z funkcji prezesa LOTOS Petrobaltic S.A.
14.02.2017

Aleksander Doba odebrał nagrodę „Podróżnik Roku 2015”

Aleksander Doba odebrał w Waszyngtonie nagrodę "Podróżnik Roku 2015" przyznawaną przez National Geographic. Polski kajakarz zwyciężył w internetowym plebiscycie za ubiegłoroczną samotną wyprawę przez Atlantyk. Głosowało na niego ponad 520 tysięcy osób.
12.06.2015

Polak podróżnikiem roku według National Geographic!

Udało się! Aleksander Doba z Polic, który z kajakiem porwał się na Atlantyk, został wybrany przez czytelników amerykańskiej edycji "National Geographic" Podróżnikiem Roku!
12.02.2015

Rosyjski żaglowiec na ratunek zalanej wyspie

O wsparciu rosyjskich marynarzy dla Mauritiusa poinformowała w środę rzeczniczka Federalnej Agencji Rybołówstwa Lubow Jołkina.
05.04.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.