• <
CTM_980X120_gif_2020

Dowódca brytyjskiej marynarki wojennej: nie ulegniemy presji Chin

Strona główna MW, służby morskie Dowódca brytyjskiej marynarki wojennej: nie ulegniemy presji Chin
Dowódca brytyjskiej marynarki wojennej: nie ulegniemy presji Chin - GospodarkaMorska.pl

ew

22.10.2018 Źródło: PAP

Wielka Brytania będzie egzekwowała prawo do swobody żeglugi na Morzu Południowochińskim pomimo niedawnych chińskich oskarżeń o prowokację - zapewnił dowódca brytyjskiej marynarki wojennej, admirał Philip Jones.

w wywiadzie dla "Financial Timesa", opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej tego dziennika, admirał dodał, że Wielka Brytania miała obowiązek fizycznego pokazania wsparcia dla sojuszników w regionie Azji i Pacyfiku i zareagowania na próby lekceważenia przez Chiny międzynarodowej konwencji o prawie morza.

"Jeśli ktoś będzie prezentował inną interpretację konwencji niż większość państw, trzeba się temu sprzeciwić. W przeciwnym razie możemy mieć coraz więcej państw, które zaczną tworzyć własne interpretacje" - oświadczył Jones.

We wrześniu Chiny oskarżyły Wielką Brytanię o naruszanie ich suwerenności, po tym jak brytyjski okręt HMS Albion przepłynął w pobliżu spornych Wysp Paracelskich, które kontrolowane są przez Pekin, ale roszczenia do nich zgłaszają także Wietnam i Tajwan.

Zapytany, czy nadal będzie wysyłał brytyjskie okręty na sporne wody terytorialne, admirał Jones odparł: "Jako że przepływają tam okręty, które tam mamy, spodziewam się, że będzie więcej takich przypadków".

Wywiad został przeprowadzony przy okazji zbliżającego się oddania do użytku największego i najdroższego brytyjskiego okrętu, lotniskowca HMS Queen Elizabeth, którego budowa kosztowała 3,1 miliarda funtów. Od początku października okręt przechodzi testy w okolicach wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Ale jak pisze "Financial Times", redukowana w ostatnich latach brytyjska marynarka wojenna staje w obliczu coraz większej presji, mając z jednej strony rosnące zobowiązania na Dalekim Wschodzie - minister obrony Gavin Williamson nakazał, by trzy okręty popłynęły w tym roku w region Azji i Pacyfiku - a z drugiej zwiększającą się aktywność rosyjskich okrętów w pobliżu brytyjskich wód terytorialnych.

W zeszłym roku okręty Royal Navy 33 razy eskortowały jednostki rosyjskie w pobliżu brytyjskich wód terytorialnych. Jak powiedział admirał Jones, rosyjska aktywność nadal rośnie i w tym roku liczba takich przypadków będzie prawdopodobnie taka sama, jeśli nie większa.

"Oni prężą muskuły na globalnej scenie. Musimy ciężko pracować, by zrozumieć ich intencje i być w stanie śledzić i podołać temu, co robią. To bardzo istotne wyzwanie dla brytyjskiej obronności" - powiedział dowódca Royal Navy.
Źródło:
PAP
 Ropa brent 41,66 $ baryłka  -0,22% 17:54
 Cyna 18055,00 $ tona 0,32% 23 wrz
 Cynk 2422,00 $ tona -2,02% 23 wrz
 Aluminium 1718,00 $ tona -1,49% 23 wrz
 Pallad 2209,20 $ uncja  -1,52% 17:54
 Platyna 840,10 $ uncja  -0,36% 17:54
 Srebro 22,99 $ uncja  -1,03% 17:54
 Złoto 1863,05 $ uncja  -0,47% 17:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.