• <

Wynik wyszukiwania - "Venture Global" - Wiadomości

Venture Global LNG kupuje nowe gazowce. W tle postępowanie arbitrażowe największych firm energetycznych

Firma Venture Global LNG poinformowała 17 marca, że nabędzie flotę dziewięciu statków do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwiększając swoją zdolność do sprzedaży i transportu własnych ładunków.
18.03.2024

Orlen: 5,8 mld zł wzrostu wyniku netto w 2023 r. dzięki uwolnieniu zabezpieczeń handlu LNG

Orlen przewiduje wzrost zysku netto za 2023 r. o ok. 5,8 mld zł z powodu uwolnienia zabezpieczeń, stworzonych na potrzeby odbioru LNG od firmy Venture Global Calcasieu Pass (VGCP). Orlen dokonał takiego przeklasyfikowania, ponieważ nie dostał gazu o VGCP.
13.03.2024

USA na czele w eksporcie LNG

Stany Zjednoczone zdetronizowały Katar pod względem wielkości eksportu LNG.
03.01.2024

Elenger odebrał pierwszy ładunek LNG w terminalu Inkoo. Gaz pochodzi z USA

Na początku kwietnia do portu Inkoo w Estonii przybył ze Stanów Zjednoczonych tankowiec Vivit Americas LNG na zamówienie spółki Elenger. Jest to pierwsza amerykańska partia gazu dostarczona do Estonii z USA.
14.04.2023

Logistyka LNG 2022. Radykalne zmiany rynków i wielkości dostaw

Rynek LNG odczuł zawirowania po napaści Rosji na Ukrainę i wprowadzeni sankcji. Radykalnej zmianie uległy szlaki transportu LNG zbiornikowcami. Wraz ze wzrostem popytu rynek odnotował szokujące skoki cen gazu i frachtów. Spadł popyt w CHRL oraz Japonii, drastycznie wzrósł za to w krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.
22.01.2023

Grupa ORLEN: bezpieczeństwo gazowe dzięki rekordowej liczbie dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

Niemieckie FSRU już działa, pierwsza dostawa LNG odebrana

Niemiecki pływający terminal gazowy ulokowany u ujścia portu w Wilhelmshaven już funkcjonuje. Właśnie odebrał swoją pierwszą dostawę LNG z USA.
04.01.2023

Własne statki do przewozu LNG pozwalają zarządzać kosztami

Posiadanie własnych statków do przewozu LNG pozwala skutecznie zarządzać szeregiem kosztów towarzyszących transportowi gazu, często decydujących dla opłacalności takich transakcji, ocenił szef londyńskiego biura spółki PST z Grupy Orlen Ireneusz Łazor.
18.12.2022

Polskie statki do przewozu LNG otrzymały imiona

W stoczni w Ulsan w Korei Południowej uroczyście nadano imiona dwóm pierwszym jednostkom do przewozu LNG, budowanym dla Grupy Orlen przez Hyundai Heavy Industries.
17.12.2022

Uroczystość nadania imion wyczarterowanym przez PGNiG statkom do przewozu LNG

Imiona „Lech Kaczyński” oraz „Grażyna Gęsicka” uroczyście nadano w środę dwóm wyczarterowanym przez PGNiG metanowcom - statkom do transportu skroplonego gazu ziemnego, budowanym w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan w Korei Południowej.
14.12.2022

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Cięcie stali pod trzeci gazowiec we flocie PGNiG

W piątek 29 lipca w południowokoreańskiej stoczni odbyło się uroczyste cięcie stali. To symboliczna inauguracja prac nad budową kolejnej, trzeciej już jednostki do przewozu LNG zamówionej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
31.07.2022

USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach

Stany Zjednoczone stały się największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie br. informuje amerykańska Energy Information Administration (EIA), powołując się na dane CEDIGAZ. To efekt wzrostu cen oraz zwiększenia dostaw LNG do Europy w celu wsparcia UE, która ograniczała import LNG z Rosji po napaści tego kraju na Ukrainę. Azjatyckie ceny LNG osiągają najwyższy poziom od początku wojny, Korea Południowa i Japonia zwiększają wysiłki na rzecz zakupu LNG – alarmuje Bloomberg.
28.07.2022

PGNiG: wolumen dostaw z Plaquemines i Calcasieu Pass wyniesie 5,5 mln ton LNG rocznie

Łączny wolumen dostaw LNG pochodzących z Venture Global Plaquemines LNG oraz Venture Global Calcasieu Pass wyniesie 5,5 mln ton LNG rocznie, co odpowiada łącznemu wolumenowi około 7,4 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji - poinformowało w środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
25.05.2022

Wyczarterowany przez PGNiG tankowiec w Świnoujściu

Do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął tankowiec Maran Gas Apollonia z ładunkiem ponad 65 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To pierwsza dostawa zrealizowana statkiem wyczarterowanym przez GK PGNiG, a zarazem pierwszy ładunek, jaki Grupa odebrała od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym ma podpisane wieloletnie umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego.
14.05.2022

Odwrót gazowy Europy od Rosji może doprowadzić do hossy na rynku LNG w USA

W miarę jak Europa Zachodnia stara się uniezależnić od rosyjskiego gazu ziemnego, zwrot w kierunku dostaw z USA może zwiastować hossę na rynku krajowym – wskazuje S&PGlobal Platts.
05.03.2022

PGNiG: w terminalu w Luizjanie załadowano pierwszy ładunek LNG

W Calcasieu Pass w Luizjanie na południu USA załadowano pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego - przekazała we wtorek spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Firma rozpocznie regularny odbiór LNG z tego terminalu od 2023 r.
01.03.2022

PGNiG: Venture Global LNG z zezwoleniem na załadunek LNG w terminalu Calcasieu Pass

Amerykański koncern Venture Global LNG otrzymał zezwolenie na pierwszy załadunek LNG w terminalu Calcasieu Pass - przekazała w poniedziałek spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Zwrócono uwagę, że dostawy z tego terminalu będzie od przyszłego roku odbierać PGNiG.
14.02.2022

Rozbudowuje się amerykański terminal LNG, z którego trafi gaz do Polski

Rozbudowuje się terminal eksportowy Calcasieu Pass LNG w Luizjanie, z którego PGNiG będzie sprowadzało z USA gaz do Polski. Firma VentureGlobal LNG otrzymała pozwolenie na uruchomienie 4. bloku do skraplania gazu ziemnego - informuje Reuters.
09.02.2022

PGNiG z ofertą na nowe gazowce

Branżowe źródła podają, że PGNiG otrzymała ofertę na czarter czterech gazowców LNG z opcją na kolejne dwa. Jeśli spółka z niej skorzysta, czarterowana przez nią flota urośnie do dwucyfrowej liczby statków.
25.01.2022

PGNiG : W połowie stycznia spółka spodziewa się dostawy 95 mln m sześc. LNG

W połowie stycznia do świonoujskiego terminala LNG przypłynie kolejny gazowiec z dostawą 95 mln m sześc. paliwa - poinformowało PAP PGNiG. Spółka podkreśliła, że od tego roku w terminalu będzie można zregazyfikować już 6,2 mld m. sześc gazu.
06.01.2022

Europa i Azja desperacko poszukują możliwości uzupełnienia zapasów gazu. Szansa dla LNG z USA?

Kryzys energetyczny dał się we znaki Europie i Azji, które poszukują surowców w celu uzupełnienia magazynów, w tym gazu ziemnego. Jest to duża szansa dla USA, gdzie ceny gazu są prawie 4-6 razy niższe niż w Europie i Azji. Jak zauważa Bloomberg, to ożywia popyt na długoterminowe kontrakty na dostawy, które stanowią podstawę projektów LNG.
27.11.2021

W USA gaz pod napięciem. Polska zwiększa dostawy LNG z USA

Tej zimy ceny gazu mogą w Henry Hub mogą osiągnąć 12 do 14 USD za MMBtu - przewidują eksperci Platts Analytics. EIA uspokaja, że gaz w tym amerykańskim terminalu będzie można nabyć w IV po 4 USD. 15 października Henry Hub oferował gaz po cenie 5,643 USD.
17.10.2021

PGNiG: jesteśmy gotowi na koniec umowy z Gazpromem

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne – mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
09.09.2021

PGNiG kupi w Stanach więcej gazu

PGNiG poinformowało, że zawarło aneksy do umów na dostawy LNG z USA. Na ich mocy zwiększone zostaną dostawy gazu o 2 miliony ton rocznie przez 20 lat.
02.09.2021

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął 137. dostawę gazu na pokładzie Al Karaana

We czwartek 19 sierpnia do Portu w Świnoujściu zawinął gazowiec Al Karaana. Przywiózł 24. w tym roku, a łącznie 137. dostawę gazu.
20.08.2021

PGNiG zamierza wyczarterować statek do transportu LNG

Media donoszą, że należąca do koncernu PGNiG spółka PGNiG Supply & Trading nosi się z planami wyczarterowania statku do transportu ciekłego gazu ziemnego.
17.08.2021

Pierwsza dostawa LNG dla PGNiG do terminalu w Świnoujściu w 2021 roku

Pierwsza w 2021 r. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG dotarła do terminalu LNG w Świnoujściu - podało dzisiaj Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka spodziewa się "pracowitego roku" i wielu dostaw gazu do Polski.
11.01.2021

112. dostawa LNG w Świnoujściu

112. dostawa skroplonego gazu ziemnego dotarła do Świnoujścia – poinformowała dziś spółka Polskie LNG. Statek dotarł do terminalu w 5. rocznicę pierwszej dostawy.
11.12.2020

111. dostawa LNG do terminalu

120 mln m sześc. gazu ziemnego dostarczył w weekend do terminalu LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) metanowiec Al Oraiq - poinformowało w poniedziałek PGNiG. To 111. dostawa LNG do terminalu.
23.11.2020

Grupa PGNiG wynajmie statki do transportu LNG z USA

Wyczarterowane gazowce posłużą do obrotu skroplonym gazem ziemnym zakontraktowanym u amerykańskich producentów. Dwa nowoczesne zbiornikowce wejdą do użytku w 2023 roku. Dostawą i obsługą statków zajmie się wyłoniona w przetargu norweska firma Knutsen OAS Shipping.
03.11.2020

Współpraca energetyczna z USA: przede wszystkim w sektorze gazu

Współpraca na polu energetyki ma być jednym z tematów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Od kilku lat Polska kontraktuje tam skroplony gaz, amerykańskie firmy zaś dostarczają elementy elektrowni, przede wszystkim gazowych.
23.06.2020

Zakończono budowę drugiego zbiornika LNG amerykańskiego partnera PGNiG

Trzy miesiące przed terminem zakończono budowę drugiego zbiornika LNG w terminalu Calcasieu Pass LNG w Luizjanie w USA. To właśnie stamtąd, za kilka lat, polskie PGNiG będzie odbierać skroplony gaz - poinformowała w czwartek gazowa spółka.
21.05.2020

Zezwolenie eksportowe dla terminala LNG w USA, z którego gaz kupi PGNiG

Departament Energii USA (DoE) wydał w środę zezwolenie firmie Venture Global Plaquemines LNG na eksport skroplonego gazu z terminala Plaquemines. LNG z tego terminala ma od 2023 r. kupować PGNiG.
16.10.2019

Venture Global LNG uzyskało zgodę na budowę terminalu Plaquemines

Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała 30 września 2019 roku pozwolenie firmie Venture Global LNG na budowę terminalu eksportowego LNG Plaquemines oraz gazociągu między terminalem a międzystanową siecią gazową. PGNiG będzie odbierało skroplony gaz ziemny z tego terminalu począwszy od 2023 roku.
03.10.2019

USA, Polska i Ukraina podpiszą porozumienie o współpracy ws. bezpieczeństwa dostaw gazu

Podczas wizyty w Warszawie sekretarza energii USA Ricka Perry’ego, przedstawiciele USA, Polski i Ukrainy podpiszą porozumienie o współpracy ws. bezpieczeństwa dostaw gazu - poinformowało biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.
30.08.2019

Terminal LNG Calcasieu Pass pozyskał pełne finansowanie inwestycji

Zarząd PGNiG z dużą satysfakcją przyjął informację o zakończeniu pozyskiwania przez Venture Global LNG finansowania budowy terminala w Calcasieu Pass w Luizjanie, USA.
20.08.2019

Kaczyński: uniezależniając się od dostaw gazu z Rosji, umacniamy naszą suwerenność

Uniezależniając się od dostaw gazu z Rosji, umacniamy naszą suwerenność polityczną i gospodarczą - napisał w liście - odczytanym w piątek w gazoporcie w Świnoujściu - prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że gaz z USA jest o prawie jedną trzecią tańszy od rosyjskiego.
26.07.2019

PGNiG chce w 2020 r. sprowadzić jak najwięcej LNG

W 2020 r. PGNiG chce maksymalnie wykorzystać kontrakty importowe na LNG, aby nie kupować dodatkowych wolumenów gazu rosyjskiego - poinformował prezes spółki Piotr Woźniak.
26.07.2019

USA: Duda i Perry o potrzebie dywersyfikacji dostaw źródeł gazu

Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - mówił w piątek w Sabine Pass prezydent Andrzej Duda. Amerykański sekretarz energii Rick Perry podkreślał także wagę dywersyfikacji tras dostaw.
15.06.2019

USA/Duda: Chcemy być silnym hubem dostaw gazu do Europy

Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie gazu ziemnego do Europy, przede wszystkim do Europy Środkowej - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który w piątek odwiedzi terminal LNG Sabine Pass w Zatoce Meksykańskiej.
15.06.2019

Trump: Umowa na 2 mld m sześc. gazu z USA warta ok. 8 mld USD

Podpisana kolejna umowa na dostawę 2 mld m sześc. gazu z USA do Polski jest warta około 8 mld dolarów - poinformował w środę podczas konferencji prasowej prezydent USA Donald Trump.
13.06.2019

PGNiG zakupi o 1,5 mln ton rocznie więcej LNG od Venture Global LNG

Podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, członkowie zarządów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz Venture Global LNG podpisali porozumienie, które zwiększa wolumen zakupu skroplonego gazu ziemnego o dodatkowe 1,5 mln ton LNG rocznie. W uroczystości w Eisenhower Executive Office Building Białego Domu udział wzięli Sekretarz Energii USA Rick Perry oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu RP do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
12.06.2019

Współpraca energetyczna z USA: Import gazu i ropy

Rozszerzenie polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej ma być jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Polska sprowadza z USA skroplony gaz ziemny, okazjonalnie kupuje też amerykańską ropę.
12.06.2019

Prezydent USA: Energetyczna niezależność podstawą bezpieczeństwa kraju

Prezydent USA Donald Trump, podczas wizyty w gazoporcie Cameron LNG firmy Sempra Energy w stanie Luizjana, podkreślił we wtorek, że "energetyczna niezależność", jaką Ameryka osiągnęła w okresie jego rządów w Białym Domu jest "podstawą bezpieczeństwa kraju".
15.05.2019

PGNiG: Terminal Port Arthur ze zgodą na eksport gazu skroplonego poza strefę FTA

Departament Energii USA zgodził się na eksport LNG poza strefę FTA przez terminal Port Arthur. Ładunki skroplonego gazu ziemnego z tego terminalu odbierać będzie m.in. PGNiG - poinformowała we wtorek polska spółka gazowa.
08.05.2019

Zgoda na budowę terminalu Port Arthur LNG

Zarząd PGNiG z zadowoleniem przyjął informację o wydaniu zgody przez amerykańską Federalną Komisję Regulacji Energetyki (FERC) na budowę terminalu skraplającego Port Arthur w Jefferson County w stanie Teksas nad Zatoką Meksykańską, który ma zacząć działać w 2023 roku.
25.04.2019

„NYT”: Skroplony gaz ziemny z USA może dać Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Skroplony gaz ziemny (LNG) ze Stanów Zjednoczonych może dać Polsce bezpieczeństwo energetyczne; na jego eksport do Polski, ze względów politycznych i gospodarczych, nalega administracja prezydenta Donalda Trumpa - pisze we wtorek "New York Times".
27.02.2019

Zarząd PGNiG zadowolony z decyzji o wydaniu zgody na budowę terminalu Calcasieu Pass w USA

PGNiG SA podpisała w 2018 roku z Venture Global LNG dwie umowy długoterminowe na zakup skroplonego gazu ziemnego. Jedna z nich dotyczy odbioru LNG z terminalu w Calcasieu Pass w Luizjanie, który ma rozpocząć działalność w 2022 roku. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała 21 lutego 2019 roku zgodę firmie Venture Global LNG na budowę terminalu Calcasieu Pass oraz gazociągów prowadzących do przyszłych instalacji eksportowych.
26.02.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Kolejna dostawa spotowa amerykańskiego LNG do Świnoujścia

PGNiG odbiera w Świnoujściu dostawę gazu skroplonego od Centrica LNG Company Limited. Jest to trzecia dostawa spotowa sprowadzona w tym roku do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
13.12.2018

Woźniak, PGNiG: Firma Cheniere jest naszym stałym partnerem na najbliższe 24 lata

Od dzisiaj Cheniere Marketing International LLP jest naszym stałym partnerem na najbliższe 24 lata; w latach 2023-2042 łączny wolumen importu osiągnie ok. 39 mld metrów sześciennych po regazyfikacji - powiedział w czwartek prezes PGNiG SA. Piotr Woźniak. Podpisanie umowy z amerykańskim dostawcą to historyczny moment dla spółki - podkreślił Woźniak.
08.11.2018

Prezes PGNiG: amerykańskie LNG o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski

Gaz, z podpisanych we wtorek kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG, jest o" dwadzieścia kilka" procent tańszy niż gaz rosyjski - ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak.
17.10.2018

PGNiG i Venture Global LNG ogłosiły podpisanie kontraktów na zakup 2 milionów ton rocznie skroplonego gazu ziemnego (LNG)

Przez okres 20 lat Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie odbierało ładunki skroplonego gazu ziemnego z USA z przeznaczeniem dla krajowych odbiorców lub do dalszej odsprzedaży. Na podstawie umów PGNiG będzie kupować LNG w formule Free on Board (FOB) z dwóch terminali – Venture Global Calcasieu Pass LNG, który ma rozpocząć działalność w 2022 roku, oraz Venture Global Plaquemines LNG, którego termin oddania do użytku to rok 2023.
17.10.2018

Prezes PGNiG: kupowanym w USA gazem możemy handlować na całym świecie

PGNiG będzie mogło handlować kupowanym w USA gazem na całym świecie - poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak w środę na konferencji z okazji zawarcia dwóch kontraktów na zakup gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych.
17.10.2018

Ambasador USA o umowie kupna gazu LNG: USA były i będą wiarygodnym partnerem Polski

Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości - powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która w środę wzięła udział w konferencji z okazji podpisania umowy kupna gazu LNG z USA.
17.10.2018

PGNiG podpisał dwie umowy na dostawy gazu skroplonego z firmami z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC - poinformowało PGNiG w komunikacie.
17.10.2018

M. Woźniak, PGNiG: do końca br. dwa nowe kontrakty na dostawę LNG

Od początku 2016 r. nie podpisaliśmy ani jednej umowy na dostawy gazu LNG, który byłby droższy niż gaz rosyjski - powiedział wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak. Zapowiedział dwa nowe kontrakty na dostawę LNG do końca br.
08.10.2018

PGNiG: Wysokie ceny zakupu gazu ze wschodu obciążają wyniki finansowe

Wysokie ceny ropy przekładają się na wysokie ceny zakupu gazu z kierunku wschodniego, co z kolei mocno obciąża wyniki finansowe - ocenia zarząd PGNiG. Spółka w I półroczu 2018 r. poprawiła wyniki, ale jej koszty operacyjne wyraźnie wzrosły.
30.08.2018

Senator A.M. Anders: Zakup amerykańskiego LNG przez Polskę to więcej niż transakcja

Senator Anna Maria Anders na łamach dziennika "Houston Chronicle" argumentuje, że podpisana przez spółkę PGNiG w ubiegłym miesiącu umowa o zakupie amerykańskiego LNG to więcej niż zwykła biznesowa transakcja.
14.07.2018

Naimski: utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę w efekcie rozmów w latach 2008-2010 dała Gazpromowi ok. 1 mld zł prezentu

Faktyczna utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskę, co dało ok. 1 mld zł prezentu dla Gazpromu, utrata kontroli nad Europolgazem, utrwalenie zależności do Rosji, wstrzymanie dywersyfikacji gazu - to efekty rozmów gazowych z lat 2008 - 2010 - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
02.07.2018

Korzystne dla PGNiG orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w sporze z Gazpromem

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł w wyroku częściowym, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania zmiany ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego - poinformowała w sobotę spółka.
30.06.2018

USA: Waszyngton zwraca uwagę na silną opozycję USA wobec rosyjskich gazociągów

Rzeczniczka Departamentu Stanu w wydanym w piątek oświadczeniu, wskazała, że "amerykańskie władze podkreśliły w ubiegłym tygodniu swoją silną opozycję wobec kierowanych przez Rosję projektów gazociągów, które zwiększają uzależnienie Europy od rosyjskich dostaw".
30.06.2018

Kurtyka: stajemy się pełnoprawnym graczem LNG na rynkach światowych

Dzięki kontraktom PGNiG z amerykańskimi firmami stajemy się pełnoprawnym graczem LNG na rynkach światowych, oprócz dywersyfikacji będziemy mieli możliwość handlowania tym gazem - ocenił w piątak wiceminister energii Michał Kurtyka.
29.06.2018

Ambasada USA: Amerykańskie LNG daje sojusznikom dostęp do bezpiecznych źródeł energii

Eksport amerykańskiego gazu ziemnego tworzy miejsca pracy w USA i poszerza dostęp do bezpiecznych, zdywersyfikowanych źródeł energii dla naszych sojuszników - napisała w czwartek w przesłanym PAP oświadczeniu ambasada amerykańska w Warszawie.
28.06.2018

Rosyjska prasa: umowy o LNG z USA pomogą Polsce w rozmowach z Gazpromem

Podpisane przez PGNiG umowy ws. dostaw gazu skroplonego (LNG) z USA wzmacniają pozycję strony polskiej w negocjacjach z Gazpromem; rosyjski koncern będzie musiał iść na ustępstwa, by utrzymać część swego rynku - oceniają w czwartek rosyjskie dzienniki "Wiedomosti" i "Kommiersant".
28.06.2018

Woźniak: umowy o dostawach LNG z USA to dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa Polski

Umowy o dostawach LNG z USA podpisane przez PGNiG, to dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Polski i początek nowej fazy rozwoju spółki - powiedział we wtorek w Waszyngtonie w prezes PGNiG Piotr Woźniak.
27.06.2018

PGNiG podpisało umowy ws. dostaw amerykańskiego LNG

PGNiG podpisało porozumienia z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, ws. podstawowych warunków umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego z USA.
27.06.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.