• <

Wynik wyszukiwania - "Albania" - Wiadomości

Umowa w sprawie migrantów uratowanych na wodach międzynarodowych

Albański Sąd Konstytucyjny zdecydował w poniedziałek, że umowa z Włochami, na mocy której tysiące migrantów, uratowanych na morzu przez włoskie jednostki, będą wysyłane do Albanii na czas rozpatrywania ich wniosków o azyl, może zostać zawarta.
29.01.2024

Tankowiec podejrzany o łamanie sankcji zwolniony po 10 miesiącach

Albania oficjalnie zwolniła tankowiec transportujący produkty ropopochodne, zatrzymany w lutym 2023 pod podejrzeniem łamania sankcji nałożonych na handel rosyjską ropą.
24.01.2024

Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

Singapurska firma Seatrium ogłosiła dostawę i zakończenie prac testowych nad jednostką do magazynowania i regazyfikacji, która znajdzie się w pobliżu greckiego portu w Aleksandropolis. W ten sposób Grecja dołącza do państw, które wykorzystują możliwości transportu LNG z użyciem pływających terminali.
27.11.2023

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją – zadeklarowali premierzy obu krajów Giorgia Meloni i Rishi Sunak w artykule opublikowanym w piątek na łamach dzienników „Corriere della Sera” i „The Times". W ten sposób, ich zdaniem, chroni się zaufanie obywateli.
06.10.2023

W. Brytania. Pierwszy kwartalny spadek liczby nielegalnych imigrantów przybywających przez kanał La Manche

3793 nielegalnych imigrantów przedostało się w pierwszych trzech miesiącach tego roku do Wielkiej Brytanii, co jest spadkiem o 20 proc wobec analogicznego okresu zeszłego roku - podało w czwartek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
25.05.2023

Przejęto statek z ponad 22 tonami ropy podejrzewany o łamanie sankcji nałożonych na Rosję

Albańska policja zajęła statek na wodach nieopodal wybrzeża kraju. Statek pływający pod banderą Liberii znajduje się pod podejrzeniem łamania nałożonych na Rosję sankcji. Na jego pokładzie odkryto ponad 22 tony ropy naftowej - poinformował we wtorek portal Euractiv.
21.02.2023

Nowy prezes spółki powołanej do budowy rurociągu naftowego z Ukrainy do Polski

Nowym prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) Sarmatia, zgodnie z zasadą rotacji według umowy spółki, został Vitaliy Baylarbayov, przedstawiciel SOCAR z Azerbejdżanu. Dotychczasowy prezes MPR Sarmatia Teimuraz Gochitashvili z gruzińskiego GOGC pozostał w zarządzie spółki.
10.01.2023

Europa zwiększy w 2023 roku potencjał importowy LNG

2023 rok może okazać się owocny dla rynku LNG w Europie. Jest to wynik szybkiego poszukiwania dostawców gazu poza Federacją Rosyjską oraz decyzji inwestycyjnych z ostatnich lat. Do grudnia 2023 roku zdolności importowe LNG w Europie mają wzrosnąć o 20 proc.
04.01.2023

Albania planuje pływającą fotowoltaikę

Albańska spółka skarbu państwa SENA ogłosiła przetarg na pływającą farmę fotowoltaiczną. Zlokalizowana na jeziorze inwestycja ma produkować 12,9MW mocy.
07.11.2022

Władze Albanii zaoferowały NATO bazę wojskową mieszczącą w przeszłości sowieckie okręty podwodne

Władze Albanii zaoferowały NATO wybudowaną w latach 50. XX wieku bazę marynarki wojennej mieszczącą w przeszłości sowieckie okręty podwodne - poinformowało w czwartek biuro premiera Ediego Ramy.
26.05.2022

Serbia wśród 10 krajów znad Adriatyku i Morza Jońskiego potępiających agresję Rosji na Ukrainę

Rządy Serbii oraz dziewięciu innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisały w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała w sobotę chorwacka agencja prasowa Hina.
22.05.2022

Korea Płn. wystrzeliła rakietę do morza, jest to przypuszczalnie pocisk balistyczny

Korea Północna przeprowadziła we wtorek rano czasu lokalnego drugi w tym tygodniu test rakietowy. Według armii Korei Południowej Pjongjang dokonał prawdopodobnie próby pocisku balistycznego, który wpadł do morza. Nie ma doniesień o jakichkolwiek szkodach.
11.01.2022

Sześć krajów wezwało Koreę Płn. do powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących

Stany Zjednoczone, Albania, Francja, Irlandia, Japonia i Wielka Brytania wezwały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu Koreę Północną do "powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących". To reakcja sześciu krajów na zeszłotygodniową próbę rakietową Pjongjangu, w czasie której przetestowano pocisk hipersoniczny.
11.01.2022

Wzrasta rola Morza Śródziemnego w polityce energetycznej UE

Obecnie czytając o roli branży morskiej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej najczęściej pojawia się temat rozwoju OZE i infrastruktury na Morzu Północnym i Bałtyckim. Na znaczeniu zyskuje także region Morza Śródziemnego, o czym świadczy ostatnia podpisana deklaracja.
18.06.2021

Plan rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim to "dobry przykład skutecznej dyplomacji"

Zarówno greccy politycy, jak i eksperci uważają, że plan rozszerzenia wód terytorialnych Grecji na Morzu Jońskim z 6 do 12 mil morskich to "dobry przykład skutecznej dyplomacji" ze strony Aten. W piątek rząd złożył w parlamencie projekt ustawy w tej sprawie.
10.01.2021

50 syryjskich migrantów próbowało przedostać się na pontonie do Włoch

50 syryjskich nielegalnych migrantów, którzy przy złej pogodzie próbowali przedostać się na pontonie do Włoch, zostało uratowanych przez albańskie wojsko i policję – podały w sobotę lokalne media i policja. 16 migrantów, w tym troje dzieci, hospitalizowano.
09.01.2021

50 przemytników aresztowanych w międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex

50 przemytników zajmujących się przerzucaniem migrantów do UE zostało aresztowanych w ramach międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex - poinformowała w czwartek ta unijna agencja ochrony granic. W działaniach brała też udział Polska.
24.09.2020

KE: nowa lista surowców krytycznych; nowa strategia zabezpieczenia dostaw

Komisja Europejska opublikowała nową listę surowców, uznanych za krytyczne, m.in. z punktu widzenia Zielonego Ładu. Lista liczy 30 pozycji. KE wskazuje też ścieżki do zapewnienia dostępności surowców, o które - jak zauważa - świat coraz mocniej rywalizuje.
05.09.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

KE: jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka

Jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka. W 2019 r. prawie 85 proc. kąpielisk w całej Europie spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu KE i Europejskiej Agencji Środowiska.
08.06.2020

Albański resort obrony uratował 36 Afgańczyków na Morzu Egejskim

Albański resort obrony poinformował w środę, że jego patrolowiec uratował na Morzu Egejskim 36 Afgańczyków, którzy próbowali przedostać się do Grecji.
21.08.2019

Francja nie radzi sobie z problemami powodowanymi przez masową migrację

Zdaniem niektórych francuskich deputowanych z opozycji Francja nie radzi sobie z problemami materialnymi, humanitarnymi i zdrowotnymi, powodowanymi przez masową migrację.
15.08.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Emilewicz: Powinniśmy wzmacniać relacje gospodarcze między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich

Dzięki powiązaniom gospodarczym między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich, rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować, dlatego powinniśmy wspólnie wzmacniać relacje - uważa szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, która będzie uczestniczyć w zbliżającym się Szczycie Bałkanów Zachodnich.
27.06.2019

Wizyta Polsko-Bałkańskiej Grupy Parlamentarnej w Albanii z udziałem Wicemarszałka Sejmu

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w dniach 5-7 czerwca na czele delegacji Polsko-Bałkańskiej Grupy Parlamentarnej, w składzie: poseł Barbara Chrobak, poseł Tomasz Głogowski, poseł Jacek Osuch, przebywa z wizytą parlamentarną w Albanii. Wizyta realizowana jest w ramach przewodnictwa Polski w ramach Procesu Berlińskiego, mającego na celu integrację państw Bałkanów Zachodnich z UE. W trakcie wizyty przedstawiciele polskiego parlamentu odbyli spotkania z przewodniczącym parlamentu Albanii Gramozem Ruçi, ministrem ds. przedsiębiorc
07.06.2019

Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna ruszą z pierwszą operacją poza UE

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej rozpoczyna we wtorek pierwszą w historii operację na terytorium państwa nienależącego do UE. Unijni funkcjonariusze dołączą do pograniczników z Albanii na granicy z Grecją. Wśród nich są Polacy.
21.05.2019

Wybrzeże Dubrownika tonie w śmieciach

Miały być piękne widoki, są tony śmieci. Dubrownik dosłownie utonął w plastikowych odpadach. Przez zaledwie 3 dni zebrano ich prawie 55 m3. I na tym nie koniec.
13.02.2019

Głowy państw na COP24: Pokazujemy, że ograniczenie jest emisji możliwe

Pokazujemy, że ograniczenie emisji jest możliwe; zamierzamy przekroczyć cele na 2030 r. - mówił w poniedziałek w Katowicach prezydent Łotwy Raimonds Vejonis. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał do „wielkich ambicji” odnośnie celów polityki klimatycznej.
04.12.2018

UE podpisała umowę z Albanią ws. ochrony granic

UE podpisała w piątek umowę z Albanią w sprawie współpracy z unijną agencją ochrony granic Frontex. Pozwoli ona tej agencji na interwencje m.in. w zwalczaniu nielegalnej migracji na terytorium Albanii, z zastrzeżeniem zgody tego bałkańskiego kraju.
06.10.2018

Włochy/ Premier: nie przyjmujemy już wszystkich migrantów bez rozróżnienia

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział w środę w Senacie w Rzymie, że jego kraj nie będzie już więcej przyjmował wszystkich migrantów "bez żadnego rozróżnienia". Odpowiedzialność za to spoczywa na Unii Europejskiej - podkreślił.
12.09.2018

Przeprawy do UE coraz niebezpieczniejsze; KE: to nie przez naszą politykę

Mimo tego, że liczba osób, które starają się dotrzeć do UE przez Morze Śródziemne, jest mniejsza, przeprawy te są coraz bardziej śmiercionośne - wynika z poniedziałkowych danych UNHCR. KE zapewnia, że to nie unijna polityka jest powodem tych tragedii.
03.09.2018

Czaputowicz: Kraje Bałkanów Zach. po akcesji do UE mogłyby dołączyć do Trójmorza

Kraje Bałkanów Zachodnich po wejściu do Unii Europejskiej mogłyby przyłączyć się do inicjatywy Trójmorza - powiedział w poniedziałek w Tiranie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
08.05.2018

Czaputowicz: Społeczeństwu Albanii należy dać sygnał otwartości UE

Uważamy, że społeczeństwu Albanii należy dać jasny sygnał, że UE jest otwarta, czeka na Albanię - powiedział w poniedziałek w Tiranie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na wspólnej konferencji z szefem albańskiej dyplomacji Ditmirem Bushatim.
07.05.2018

Rozpoczęły się rozmowy szefów MSZ Polski i Albanii

Od spotkania z ministrem spraw zagranicznych Albanii Ditmirem Bushatim rozpoczęła się w poniedziałek rano robocza wizyta szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza w Albanii. Minister spotka się tu także m.in. z prezydentem Ilirem Metą i premierem Edim Ramą.
07.05.2018

Szefowa MFW w Pekinie ostrzega przed długiem w ramach Pasa i Szlaku

Odwiedzająca Pekin dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde przestrzegła w czwartek władze Chin przed finansowaniem w zadłużonych krajach niepotrzebnych i irracjonalnych projektów w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.
13.04.2018

Targi turystyczne, dla żeglarzy, wędkarzy i myśliwych w Poznaniu

Targi survivalowe, turystyczne, a także imprezy dla miłośników sportów wodnych, dla wędkarzy i myśliwych organizują w ten weekend Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przyjadą znani podróżnicy, będzie można zobaczyć samolot F-16 oraz spróbować dań z dziczyzny.
08.02.2018

Ustanowiono Wspólnotę Transportową UE z państwami Europy Południowo - Wschodniej

W dniu 9 października 2017 r. w Brukseli został zawarty Traktat ustanawiający Wspólnotę Transportową. Stronami tego traktatu są: z jednej strony Unia Europejska a z drugiej Republika Albanii, Bośnia i Hercegowina, była jugosłowiańska republika Macedonii, Kosowo, Czarnogóra i Republika Serbii (zwane w Traktacie „Stronami Europy Południowo - Wschodniej”). Tekst zawartego traktatu został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 27 października 2017 r. Pełna nazwa dokumentu brzmi następująco: Traktat ustanawiający
16.01.2018

KE chce poprawy połączeń na Bałkanach Zachodnich; popiera bułgarski hub gazowy

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się w piątek za budową w Bułgarii węzła gazowego, a także poprawą połączeń na Bałkanach Zachodnich. Bułgarska prezydencja przekonuje, że inwestycje infrastrukturalne nie stanowią żadnego ryzyka dla UE.
12.01.2018

Szydło: Bardzo obiecujące perspektywy polsko-albańskiej współpracy gospodarczej

Perspektywy polsko-albańskiej współpracy gospodarczej są bardzo obiecujące - powiedziała w środę premier Beata Szydło. Premier Albanii Edi Rama zachęcał polski biznes do budowania obiektów turystycznych w Albanii.
07.12.2017

Premierzy Polski i Albanii: Będziemy rozwijać i umacniać relacje pomiędzy Polską i Albanią

Relacje pomiędzy Polską i Albanią są bardzo dobre; będziemy je rozwijać i umacniać - oświadczyli w środę w Warszawie premierzy Polski i Albanii: Beata Szydło oraz Edi Rama; zapowiedzieli współpracę na rzecz przystąpienia Albanii do UE m.in. poprzez utworzenie Konferencji Tirańskiej.
07.12.2017

Szydło: Polska natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego

Polska natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego - oświadczyła w poniedziałek premier Beata Szydło w Budapeszcie na spotkaniu szefów rządów 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Wezwała do podjęcia działań na rzecz znoszenia barier w dostępie do rynków.
28.11.2017

Centralny Port Komunikacyjny wśród tematów rozmowy Szydło i Li

Centralny Port Komunikacyjny będzie jednym z tematów poniedziałkowej rozmowy premier Beaty Szydło z premierem Chin Li Keqiangiem w Budapeszcie - poinformowała szefowa polskiego rządu przed spotkaniem.
27.11.2017

Chiny przeznaczą 2 mld dol. na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej

Przebywający w Budapeszcie premier Chin Li Keqiang zapowiedział w poniedziałek, że Chiński Bank Rozwoju przeznaczy 2 miliardy dolarów na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej. Li uczestniczy w spotkaniu przywódców grupy 16 państw regionu i Chin.
27.11.2017

Polska i 22 kraje notyfikowały przystąpienie do współpracy wojskowej UE

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.
13.11.2017

Port Centralny ze wsparciem premier Beaty Szydło

Jest decyzja rządu w sprawie budowy w Gdańsku Portu Centralnego - zadeklarowała Premier Beata Szydło w czasie II Spotkania Ministrów Transportu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Odbywające się w dniach 25-26 października w Warszawie Forum 16+1 oficjalnie zainaugurowało działanie Sekretariatu ds. Morskich 16+1. Port Gdańsk był jednym z partnerów wydarzenia.
30.10.2017

Za nami pierwszy dzień Spotkania Ministrów Transportu - Polska liderem porozumienia 16+1 (wideo)

Ministrowie transportu Europy Środkowej, Wschodniej i Chin spotkali się w środę w Warszawie na PGE Narodowym aby rozmawiać na temat szeroko rozumianego transportu w ramach porozumienia 16+1. Podczas spotkania zainaugurowany został Sekretariat ds. Morskich „16+1″, funkcjonujący przy MGMiŻŚ. Celem pracy Sekretariatu jest wsparcie współpracy pomiędzy portami morskimi oraz promowanie działań podejmowanych przez te podmioty.
26.10.2017

Pierwszy dzień Spotkania Ministrów Transportu dobiegł końca

Ministrowie transportu Europy Środkowej, Wschodniej i Chin spotkali się w środę w Warszawie, aby podjąć dyskusję na temat transportu intermodalnego. Transportu, który jest odpowiedzią na wyzwania rynku oraz dynamicznie rozwijających się państw. Spotkanie zainaugurował Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Obecna była również Premier Beata Szydło.
25.10.2017

Szydło: Chcemy rozwijać współpracę z Chinami w dziedzinie transportu

Transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską, Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami, a celem polskiego rządu jest jego rozwój - powiedziała w środę premier Beata Szydło, otwierając II Spotkanie Ministrów Transportu i Forum Biznesu 16+1.
25.10.2017

Gróbarczyk: Stoimy przed szansą na upodmiotowienie regionu Europy Środkowej

Stoimy przed ogromną szansą na upodmiotowienie regionu Europy Środkowej, rewitalizację transportu morskiego i rzecznego - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk otwierając II spotkanie ministrów transportu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.
25.10.2017

Ministrowie transportu Europy Środkowo –Wschodniej i Chin spotkają się w Warszawie

Intermodalność – gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki to temat przewodni II Spotkania Ministrów Transportu Europy Środkowo – Wschodniej i Chin organizowanego w ramach formatu 16+1.
10.10.2017

Nasalyk: Ukraina chce być gazowym hubem dla południa Europy

Ukraina traktuje nowy gazowy interkonektor z Polską jako element budowy hubu dla zaopatrywania w gaz południa Europy, aż po Adriatyk. Rząd w Kijowie ma też plany uruchomienia eksportu do Europy energii elektrycznej z elektrowni jądrowych - mówi PAP minister energetyki Ukrainy Ihor Nasalyk.
05.10.2017

II Szczyt Ministrów Transportu Państw Europy Środkowo - Wschodniej i Chin

Intermodalność - gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki to temat przewodni II Szczytu Ministrów Transportu Państw Europy Środkowo - Wschodniej i Chin organizowanego w ramach formatu 16+1. Szczyt odbędzie się w dniach 25-26 października 2017 roku w Warszawie. Wydarzenie to będzie stanowić również oficjalną inaugurację działalności Sekretariatu Koordynującego ds. Morskich 16+1.
04.10.2017

Europejskie rybołówstwo śródlądowe i akwakultura w centrum uwagi

W Starych Jabłonkach w środę rozpoczęła się Sesja Komisji FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations). Komisja rozpatrzy strategię zrównoważonego rozwoju rybołówstwa śródlądowego i akwakultury w regionie europejskim.
06.09.2017

O rybactwie śródlądowym i akwakulturze w formacie międzynarodowym

W dniach 3-6 września br. w Starych Jabłonkach odbędzie się międzynarodowe sympozjum pn. „Dostosowanie rybactwa śródlądowego i akwakultury do zmian klimatycznych”. Organizatorem wydarzenia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of United Nations). Resort gospodarki morskiej na sympozjum będzie reprezentowała wiceminister Anna Moskwa.
31.08.2017

MSZ: wizyta wiceministra Magierowskiego w Chinach

Polska postrzega format 16+1 jako ważną platformę kontaktów między Europą a Chinami. Jesteśmy zaangażowani w inicjatywę 16+1 i gotowi do dalszego wspierania rozwoju tej płaszczyzny współpracy i dialogu między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami – podkreślił wiceminister Marak Magierowski podczas wystąpienia na IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów 16+1 w Pekinie.
12.07.2017

UE/ Raport: 66 proc. polskich kąpielisk z wodą doskonałej jakości

85 proc. kąpielisk w Europie spełnia najbardziej rygorystyczne normy jakości wody. W Polsce taką notę otrzymało 66 proc. obiektów – wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską.
23.05.2017

Muzeum Emigracji w Gdyni ma szansę na tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2017

Nagroda EMYA 2017 - Europejskie Muzeum Roku (European Museum of the Year Award) może trafić do Muzeum Emigracji w Gdyni, które znalazło się wśród 46 finalistów z 24 krajów walczących o to wyróżnienie. Gdyńska placówka jest jedną z czterech instytucji nominowanych z Polski. O tym, czy zwycięży, dowiemy się w maju 2017 roku.
09.12.2016

Zacieśniamy współpracę w obszarze gospodarki morskiej z Chińską Republiką Ludową

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, oraz He Jianzhong, wiceminister transportu rządu Chińskiej Republiki Ludowej, w Porcie Gdańsk podpisali porozumienie o współpracy między tymi resortami.
25.10.2016

Rurociąg Brody-Adamowo na liście istotnych projektów Wspólnoty Energetycznej

Spośród przedsięwzięć istotnych dla rozwoju infrastruktury przesyłowej ropy naftowej Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej wybrała jeden projekt – budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce – poinformowała spółka „Sarmatia”.
20.10.2016

Dalsze losy promu Adriatica I, zbudowanego w Polsce

European Seaways grecki armator, który świadczy usługi przewozu promami między Włochami, Grecją i Albanią nabył prom Adriatica I.
08.08.2016

Stoltenberg: AWACS dla koalicji anty-IS, nowa operacja morska

NATO udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie; uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym – zapowiedział w sobotę na szczycie NATO w Warszawie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
08.07.2016

Brexit przyczyną restrykcji i wyższych kosztów dla operatorów logistycznych?

Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarowego (FTA) ostrzegło, że z powodu Brexitu na produkty krążące po Europie mogą zostać nałożone nowe koszta, restrykcje, a także biurokratyczne ograniczenia.
05.07.2016

Wizyta prezydenta w Chinach: Polska ważnym partnerem w budowie nowego szlaku jedwabnego

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w chińskim Suzhou. Podczas wtorkowego spotkania z premierem Chin Li Keqiangiem dużo uwagi poświęcono partnerstwu obu krajów w projekcie "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" – sieci szlaków transportowych łączących Państwo Środka z krajami Unii Europejskiej.
24.11.2015

Ventouris Ferries kupuje prom od Polferries

Ventouris Ferries potwierdził zakup dodatkowej jednostki, pasażersko-towarowego promu Scandinavia od Polferries. Statek ma zostać wykorzystany do pracy na Adriatyku obok jednostki Rigel II.
29.01.2015

Przejęcie i co dalej? - Marin Hili o planach Mariner Capital Limited związanych z Portem Gdańskim Eksploatacja SA.

Maltańska spółka Mariner Capital Limited będąca częścią Marin Hili Holdings, przejmuje kontrolę nad ostatnią polską spółką portową - PGE SA. W najbliższych latach możemy spodziewać się w Porcie poważnych inwestycji, nie jest natomiast przesądzone w jakim kierunku zmierzać będą dalsze przekształcenia w jego obecnej strukturze organizacyjnej.
23.01.2015

Przejęcie i co dalej? - Marin Hili o planach Mariner Capital Limited związanych z Portem Gdańskim Eksploatacja SA.

Maltańska spółka Mariner Capital Limited będąca częścią Marin Hili Holdings, przejmuje kontrolę nad ostatnią polską spółką portową - PGE SA. W najbliższych latach możemy spodziewać się w Porcie poważnych inwestycji, nie jest natomiast przesądzone w jakim kierunku zmierzać będą dalsze przekształcenia w jego obecnej strukturze organizacyjnej.
23.01.2015

Legenda szlaków promowych zostanie zezłomowana

Prom „Dana Regina” - legenda rynku przepraw promowych, kawałek historii duńskiego przemysłu stoczniowego - zostanie wkrótce zezłomowany. W następnym roku statek miałby 40 lat, niestety czeka go los większości wysłużonych jednostek.
05.06.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.