• <

Wynik wyszukiwania - " spadek pkb" - Wiadomości

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

PZU: omikron zakłóci łańcuchy dostaw

Omikron uderzy najsilniej w gospodarkę Azji i zakłóci światowe łańcuchy dostaw. Odczują to USA, gdzie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych, oraz Europa. Niemcom grozi spadek PKB - stwierdziło PZU w środowym komentarzu.
19.01.2022

Polska z jedną z najłagodniejszych recesji w UE

Jedną z najłagodniejszych recesji w UE zanotowała Polska w ubiegłym roku – zwrócił uwagę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, który uczestniczył we wtorkowej wideokonferencji Rady ECOFIN.
16.02.2021

Pekao: prognoza KE co wzrostu gospodarczego w Polsce - ostrożna

Prognoza KE na 2021 r. zakładająca wzrost polskiego PKB na poziomie 3,1 proc. jest ostrożna, co wynika z faktu, że w ten rok weszliśmy z obostrzeniami epidemicznymi - przekazał PAP Adam Antoniak z Banku Pekao. Dodał, że bank szacuje ten wzrost na 4,5 proc.
11.02.2021

PKO BP: wyniki eksportu były najjaśniejszym punktem w obrazie gospodarki w 2020 roku

Wyniki eksportu były najjaśniejszym punktem w obrazie polskiej gospodarki w 2020 roku - piszą w piątkowej analizie eksperci PKO Banku Polskiego, odnosząc się do danych GUS. Szacują, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie 5,1 proc.
29.01.2021

Lewiatan: spadek PKB w 2020 r. mógł być znacznie gorszy

Spadek PKB w 2020 r. mógł być znacznie gorszy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan spadek PKB o 2,8 proc. w ub. roku pokazuje, że firmy i konsumenci przyjęli zwiększone ryzyka spowodowane obostrzeniami gospodarczymi "dość dobrze".
29.01.2021

ING: wyniki produkcji w grudniu powyżej oczekiwań

Wyniki produkcji w grudniu były powyżej oczekiwań rynkowych - wskazali ekonomiści ING Banku Śląskiego komentując dane GUS. Ich zdaniem gospodarka szybko dostosowuje się do nowych warunków działania.
25.01.2021

Bujak: w 2021 roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB

W przyszłym roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dodał, że środki z nowego budżetu UE oraz europejskiego funduszu obudowy pozwolą nam na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu przez kolejne lata.
05.01.2021

Północna Izba Gospodarcza o narodowej kwarantannie: „Czyste szaleństwo”

Ogłoszony przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego narodowy lockdown, który potrwa od 28 grudnia do 17 stycznia zaskoczył opinię publiczną i cały świat gospodarki. Spodziewano się delikatnego zaostrzenia restrykcji po świętach, ale to, co zostało ogłoszone mrozi krew w żyłach i wielu przedsiębiorcom odbiera ostatnią nadzieję na to, że pandemię koronawirusa można przetrwać bez bankructwa.
18.12.2020

Utrzymuje się pozytywny trend na rynku pracy

Wedle danych Eurostatu spadek zapotrzebowania na pracę, mierzony liczbą pracujących oraz liczbą przepracowanych godzin, był minimalny w drugim kwartale, a w trzecim byliśmy jedyną gospodarką, która zanotowała wzrost w obu kategoriach - powiedział PAP Piotr Bujak, ekonomista PKO BP.
10.12.2020

Według Słowacji głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego jest Rosja

Rosja stanowi najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - tak wynika z zaprezentowanego dzisiaj projektu nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Podkreślono w nim rosnącą siłę militarną Chin.
08.12.2020

Polska wyjdzie z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje?

Polska może wyjść z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje, dzięki sile swojej gospodarki - ocenił sekretarz generalny OECD Angel Gurría, odnosząc się do najnowszego raportu organizacji nt. Polski. Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.
04.12.2020

MRPiT: Polska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii w IV kw. 2021 r.

Ocena OECD jest zbliżona do naszej prognozy. Oczekujemy, że polska gospodarka wróci do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii w IV kwartale 2021 r. - wskazał wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek. Dodał, że spadek PKB w całym br. sięgnie ok. 3 proc.
01.12.2020

OECD dobrze ocenia polską gospodarkę

W swoich najnowszych prognozach Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dobrze ocenia polską gospodarkę. Spadek PKB w 2020 r. będzie według organizacji niższy od naszych założeń budżetowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
01.12.2020

Bank Pekao: polski przemysł nie wykazuje żadnych oznak słabości

Polski przemysł nie wykazuje żadnych oznak słabości; we wrześniu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,0 proc. r/r - napisali w piątek analitycy Banku Pekao, odnosząc się do danych GUS.
20.11.2020

Gospodarka ruszy w pełni gdy szczepionka znajdzie się w powszechnym użyciu

Polska gospodarka na razie dobrze radzi sobie z pandemią, a według Eurostatu w III kwartale doświadczyła drugiego najmniejszego tempa spadku PKB w ujęciu rocznym w Unii Europejskiej, zaraz po Litwie. Również prognozy na ten i przyszły rok nie są złe. – Wiele branż ruszy dopiero wówczas, gdy zostaniemy zaszczepieni – podkreśla analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński. Wciąż jednak pozostają pytania o długość i rygorystyczność lockdownu 2.0 oraz losy negocjacji w sprawie kolejnej unijnej perspektywy budżetowej.
20.11.2020

Rekordowe odbicie PKB w III kwartale to już historia

Opublikowany w piątek szybki szacunek GUS wskazuje na wzrost w III kwartale 2020 r. PKB o 7,7 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Odbicie to już jednak historia - druga fala pandemii oznacza ponowny spadek PKB w IV kwartale - ocenili analitycy banku ING.
13.11.2020

Bujak: skala odbicia gospodarki w III kwartale może być większa niż prognozowano

Skala odbicia polskiej gospodarki w III kwartale może być większa, niż wynika z prognoz rynkowych - stwierdził główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Jego zdaniem daje to nadzieję, że recesja za 2020 rok nie przekroczy 3 proc.
13.11.2020

Kryzys to dobry czas na inwestycje?

Mamy przestrzeń do realizacji inwestycji publicznych finansowanych długiem – ocenia główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Jak dodaje, druga fala pandemii będzie miała wpływ na polską gospodarkę, ale nie taki jak pierwsza.
12.11.2020

Inflacja w 2021 r. wyniesie 2,6 proc., a PKB wzrośnie o 3,1 proc.

Inflacja w 2021 r. wyniesie 2,6 proc., a PKB wzrośnie o 3,1 proc. - prognozuje Narodowy Bank Polski w publikowanym we wtorek „Raporcie o inflacji – listopad 2020 r.”.
10.11.2020

Goldman Sachs znacznie obniża prognozy dot. PKB dla najważniejszych gospodarek

W związku z rozwojem pandemii i wprowadzaniem przez rządy coraz większych obostrzeń, Goldman Sachs znacznie obniżył prognozy dot. PKB najważniejszych gospodarek; w IV kw. PKB strefy euro spadnie o 8,7 proc. wobec przewidywanego wcześniej wzrostu o 9,1 proc.
09.11.2020

MRPiT: odbudowa polskiej gospodarki będzie najsilniejsza na tle wszystkich krajów UE

Odbudowa polskiej gospodarki będzie najsilniejsza na tle wszystkich krajów UE - ocenia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, odnosząc się do jesiennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej.
05.11.2020

KE prognozuje, że w 2020 r. PKB Polski spadnie o 3,6 proc.

Komisja Europejska prognozuje, że w 2020 r. PKB Polski spadnie o 3,6 proc. To bardziej optymistyczna prognoza, niż przedstawiona latem, gdy unijni urzędnicy szacowali, że w tym roku PKB nad Wisłą spadnie o 4,6 proc.
05.11.2020

Kubów: obawy o sytuację gospodarczą - lekko skorygowane na plus

Prognozy sytuacji gospodarczej w Polsce - po analizach za drugi kwartał - wskazują, że obawy, które były wcześniej, są lekko skorygowane na plus - powiedział we wtorek szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów.
20.10.2020

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji

Spowolnienie gospodarcze będzie niższe niż NBP szacował w lipcowej projekcji - powiedział na konferencji Banking Forum prezes NBP Adam Glapiński.
19.10.2020

Z powodu Covid-19 spada zużycie energii w UE; rośnie udział OZE

Z powodu pandemii Covid-19 spada zużycie energii w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie udział energii ze źródeł odnawialnych w unijnym miksie energetycznym - wynika ze sprawozdania KE dotyczącego drugiego kwartału tego roku.
13.10.2020

Mimo restrykcji powtórzenie głębokiego spowolnienia gospodarczego mniej prawdopodobne

Nawet w przypadku dalszego zaostrzania restrykcji wz. z pandemią, powtórzenie głębokiego spowolnienia gospodarczego z II kwartału br. jest mało prawdopodobne - powiedział Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
10.10.2020

Lewiatan: raczej nie grozi nam zamrożenie całej gospodarki

Raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki - pisze w dzisiejszym komentarzu ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Nie wyklucza jednak lokalnych lockdownów i spadku popytu w niektórych branżach.
08.10.2020

Spadek PKB w tym roku może być mniejszy niż 3,5 proc.?

Spadek PKB w tym roku może być płytszy niż 3,5 proc. - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.
28.09.2020

Koronawirus może przyspieszyć największe projekty infrastrukturalne. Do 2025 roku planowanych jest 25 megainwestycji

Megainwestycje infrastrukturalne mogą być szansą na wyjście z kryzysu gospodarczego. – Koronawirus okazuje się być dobrym energy drinkiem, dzięki któremu na rynek wtłoczymy więcej inwestycji – ocenia Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie, jak wynika z raportu firmy Spectis, w trakcie realizacji znajdują się cztery megainwestycje, których budżet przekracza 3 mld zł. Docelowo do 2025 roku ma ich być 25 o łącznej wartości blisko 300 mld zł.
28.09.2020

Zmiany w procesie globalizacji szansą dla Polski. Coraz więcej firm będzie przenosić tu swoją produkcję

Osłabienie globalizacji spowolni rozwój światowej gospodarki, ale dla Polski może być szansą na rozwój. – Firmy na całym świecie będą szukały tanich miejsc produkcji, żeby obniżyć koszty działalności, ale będą rozsądnie wybierać lokalizacje – mówi Stefan Kawalec, prezes zarządu Capital Strategy. Dla wielu – przede wszystkim z Europy Zachodniej, lecz także z Azji – dobrą lokalizacją będzie właśnie Polska, ze względu na położenie w Europie Środkowej, przynależność do Unii Europejskiej i fakt, że wciąż mamy dużo niższe koszty pracy
25.09.2020

Nowelizacja budżetu ma zapewnić stymulację gospodarki

Nowelizacja tegorocznego budżetu ma na celu zdobycie środków na dalszą stymulację gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią - oświadczył minister finansów Tadeusz Kościński, uzasadniając w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji budżetu na 2020 r.
17.09.2020

PFR: w III kwartale nastąpi gwałtowne odbicie w gospodarce

Z powodu pandemii firmy i konsumenci potrzebują odbudować na nowo zaufanie - jasne deklaracje rządu o tym, że nie będzie kolejnego lockdownu, mogą wzmocnić to zaufanie - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem w III kwartale nastąpi dynamiczne odbicie w gospodarce.
10.09.2020

Prognoza PIE: w tym roku polskie PKB spadnie o 3,1 proc.

W tym roku PKB Polski spadnie o 3,1 proc. rok do roku - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny, który prognozował wcześniej spadek o 4,2 proc. Analitycy uważają, że nasza gospodarka skurczy się o 3,5 proc. rdr w III kwartale i 2,5 proc. w IV kw.
02.09.2020

Obroty w portach morskich spadły z powodu pandemii o 10 proc. W najbliższych miesiącach powinny znowu rosnąć

W całym I półroczu odnotowano wagowy spadek przeładunków o kilkanaście procent, jednak w przypadku niektórych towarów poszczególne porty mogą się pochwalić znaczącymi wzrostami. Średnie obroty spadły o ponad 10 proc. O ile gospodarka wyjdzie obronną ręką ze skutków lockdownu, branża transportu morskiego powinna rozwijać się pomyślnie, do czego porty przygotowują się przez trwające inwestycje. – W przypadku przedłużającego się spowolnienia gospodarczego trzeba będzie skorygować część ambitnych planów rozwojowych – mówi Marek Tarcz
01.09.2020

Jaki będzie wpływ drugiej fali epidemii na PKB?

Wpływ drugiej fali epidemii koronawirusa powinien być mniejszy niż pierwszej, ponieważ restrykcje gospodarcze będą mniejsze - ocenia bank ING w komentarzu do danych GUS o PKB w II kwartale. Polski PKB spadł o 8,2 proc., po wzroście o 2 proc. w 1 kwartale.
31.08.2020

Kolejny twardy lockdown mało prawdopodobny

Dzisiejsze dane GUS potwierdziły szacunek PKB w II kwartale na poziomie -8,2 proc. rdr. Konsumpcja prywatna i inwestycje skurczyły się w dwucyfrowym tempie rok do roku. To cena restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, stąd ponowny twardy lockdown jest mało prawdopodobny - ocenił bank Pekao.
31.08.2020

Polska gospodarka nieźle sobie radzi z pandemią

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS-u polski PKB w II kwartale skurczył się o 8,2 proc. rok do roku i 8,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Ten wynik jest najgorszy od 25 lat, ale i tak lepszy od prognoz i wyników innych krajów Unii Europejskiej. W całym pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najmniejszych spadków PKB w UE. To zasługa m.in. wprowadzenia obostrzeń na wczesnym etapie pandemii oraz utrzymania produkcji przemysłowej i transportu międzynarodowego.
24.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Negatywne perspektywy dla Europy i gospodarki globalnej w najbliższych miesiącach

Powrót epidemii w Europie budzi obawy o głębsze spowolnienie, odbicie w II poł. roku może zostać osłabione przez pojawienie się kolejnych ognisk COVID-19 w Europie - uważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Spodziewają się, że polskie PKB w II kw. br. spadnie o 8 proc.
04.08.2020

Goldman Sachs: tempo odbudowy gospodarek strefy euro będzie zróżnicowane

Powrót gospodarek w strefie euro do kondycji sprzed pandemii będzie postępował w różnym tempie: Niemcy osiągną ten stan dwa lata przed Hiszpanią - ocenili eksperci banku Goldman Sachs.
04.08.2020

IPAG: Skutki "zamrożenia" gospodarki będą odczuwalne w kolejnych kwartałach

Czynnikami utrudniającymi powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu jest utrzymująca się niepewność, wpływająca na ograniczenie popytu krajowego oraz spadek popytu zagranicznego, związany z wysokim wciąż natężeniem pandemii za granicą - ocenili w piątek eksperci IPAG.
31.07.2020

Ebury: Para EUR/USD kontynuuje wzrost

Kluczowym tematem rynkowym pozostaje słabość dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD w ostatnim czasie wzrósł do najwyższego poziomu od września 2018 roku, kontynuując wzrost na początku tego tygodnia. Nie liczymy na zmianę tego trendu w dłuższym terminie, niewykluczone jednak, że po silnym spadku, dolar doświadczy krótkoterminowego odbicia.
27.07.2020

Szefowa MFW: spadek PKB największy od kryzysu lat 30.; Polska podjęła właściwe kroki

Globalny spadek PKB wyniesie w tym roku 4,9 proc. i będzie największy od recesji z lat 30. – przewiduje dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, która w rozmowie z RMF FM chwali też działania Polski w obliczu koronakryzysu.
27.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

ING: dane GUS pokazują wyraźne odbicie po pandemii, jednak w dłużej perspektywie może być gorzej

Opublikowane przez GUS dane o produkcji i sprzedaży detalicznej pokazują dynamiczne odbicie danych miesięcznych po pandemii, jednak w dalszej perspektywie roku może być gorzej m.in. przez nawrót koronawirusa i wygasanie programów chroniących zatrudnienie - ocenili analitycy ING.
21.07.2020

PIE: wzrost produkcji w czerwcu ma częściowo podłoże statystyczne

Wzrost produkcji w czerwcu ma częściowo podłoże statystyczne, a poniedziałkowe dane GUS. sugerują ok. 8 proc. spadek PKB w drugim kwartale - uważa Jakub Rybacki, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
20.07.2020

Produkcja przemysłowa na plus! Najwięksi optymiści nie zakładali takiego wzrostu

Nikt nie spodziewał się takiego pokazu siły polskiego przemysłu. Jak napisali tuż po opublikowaniu danych przez GUS ekonomiści Banku Pekao: "Produkcja przemysłowa wyższa o 0,5 proc. rdr - to duża niespodzianka. Pomogły dni robocze, niska baza, ale przede wszystkim odbudowa aktywności po pandemii. W stosunku do stanu wyjściowego produkcja jest już "tylko" o 10 proc. niższa".
20.07.2020

Borys: wzrost produkcji przemysłowej rdr w czerwcu potwierdza koniec recesji w Polsce w II kw.

Wzrost produkcji przemysłowej rdr w czerwcu to informacja potwierdzająca koniec recesji w Polsce w drugim kwartale i wskazująca, że spadek PKB w II kw. ma szansę być poniżej 10 proc. - ocenił poniedziałkowe dane GUS prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
20.07.2020

Ważą się też losy 750 mld euro na ratowanie europejskiej gospodarki

17 lipca w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajny szczyt dotyczący unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy. Oba instrumenty opiewają łącznie na rekordową sumę 1,85 bln euro. Dwudniowy szczyt będzie pierwszym bezpośrednim spotkaniem głów państw od wybuchu pandemii SARS-CoV-2, a największe spory budzi wart 750 mld euro Fundusz Odbudowy Next Generation EU, który Bruksela chce rozdzielić w formie grantów i bezzwrotnych pożyczek. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, z łącznej puli do Polski w latach 2021–2027 może trafić w sumie aż 7
16.07.2020

Ebury: RPP wciąż enigmatyczna, ale bardziej optymistyczna

Wczorajsze spotkanie Rady Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło zmian stóp procentowych. Po ostatniej obniżce w maju, stopa referencyjna pozostaje na rekordowo niskim poziomie 0,1%. Komunikat z posiedzenia RPP był w sporej części powtórzeniem tego z czerwca. Jego ton miejscami uległ jednak zmianie, przez co stał się nieco bardziej optymistyczny. W lipcowym komunikacie częściej pojawiają się odmiany słowa „poprawa” oraz „ożywienie” (odpowiednio 7 i 6 razy w relacji do 5 i 4 razy w komunikacie z czerwca).
15.07.2020

Morawiecki: po czerwcu sytuacja budżetowa w Polsce przekroczyła oczekiwania KE

Sytuacja budżetowa w Polsce, po czerwcu przekroczyła oczekiwania Komisji Europejskiej; KE i instytucje międzynarodowe potwierdzają bardzo dobry stan, bardzo dużą siłę polskich finansów publicznych - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
10.07.2020

Prezydent: chcę, żeby w Polsce były realizowane ambitne inwestycje

Chcę, by w Polsce były realizowane ambitne inwestycje; to jest polityka na najbliższe lata - mówił w czwartek w Olkuszu (Małopolskie) prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że musi zostać do końca zreformowany w Polsce wymiar sprawiedliwości, żeby "sądy wreszcie stały się sprawiedliwe, a sędziowie wiedzieli, po co orzekają".
09.07.2020

Prezydent: kryzys powoli dobiega końca

Kryzys powoli dobiega końca; mamy bardzo dobre dane i powinniśmy mieć najniższy spadek PKB w Europie - ocenił prezydent Andrzej Duda na środowym spotkaniu wyborczym w Białej Podlaskiej (Lubelskie).
08.07.2020

EPL stawia warunki w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy

Budżet UE nie powinien paść ofiarą cięć z powodu środków, jakie UE planuje przeznaczyć na plan odbudowy; pieniądze powinny być przyznawane krajom najmocniej dotkniętym kryzysem, a dostęp do nich powinien być powiązany z praworządnością - to stanowisko grupy EPL przed szczytem UE.
07.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

KE: w 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc.; recesja najpłytsza w całej UE

W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc. – wynika z przedstawionych we wtorek letnich prognoz gospodarczych KE. Choć spadek dynamiki będzie nieco większy niż analitycy z Brukseli przewidywali wiosną, to recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej UE.
07.07.2020

UE: Po konsultacjach ze stolicami szef RE utrzymuje propozycję 750 mld euro na odbudowę. Do Polski może trafić mniej środków

Po konsultacjach ze stolicami UE szef Rady Europejskiej utrzymuje propozycję, by UE przeznaczyła na odbudowę po koronakryzysie 750 mld euro, ale chce zmienić klucz rozdziału tych środków - poinformowało w czwartek grupę dziennikarzy wysokie rangą źródło unijne.
02.07.2020

Pierwszy taki kryzys. Jak wyleczyć recesję związaną z koronawirusem?

Według prognoz ekonomicznych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, światowa recesja związana z koronawirusem będzie znacznie dotkliwsza niż przewidywano jeszcze w kwietniu (globalne PKB skurczy się w 2020 roku o ponad 5% a nie 3%, jak zakładano). Pandemia i związany z nią globalny lockdown mogą spowodować, że dane na koniec roku będą najgorsze od 80 lat.
26.06.2020

ING Bank Śląski: odbudowa aktywności gospodarczej jest powolna

Odbudowa aktywności gospodarczej po pierwszej fali Covid-19 jest powolna - napisali w piątek analitycy ING Banku Śląski, komentując dane GUS dotyczące produkcji przemysłowej za maj.
19.06.2020

W kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie notował spadki, ale będą one coraz mniejsze

Majowe dane o produkcji przemysłowej pokazują, że odbudowa aktywności gospodarczej w Polsce po pierwszej fali Covid-19 postępuje, ale jest powolna - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie nadal notował spadki, ale powinny być one coraz mniejsze.
19.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu czerwca 2020 roku

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
18.06.2020

Morawiecki: Polska będzie miała najmniejszy spadek PKB ze wszystkich krajów UE

Dane Komisji Europejskiej czy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju pokazują, że Polska będzie miała najmniejszy spadek PKB ze wszystkich krajów UE w związku z epidemią koronawirusa, cała Europa będzie miała niższy wzrost gospodarczy od nas - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.
11.06.2020

Szef OECD: Polska odnotowała niewielki spadek PKB w porównaniu z innymi krajami

Polska odnotowała niewielki spadek PKB w porównaniu z innymi krajami OECD - mówi dla PAP sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Jose Angel Gurría. Dodaje, że liczy na wsparcie Polski dla podatku cyfrowego i zwraca uwagę na konieczność walki z tzw. "rajami podatkowymi".
09.06.2020

Szef PFR: Ścieżka powrotu do ożywienia gospodarczego zajmie co najmniej dwa–trzy kwartały

Ścieżka powrotu do ożywienia gospodarczego będzie miała kształt litery U. To oznacza, że nie będzie bardzo szybka. Zajmie co najmniej dwa–trzy kwartały - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej".
09.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu maja 2020

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
03.06.2020

Produkcja i łańcuch dostaw: nowe rozwiązania w nowej rzeczywistości

Aktualnie firmy mierzą się z wyzwaniami, które trudno było przewidzieć w strategiach. Po początkowym szoku nadszedł czas na działania i wdrożenie zmian, które pomogą organizacjom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Już teraz można zaobserwować ruchy, które mogą być pozytywnym sygnałem dla wielu przedsiębiorstw, a wśród nich m.in. wzrost zainteresowania przenoszeniem centrów usług wspólnych do Polski czy poszukiwanie dostawców bliżej rynków zbytu. O tym, jak zmieni się branża produkcji, opowiadają eksperci z firmy rekrutac
02.06.2020

PIE: pandemia przyspieszy wycofywanie produkcji z Chin

Pandemia koronawirusa przyśpieszy przenoszenie "fabryki świata" z Chin - wskazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwrócili uwagę, że największą kwotę dla firm wycofujących produkcję z Państwa Środka - 2,2 mld dol., przeznaczył dotąd rząd Japonii.
28.05.2020

MF nie wyklucza korekty w dół prognozy zakładającej spadek PKB w tym roku o 3,4 proc.

Ministerstwo Finansów nie wyklucza korekty w dół tegorocznej prognozy zakładającej spadek PKB w roku 2020 o 3,4 proc. - poinformowała w środę na konferencji prasowej Joanna Bęza-Bojanowska, zastępca dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej Ministerstwa Finansów.
20.05.2020

Rating Polski w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie

Zakładamy, że ocena ratingowa Polski, która obecnie wynosi A- z perspektywą stabilną, w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie - powiedziała w poniedziałek podczas EEC Online prezes Fitch Polska Małgorzata Kleniewska - Wodke.
18.05.2020

Ebury: Najbliższy tydzień będzie należał do odczytów PMI

Już pod koniec tygodnia poznamy wstępne odczyty indeksów aktywności biznesowej w kluczowych gospodarkach świata. Będą to dane za maj, czyli pierwszy miesiąc w którym część krajów zaczęła poważnie podchodzić do łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Skala poprawy widocznej w danych będzie istotna dla oceny perspektyw globalnej gospodarki w kolejnych miesiącach.
18.05.2020

Borys: dołek aktywności gospodarczej był w kwietniu; chyba mamy go za sobą

Dołek aktywności gospodarczej był w kwietniu, chyba mamy go za sobą - powiedział w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że wychodzenie z kryzysu zajmie kilka miesięcy.
11.05.2020

Emilewicz: w ciągu dwóch lat polska gospodarka powinna wrócić do poziomu z początku 2020 r.

W horyzoncie dwóch lat polska gospodarka powinna wrócić do poziomu z początku 2020 r. - uważa wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
08.05.2020

KE przewiduje historyczną recesję w tym roku; największe załamanie na południu UE

PKB strefy euro spadnie w tym roku o 7,7 proc.; najgłębsza recesja będzie miała miejsce na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii i Grecji - przewiduje w swoich prognozach KE. Unijna gospodarka odnotuje w tym roku recesję na historyczną skalę.
06.05.2020

Historyczne spadki gospodarcze w UE. Konieczne 1,5 bln euro na przezwyciężenie kryzysu Covid-19

Mimo trwających całą noc rozmów unijnym ministrom finansów nie udało się dojść do porozumienia w sprawie odpowiedzi UE na kryzys wywołany koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji KE ostrzegła, że PKB eurolandu może się skurczyć o 10 proc. Optymizmem nie napawają również złe wyniki gospodarki Francji z I kwartału i kolejny dzień spadków na giełdach UE.
08.04.2020

Andrzej Rzońca: Polsce grozi pierwsza od trzech dekad recesja

Według marcowej projekcji inflacji NBP, opublikowanej kilka dni po wykryciu pierwszego w Polsce przypadku zachorowania na koronawirusa, polska gospodarka miałaby wzrosnąć w 2020 roku o 3,2 proc. Niecały miesiąc później prognozy te są nieaktualne. Zdaniem byłego członka RPP, dr. hab. Andrzeja Rzońcy pandemia obniży wzrost gospodarczy nawet do 3 pkt proc., co spowoduje, że możemy się otrzeć o recesję. I choć jego zdaniem proponowana tarcza antykryzysowa pomoże niewielu, to Polska jest w nie najgorszej sytuacji w porównaniu z
31.03.2020

Pracownicy kolejnych branż obawiają się o swoje miejsca pracy. Niskie wskaźniki bezrobocia nie do utrzymania

– Trudno na razie prognozować, jak wielu pracowników jest zagrożonych utratą pracy, ale trudno też sobie wyobrazić, by po wielu tygodniach przestoju gospodarki stopa bezrobocia nie wzrosła – podkreśla Lucyna Pleśniar, prezes zarządu People. Z problemami już teraz borykają się zatrudnieni w takich branżach jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia, transport czy usługi, ale pewnie nie mogą się czuć także pracownicy sektorów uważanych za bezpieczne, np. e-commerce czy IT. Efektem kryzysu może być nowy rodzaj relacji między pracodawcą
25.03.2020

W. Brytania najprawdopodobniej uniknie recesji przed brexitem

Wielka Brytania najprawdopodobniej nie wpadnie w recesję tuż przed planowanym na koniec miesiąca wystąpieniem z Unii Europejskiej - wskazują dane opublikowane w czwartek przez urząd statystyczny ONS.
10.10.2019

Polskie i szwedzkie MŚP szukają rozwiązań związanych z niedoborem pracowników

Głównym czynnikiem hamującym rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce i Szwecji pozostaje trudność w pozyskiwaniu nowych pracowników. Najnowsze dane dotyczące dynamiki MŚP w obu krajach potwierdziły prognozy z 2018r. mówiące o tym, że sektor pozostanie pod silnym wpływem sytuacji na rynku pracy.
26.08.2019

Nasilający się egoizm gospodarczy może mieć negatywne skutki dla Polski

Egoizm gospodarczy, którego przejawem jest m.in. brexit czy wojna handlowa między USA a Chinami, to poważne zagrożenie dla polskiej gospodarki – oceniają eksperci DNB Bank Polska i PwC. Wprawdzie 65 proc. firm nie dostrzega jeszcze wśród swoich zagranicznych kontrahentów oznak zniechęcenia wobec wzajemnej współpracy, jednak zjawisko to może uderzyć w branżę motoryzacyjną, przetwórstwo przemysłowe i handel. Ponad połowa firm w Polsce obawia się pogłębiających się podziałów w Europie. Z drugiej strony pozytywnie postrzegają globali
18.02.2019

Emilewicz: Wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego 2018 r. należy uznać za bardzo dobre

Zważywszy na spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego naszych głównych parterów handlowych czy niepewności w zakresie polityk celnych i wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego 2018 r. należy uznać za bardzo dobre - oceniła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
11.02.2019

Główny ekonomista PKO BP: W 2019 gospodarka polska nadal w dobrej kondycji

Wzrost PKB znaczący, choć niższy niż w 2018, deficyt finansów publicznych i budżetowy niskie, inflacja poniżej celu, sytuacja na rynku pracy stabilna - tak wskaźniki polskiej gospodarki w 2019 roku charakteryzuje w rozmowie z PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
04.01.2019

Krynica/ Ekonomiści: musimy się przygotować na spowolnienie gospodarcze; recesja Polsce nie grozi

Polska musi być przygotowana na spowolnienie gospodarcze będące efektem sytuacji globalnej, ale recesja, przynajmniej na razie, nam nie grozi – mówili w czwartek podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy uczestnicy panelu poświęconego prognozom na kolejne lata.
06.09.2018

EKG w Katowicach: politycy i przedsiębiorcy chcą ograniczać wpływ energetyki na klimat

Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu. Problemem jest jednak czasochłonność tych zmian oraz ich koszty - zarówno dla firm, jak i dla konsumentów oraz całych społeczeństw. O wpływie energetyki na klimat dyskutowano podczas osobnej sesji, w ramach odbywającego się w dniach 14-16 maja w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
15.05.2018

Galeon ze Straszyna powalczy o Chiny

Jachty firmy Galeon kosztują od kilku tysięcy do kilku milionów euro. Zamawiają je głównie właściciele większych przedsiębiorstw i przedstawiciele kadry zarządzającej. Aktywnie uczestniczą w projektowaniu swoich przyszłych zabawek, celebrują zakup i zasypują firmę pomysłami. Niedawno jeden z klientów poprosił o kominek, inny nie wyobrażał sobie jachtu bez zestawu do karaoke.
15.06.2011

Polska na czele państw zagrożonych ucieczką przemysłu

Polska znajduje się na czele listy państw Unii Europejskiej , których przemysły energochłonne zagrożone są emigracją poza obszar objęty restrykcjami europejskiej polityki klimatyczno- energetycznej - wynika z raportu Instytutu im. E. Kwiatkowskiego.
28.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.