• <

Wynik wyszukiwania - " pelet" - Wiadomości

Wyjątkowy projekt NYK - statek napędzany roślinną biomasą

Japońskie i brytyjskie firmy zawarły umowę w sprawie budowy innowacyjnego statku przeznaczonego do transportu biomasy, który jednocześnie sam będzie posiadał ekologiczny napęd. Wiąże się to z polityką Japonii celem uczynienia jej gospodarki zeroemisyjną, wolną od paliw kopalnych.
15.05.2024

Kuehne+Nagel rozwija się o nowe lądowe i morskie centrum przeładunkowe w Baltic Hub

Kuehne+Nagel otworzył nowe centrum przeładunkowe w pobliżu Baltic Hub w Porcie Gdańsk, podkreślając, że jest to "jeden z najszybciej rozwijających się terminali" w Polsce. Nowe centrum dedykowane operacjom morskim i lądowym ma zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania transportowe w regionie, wspierając klientów firmy w zakresie usług multimodalnych do krajów bałtyckich.
20.02.2024

Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - nowe wyzwania, znane problemy

Ostatnie dwa lata postawiły bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej (IK) na podium dyskusji publicznej. Mówiąc o IK w uproszczeniu mamy na myśli całość zasobów i systemów, stanowiących podstawę funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Dotychczas do tej kategorii zaliczano poszczególne branże: energetykę, transport, finanse, telekomunikację, wodociągi, szpitale, placówki ochrony zdrowia, itp.
27.06.2023

Do 2035 roku na morzach i oceanach pojawi się prawie 30 tys. turbin wiatrowych

Według nowego raportu opublikowanego przez amerykańska firmę konsultingową Intelatus Global Partners, w latach 2022-2035 na międzynarodowym rynku morskiej energetyki wiatrowej zostanie zainstalowanych blisko 30 tys. turbin wiatrowych (fixed-bottom). Wyzwaniem będzie zapewnienie floty statków instalacyjnych.
21.11.2022

Polski offshore wind – jest dobrze, ale trzeba zrobić krok dalej [RELACJA]

Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych.
09.11.2022

Inwestorzy i banki chcą malować polski krajobraz na zielono [RELACJA]

Finansowanie inwestycji energetycznych było jednym z tematów poruszanych podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że nie ma odwrotu od „zielonych” inwestycji. Te z kolei powinny być realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele świata finansów są zgodni co do tego, że w Polsce potrzebne jest stabilne otoczenie regulacyjne oraz dokumenty strategiczne.
07.11.2022

Naimski: węgla w Polsce nie zabraknie

Węgiel w Polsce będzie w wystarczającej ilości, zarówno ten wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który kupujemy za granicą - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Węgla nie zabraknie – zapewnił.
19.07.2022

Do Polski z innych kierunków niż rosyjski od początku roku przypłynęło 2,8 mln ton węgla

Do Polski od początku roku z innych kierunków niż rosyjski drogą morską dotarło 2,8 mln ton węgla różnego przeznaczenia. Polskie spółki wydobywcze zapewnią 2,5 mln ton węgla, który trafi do odbiorców indywidualnych - poinformowała posłów w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.06.2022

Kukurydza, dolomit, wapno i pellet. To był pracowity tydzień w Porcie Kołobrzeg

Ubiegły tydzień w Porcie Kołobrzeg upłynął pod znakiem przeładunków. Sprawdziliśmy, co się działo na terenie portu.
23.05.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna w Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

MOL: zebrane mikrodrobiny plastiku mogą stać się źródłem energii

Podczas gdy znaczna część uwagi środowiskowej skupia się na emisjach, naukowcy nadal pracują nad równie palącym problemem mikrodrobin plastiku w oceanach na świecie. Japoński projekt, współpracujący z Mitsui O.S.K. Line, poinformował o postępach w swoich wysiłkach z udaną produkcją potencjalnego źródła energii czerpanego z mikrodrobin plastiku i mikroalg zebranych przez statki japońskiej linii żeglugowej.
25.11.2021

Jacht "I Love Poland" wrócił na Maltę - na metę regat wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland”, który startował w liczących 600 mil morskich prestiżowych żeglarskich regatach śródziemnomorskich wokół Sycylii, we wtorek w nocy w głównej stawce łodzi powrócił na Maltę, gdzie były start i meta wyścigu.
26.10.2021

Ameryka Południowa może stać się głównym rynkiem offshore wind do 2040 roku

Obecnie liderem morskiej energetyki wiatrowej jest Europa oraz Azja, a dokładniej Chiny. Rozwój wiatraków na wodach mają znacznie przyśpieszyć USA. Według wyliczeń Aegir Insights, ze względu na duży potencjał i „zasoby wietrzne” do peletonu dołączy Ameryka Południowa. Ten kontynent może być nawet liderem sektora do 2040 roku.
07.09.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Kalifornia chce rozwijać morską energetyką wiatrową. W planie 10 GW do 2040 roku

Morskie farmy wiatrowe powstaną także na wodach Kalifornii. Władze przeznaczą na początku 20 mln dolarów z budżetu na lata 2021-2020 na rozwój tego sektora. Jest to kropla w morzu potrzeb, ale środki z pewnością wystarczą na np. przyśpieszenie wydawania pozwoleń oraz modernizację infrastruktury portowej.
18.05.2021

Na wodach Irlandii powstaną dwie duże farmy offshore wind – Moneypoint i Codling

Irlandia dołącza do peletonu państw rozwijających projekty morskich farm wiatrowych. Na wodach tego kraju powstaną dwie duże elektrownie wiatrowe Moneypoint oraz Codling o łącznej mocy 3 GW.
22.04.2021

Srebrna gospodarka ze złotą perspektywą

Znaczenie seniorów w polskiej gospodarce rośnie. Biznes coraz bardziej docenia grupę, która ma mocne atuty – solidność, stabilne dochody i wydłużający się okres aktywności zawodowej. Mimo to w polityce senioralnej jest wciąż wiele do zrobienia. Właśnie dlatego srebrna gospodarka będzie ponownie jednym z tematów Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
18.03.2021

Świetny wynik Polaka w Virtual Vendee Globe! (wywiad)

Tomasz Szela najlepszym Polakiem w wirtualnym wyścigu Vendee Globe! Żeglarz z Rzeszowa na pokonanie trasy liczącej 27152 mil morskich potrzebował 68 dni 22 godzin i 38 minut. Tomasz Szela „przypłynął” do mety w Les Sables-d'Olonne zaledwie 22 minuty za zwycięzcą, którym okazał się Francuz Jean-Claude Goudon i stracił do niego zaledwie 6 mil morskich! Taki wynik dał Polakowi 132 miejsce w klasyfikacji generalnej Virtual Vendee Globe.
27.01.2021

Największe stężenie mikroplastiku na dnie morskim w historii

1,9 mln sztuk na zaledwie 1 kilometr kwadratowy - takie stężenie mikroplastiku wykryto na dnie Morza Tyrreńskiego. Naukowcy są zszokowani i apelują o ograniczenie zużycia tego surowca.
21.05.2020

XX Konferencja STREFY Ex

Z wielką przyjemnością zapraszamy na Jubileuszową XX Konferencję STREFY Ex, która upłynie pod hasłem „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. W tym roku spotykamy się w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia.
15.02.2019

Rok 2018 bardzo udany dla Portu Kołobrzeg. Przeładowano ok. 329 tys. t ładunków (foto)

Rok 2018 bardzo udany dla Portu Kołobrzeg. Przeładowano ok. 329 tys. t ładunków, czyli o 94 tys. t więcej niż w 2017 r. Jak poinformował Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg, na taki wynik wpłynęły rekordowej wielkości obroty ładunkowe, „co wpisuje się w trend wzrostowy, jaki można zaobserwować w ostatnich latach”.
05.02.2019

Boże Narodzenie 2018 na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 61 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
24.12.2018

Gardno – nowy masowiec PŻM, ochrzczony (foto, wideo)

Masowiec Gardno Polskiej Żeglugi Morskiej już ochrzczony. Uroczystość odbyła się w środę w Morskim Porcie Police. Matką chrzestną jednostki została Elżbieta Majchrowicz, długoletnia pracownica PŻM.
11.12.2018

We wtorek chrzest statku PŻM Gardno

W Morskim Porcie Police (Zachodniopomorskie) zaplanowano chrzest statku Gardno Polskiej Żeglugi Morskiej we wtorek. To pierwszy z nowej serii jeziorowców należący do tego największego polskiego armatora.
10.12.2018

Ekspert: trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie Trójmorza bez wsparcia UE

Trójmorze funkcjonuje dziś wyłącznie w oparciu o środki unijne; trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie poza UE - powiedział PAP Piotr Maciążek, z portalu Energetyka24. Dodał, że póki region nie zintegruje się gospodarczo i infrastrukturalnie, pozostaje przypadkowym zlepkiem zapóźnionych państw Unii.
05.07.2017

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące śmierci polskiego marynarza w Dani

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci polskiego marynarza na statku Corina w Danii, bo ofiara na własne ryzyko weszła do wypełnionej czadem ładowani. Jednak Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich nie jest przekonana o tym w stu procentach.
07.07.2016

Terminal LNG w Świnoujściu ma pozwolenie na użytkowanie

W środę wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował Gaz-System. Terminal pokazuje, że możemy tworzyć naprawdę konkurencyjną gospodarkę - ocenił w Szczecinie prezes Polskiego LNG Jan Chadam.
27.04.2016

600 tys. ton śruty sojowej w elbląskm porcie

Kilka dni temu na terminalu przeładunkowo-składowym w Elblągu po raz pierwszy rozładowano 600 ton śruty sojowej. Śruta przypłynęła do Elbląga z obwodu kaliningradzkiego.
02.12.2015

Port w Elblągu z problemami. Włodarze planują jednak nowe inwestycje

Port w Elblągu boryka się w tym roku ze sporymi problemami. Od stycznia do czerwca przeładunki wyniosły ogółem 95,2 tys. ton, o 32 proc. mniej niż w zeszłym roku (141,5 tys. ton).
29.09.2015

Pierwsze półrocze w małych polskich portach: dużo inwestycji i walka o lepsze przeładunki

Choć w Polsce prym wiodą porty z Trójmiasta oraz Szczecina i Świnoujścia, nie można zapominać także o mniejszych graczach na rynku. Sprawdziliśmy, jak mniejsze przystanie radziły sobie w I półroczu.
23.07.2015

Port Kołobrzeg: Wzrost przeładunków o 16 proc.

W I półroczu 2014 roku przeładunki w kołobrzeskim porcie były o kilkanaście procent większe niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.
16.07.2014

Kołobrzeg i Darłowo: Znaczące spadki przeładunków

Porty w Kołobrzegu i Darłowie odnotowały w 2013 r. znaczące spadki przeładunków. W Darłowie przeładowano zaledwie 44% ilości towarów, które przeładowano rok wcześniej. W Kołobrzegu wskaźnik ten wyniósł 69 procent.
28.01.2014

Transport intermodalny: Laude wprowadza rewolucyjne kontenery

Spółka Laude Smart Intermodal S.A. otrzymało dofinansowanie ok. 11 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, na budowę nowoczesnych 20 stopowych kontenerów HTSYP, o pojemności powiększonej do 43 m3. Ich wprowadzenie i upowszechnienie w transporcie zdecydowanie poprawi rentowność przewozów intermodalnych.
27.11.2013

Po kolizji na Bałtyku Gryfia remontuje

Do Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” trafiły na remont awaryjny dwa statki, do kolizji których doszło w pobliżu wyspy Rugia. „Statengracht” i „Katre” zderzyły się na początku lutego br. Ich naprawa właśnie się zakończyła.
26.02.2013

BCT Gdynia Marathon już w najbliższą sobotę

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy po 35 latach maraton pływacki na trasie Hel – Gdynia. Czternastu pływaków pokona ekstremalny, ponad 18 kilometrowy dystans Zatoki Puckiej w niespełna 5 godzin. W tym czasie zapraszamy kibiców do spędzenia czasu w plażowym miasteczku, które powstanie tego dnia na plaży miejskiej w Gdyni. Wśród atrakcji znajdą się m.in. występ finalistki olimpijskiej w gimnastyce artystycznej Joanny Mitrosz, gry sportowe i ścianka wspinaczkowa. Pierwszych zawodników na mecie w Gdyni spodziewamy się ok.
22.08.2012

Polska przyjazna portom

Po raz pierwszy tradycyjny, „okrągły stół” poświęcony był rozległym problemom gospodarki morskiej.
13.10.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.