Na Skwerze Kościuszki w Gdyni z udziałem przedstawicieli władz, kadry wojskowej, zaproszonych gości, gdynian i turystów odbyły się 12 marca obchody 26 rocznicy wstąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Od ponad ćwierć wieku, wspólnie z okrętami innych państw NATO, Marynarka Wojenna RP angażuje się w tworzenie atmosfery bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych i kluczowych akwenach, z których korzystają gospodarki morskie wielu państw, w tym Polski. Uroczystości odbyły się w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej pod pomnikiem Polski Morskiej.
Obok flagi Polski na maszt została podniesiona również flaga NATO, a Orkiestra Reprezentacyjna ME odegrała hymn Polski oraz sojuszu. Został także rozkaz okolicznościowy Dowódcy Garnizonu Gdynia, po którym nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów.
– Przystąpienie do NATO było jedną z najważniejszych decyzji podjętych przez Polaków po 1989 roku. Dzięki staraniom i trafnym decyzjom od 26 lat jesteśmy częścią sojuszu gwarantującego wolność oraz bezpieczeństwo wszystkich państw członkowskich. NATO dysponuje potencjałem militarnym, który może zostać wykorzystany, gdy zawiedzie dyplomacja i wszystkie sposoby pokojowego rozwiązania sporu – podkreśliła podczas wydarzenia Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska.
Od 2⃣6⃣ lat wspólnie z okrętami państw @NATO @MarWojRP ⚓️🇵🇱 tworzy atmosferę bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych. 🛡️⚔️
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) March 12, 2025
Przy Pomniku Polska Morska w @MiastoGdynia odbyły się uroczystości rocznicowe.
📷3 FO#WeAreNATO #StrongerTogether pic.twitter.com/kdEgffbCEh
Odczytano także list prezydent Gdyni, Aleksandry Kosiorek, w którym ta wskazała, że NATO jest kluczowym elementem strategicznych relacji łączących Europę z USA i Kanadą. Przypomniała też, że w ciągu ostatnich dwóch lat sojusz powiększył się o nowych członków, Finlandię i Szwecję, co ma istotny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego i NATO jako całości. Podkreśliła też znaczenie agresywnych działań Rosji, które uświadomiły, że zagrożenie dla pokoju jest namacalnie i zatrważająco realne.
- Żyjąc i pracując w mieście, w którym funkcjonuje port wojenny, czujemy realność tych zagrożeń i doceniamy znaczenie sojuszów obronnych. Dzisiaj, po niedawnych wydarzeniach związanych ze zmianą władzy w USA, stoimy przed pilną potrzebą przypomnienia wartości, dla obrony których NATO powstało, oraz przed koniecznością podjęcia decyzji niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa Europy, takiej Europy, jaką znamy – zaznaczyła w liście Aleksandra Kosiorek.
Gdyńskie obchody zakończyła uroczysta defilada pododdziałów.
***
Marynarka Wojenna RP była pierwszym rodzajem Sił Zbrojnych RP, który zapoczątkował integrację z siłami sojuszu. Polskie okręty wielokrotnie prowadziły działania w ramach Stałych Zespołów NATO, operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, w operacjach „Enduring Freedom” oraz „Iraqi Freedom” na Zatoce Perskiej oraz wielokrotnie w operacji przeciwminowej „Open Spirit” na Bałtyku. Od momentu rozpoczęcia współpracy z flotami NATO, aż do dzisiaj, siły Marynarki Wojennej są stale obecne w międzynarodowych ćwiczeniach na morzu, w powietrzu i na lądzie oraz w ćwiczeniach sztabowych. Polscy marynarze uczestniczą w ćwiczeniach sztabów i grupach roboczych NATO oraz służą w dowództwach m. in. w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech. Okręty regularnie wchodzą w skład Stałych Zespołów Okrętów NATO i Stałych Zespołów Okrętów Przeciwminowych NATO.
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Polski wiceadmirał z wizytą w litewskiej Marynarce Wojennej
Naval Group zbuduje czwartą fregatę dla Grecji. Zamówienie potwierdzone
Umowa USA i Korei Pd. wywoła efekt nuklearnego domina?
Lotniskowiec Royal Navy i jego myśliwce oddane pod dowództwo NATO
Port w Noworosyjsku wznowił działanie po ataku ukraińskich dronów
NATO ćwiczyło zwalczanie okrętów podwodnych. „Playbook Merlin 25” na szwedzkich wodach