• <
siemens_gamesa_2022

Vattenfall wyznacza sobie ambitniejszy cel redukcji CO2

25.09.2021 08:58 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vattenfall wyznacza sobie ambitniejszy cel redukcji CO2

Partnerzy portalu

Vattenfall wyznacza sobie ambitniejszy cel redukcji CO2 - GospodarkaMorska.pl
Fot.

Szwedzki gigant energetyczny Vattenfall zdecydował się na zwiększenie swoich celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) na 2030 rok i kolejne lata, dążąc ostatecznie do neutralności klimatycznej już w 2040. Nowe cele mają pomóc w walce z globalnym ociepleniem zgodnie z założeniami przyjętymi w Porozumieniu Paryskim. 

W październiku 2019 roku cele klimatyczne Vattenfall zostały zatwierdzone przez SBTi jako zgodne z trajektorią wzrostu temperatury na poziomie 2 stopni Celsjusza. Teraz Vattenfall zdecydował się na kolejny krok, aby jeszcze bardziej ograniczyć emisje, dostosowując się do scenariusza dla 1,5 stopnia, czyli najbardziej ambitnego scenariusza porozumienia z Paryża. 

– Różnica 0,5 stopnia znaczy dla nas bardzo wiele i jest ogromnym krokiem w kierunku życia wolnego od paliw kopalnych w ciągu jednego pokolenia – komentuje Anna Borg, dyrektor generalna i prezes Vattenfall.

Dodała, że już w 2020 roku Vattenfall osiągnął cel 2 stopni SBTi, polegający na zmniejszeniu bezwzględnej emisji CO2 o prawie 40 proc. w stosunku do 2017 roku, dziesięć lat przed czasem. Nowo przyjęte cele oznaczaną zmniejszenie emisji o ponad 77 proc. od 2017 do 2030 roku. 

Spółka rezygnuje z węgla w ciepłownictwie, stawia na OZE

W jaki sposób Szwedzi chcą osiągnąć wyznaczony cel? Poprzez stopniowe wycofanie węgla ze wszystkich operacji poprzez przestawienie dwóch ostatnich węglowych aktywów ciepłowniczych, Moabit i Reuter West w Berlinie, na kombinację biomasy, pomp ciepła, energii elektrycznej do ogrzewania i gazu ziemnego.

Firma przewiduje zwiększenie czterokrotnie mocy zainstalowanej w eksploatowanych przez siebie elektrowniach słonecznych i wiatrowych. Firma ma w planie także instalację 25 razy więcej punktów ładowania elektrycznego w porównaniu z 2020 rokiem.

Vattenfall zobowiązał się również do osiągnięcia zerowego poziomu netto w całym łańcuchu wartości w 2040 roku, co oznacza, że w 2040 roku trajektoria dekarbonizacji firmy będzie kontynuowana. 


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.