29 maja 2025 roku załoga kutra USCGC Thetis Straży Przybrzeżnej USA rozładowała w porcie Everglades na Florydzie ponad 28 500 funtów (ok. 13 tys. kg) kokainy o szacunkowej wartości 211,3 mln USD. Narkotyki zostały przejęte podczas czterech akcji na wschodnim Pacyfiku. Operacje przeciwko przemytnikom przeprowadzone zostały przez załogę Thetisa oraz śmigłowca MH-65 Dolphin.
Dwie z tych akcji zostały opisane. 3 maja samolot patrolowy zlokalizował dwa podejrzane statki 170 mil na zachód od Meksyku, co doprowadziło do przejęcia 4630 funtów kokainy. Natomiast 10 maja załoga Thetisa zauważyła "pole bel", które zawierało prawie 1,8 tony narkotyków.
Termin „pole bel” (ang. bale field) w kontekście operacji antynarkotykowych odnosi się do sytuacji, w której narkotyki, najczęściej kokaina, są porzucone w morzu w postaci bel (szczelnie zapakowanych paczek) przez przemytników, aby uniknąć przechwycenia przez służby. Takie bele są zazwyczaj zrzucane ze statków lub łodzi podczas pościgu lub gdy przemytnicy zauważą, że są obserwowani, np. przez samoloty patrolowe lub jednostki morskie, jak w przypadku akcji USCGC Thetis.
W opisanym przypadku z 10 maja 2025 roku załoga Thetisa zlokalizowała takie „pole bel” na otwartym morzu. Bele są zwykle oznakowane lub wyposażone w boje, aby przemytnicy mogli je później odzyskać, ale Straż Przybrzeżna przejęła je, zanim to nastąpiło. Tego typu taktyka jest powszechna w przemycie morskim, szczególnie na wschodnim Pacyfiku i Karaibach.
Dowódca Thetisa, komandor Ryan Kelley, podkreślił że każdy kilogram przejętych narkotyków to uratowane życia ludzi, którzy nie skorzystają z tych narkotyków.
#Breaking 🚨 The crew of @USCG Cutter Thetis offloaded more than 28,500 pounds of cocaine worth more than $211 million at @PortEverglades, Thursday. ❌❄️ #CounterDrugOps #USCG #DrugBust #LawEnforcement
— USCGSoutheast (@USCGSoutheast) May 29, 2025
Read 📎: https://t.co/wxSlEeCd5v@DHSgov @USAO_SDTX @HSIHouston pic.twitter.com/LmlBRIxrzb
Przełożony start rakiety z polskimi satelitami. Pozwolą skuteczniej monitorować sytuację na Bałtyku
Rosyjska Flota Pacyfiku ćwiczyła na Oceanie Indyjskim. Kreml szuka partnerów w Azji
Władze Iranu zwolniły tankowiec zatrzymany wcześniej przez Strażników Rewolucji
Ostatni okręt kontrowersyjnej serii już w służbie w siłach morskich USA. Co dalej z serią Independence?
Uroczyste otwarcie wystawy „Pod misyjną banderą” już 27 listopada przed Centrum Weterana
Polski wiceadmirał z wizytą w litewskiej Marynarce Wojennej