• <
smartre_2023

RWE wyznacza preferowanych dostawców dla morskiej farmy wiatrowej w Danii

24.10.2022 21:41
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE wyznacza preferowanych dostawców dla morskiej farmy wiatrowej w Danii

Partnerzy portalu

RWE wyznacza preferowanych dostawców dla morskiej farmy wiatrowej w Danii - GospodarkaMorska.pl
Fot. RWE

Niemiecki inwestor RWE realizuje w Danii projekt morskiej farmy wiatrowej Thor. Niemiecka spółka Siemens Energy zostanie preferowanym dostawcą podstacji lądowej, a holenderski HSM Offshore Energy podstacji morskiej.

Mowa o projekcie farmy morskiej Thor. Spółka RWE zawarła już umowy z dostawcami. Na ich bazie Siemens Energy zostaje preferowanym dostawcą w zakresie projektowania, budowy i instalacji lądowej stacji wysokiego napięcia. Prace zostaną wykonane w Centrum Kompetencji Offshore Ballerup w Danii. HSM Offshore Energy został wybrany jako preferowany dostawca usług w zakresie inżynierii, zaopatrzenia, budowy, instalacji i uruchomienia morskiej stacji wysokiego napięcia oraz jej fundamentu jacketowego.

RWE zbuduje farmę wiatrową Thor u zachodnich wybrzeży Danii - około 22 kilometrów od Thorsminde na zachodnim wybrzeżu Jutlandii. Z planowaną mocą 1000 MW Thor będzie największą jak dotąd morską farmą wiatrową w Danii.

Aby przyłączyć farmę wiatrową do duńskiej sieci, RWE zbuduje dwie nowe stacje elektroenergetyczne - jedną na morzu i jedną na lądzie. Energia elektryczna produkowana przez poszczególne turbiny wiatrowe będzie gromadzona w stacji morskiej i przetwarzana do dalszego przesyłu o odpowiednich parametrach napięciowych. Bezemisyjna energia elektryczna będzie transportowana kablami eksportowymi do nowo wybudowanej lądowej podstacji Volder Søndervang. RWE i duński operator Energinet podpisały wiosną 2022 roku odpowiednią umowę o przyłączenie do sieci. RWE zakupiło już teren w gminie Lemvig, na którym będzie zlokalizowana lądowa stacja elektroenergetyczna i przeprowadziło badania warunków gruntowych.

Siemens Energy wkrótce rozpocznie prace projektowe, a następnie zakupi główne urządzenia i złoży wnioski o pozwolenia. Oczekuje się, że prace budowlane będą mogły rozpocząć się wiosną 2023 roku.

Z kolei HSM Offshore Energy wraz ze swoim podwykonawcą inżynieryjnym Iv-Offshore & Energy z powodzeniem dostarczyła już kilka podstacji morskich dla Energinet na duńskim Morzu Północnym. W projekcie podstacji dla Thor zmniejszono zużycie stali konstrukcyjnej i energii potrzebnej podczas produkcji - stal jest pozyskiwana i produkowana w Europie. Instalacja fundamentu w wodzie o głębokości do 27 metrów oraz instalacja stacji elektroenergetycznej mają nastąpić w 2025 roku. Uruchomienie i testy morskiej stacji elektroenergetycznej przewidziane są w 2026 roku.

Na potrzeby elektrowni wiatrowej RWE utworzy bazę serwisową w porcie Thorsminde. Baza wygeneruje 60 stałych miejsc pracy. Będą to technicy, inżynierowie, pracownicy żeglugi oraz załoga statków serwisowych. Oczekuje się, że nowa baza serwisowa będzie w pełni funkcjonować od 2026 roku przez okres 30 lat.

RWE jest już operatorem duńskiej morskiej farmy wiatrowej Rødsand 2, która znajduje się na południe od duńskiej wyspy Lolland, około 10 kilometrów na południowy wschód od Rødbyhavn. Farma wiatrowa ma moc zainstalowaną 207 MW i jest eksploatowana od 2010 roku.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.