• <
PGZ_baner_2025

Płonący kontenerowiec Marie Maersk płynie w stronę liberyjskiego wybrzeża

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Płonący kontenerowiec Marie Maersk płynie w stronę liberyjskiego wybrzeża
Piet Sinke / Flicker -Marie Maresk

Ogromny kontenerowiec Marie Maersk, na pokładzie, którego w środę wybuchł pożar, zmienił kurs i kieruje się w stronę najbliższego portu - liberyjskiego Freeport w Monrovii.

Płynący pod duńską banderą statek wyruszył 4 sierpnia z Rotterdamu w Holandii i zmierzał do Tanjung Pelepas w Malezji, gdzie miał dotrzeć około 6 września. Z powodu gróźb jemeńskich bojowników Huti, którzy ostrzegli przed kilkoma dniami największych światowych armatorów, że będą atakować ich statki w odwecie za współpracę z Izraelem, Marie Maersk zrezygnował z trasy przez Kanał Sueski i Morze Czerwona, wybierając dłuższą drogę wokół Afryki.

Gdy wpłynął na zatłoczony szlak przecinający Zatokę Gwinejską, załoga dostrzegła dym wydobywający się z kontenerów. W stronę statku popłynęły dwa holowniki ze sprzętem gaśniczym.

- W czwartek kontenerowiec, który wciąż znajdował się na pełnym morzu, z prędkością 1,3 węzła, czyli niecałych 2,5 km na godzinę, popłynął w kierunku najbliższego portu, liberyjskiej Monrovii, od której w chwili wykrycia pożaru dzieliło go ponad 250 mil morskich, czyli około 460 km - poinformował PAP zarząd liberyjskiego portu, podkreślając, że załoga kontenerowca jest bezpieczna, na statku działają wszystkie silniki i systemy, a ogień jest pod kontrolą.

Firma Maersk w wydanym w czwartek oświadczeniu poinformowała, że utrzymuje ścisłą komunikację ze statkiem. „Pozostajemy w stałym kontakcie z załogą i zapewniamy wszelkie możliwe wsparcie. Nie możemy jeszcze potwierdzić skali pożaru i jego wpływu na ładunek" – napisała duńska firma, podkreślając, że na kontenerowcu nie zgłoszono żadnych eksplozji.  

Zbudowany w 2013 r. Marie Maersk jest jednym z największych kontenerowców należących do Gemini Cooperation, korporacji żeglugowej utworzonej w 2025 r. przez Maersk i Hapag-Lloyd, której głównym celem jest punktualność dostarczania zamówionych towarów. Marie Maersk prawdopodobnie będzie pierwszym kontenerowcem grupy, który nie sprosta zadaniu postawionemu przez armatora.

Fot. Piet Sinke www.maasmondmaritime.com

nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.