• <
PGZ_baner_2025

Nowe pociski dla Norwegii dosięgną baz rosyjskiej floty. Rakiety powstaną w Polsce

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nowe pociski dla Norwegii dosięgną baz rosyjskiej floty. Rakiety powstaną w Polsce
Polski zestaw Homar-K. Fot. X/Władysław Kosiniak-Kamysz

Norwegia zamówi koreańskie zestawy artylerii precyzyjnej Chunmoo o zasięgu nawet 500 kilometrów, produkowane przez koncern Hanwha Aerospace. W polu rażenia znajdą się bazy rosyjskiej Floty Północne. Poinformowało tym dzisiaj Ministerstwo Obrony Norwegii oraz południowokroeańska agencja Yonhap. Rakiety mają powstać w Polsce, w ramach zawiązanego wcześniej partnerstwa z Koreą Południową.

Baterie zestawów Chunmoo, rozmieszczonych na terytorium Norwegii będą mogły razić bazy rosyjskiej Floty Północnej na Półwyspie Kolskim i nad Morzem Białym. Norwegowie kupią 16 zestawów koreańskich MRLS (Multiple Rocket Launcher Systems) za 1,9 miliarda dolarów. Hanwha Aerospace rywalizowała o norweski kontrakt m.in. z amerykańską firmą Lockheed Martin. O polskiej roli w dozbrajaniu Norwegów napisał w serwisie X minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz.

– Polska staje się coraz ważniejszym punktem na mapie europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Norweskie siły zbrojne będą miały na wyposażeniu zestawy rakietowe K239 Chunmoo. Nie bez znaczenia dla tego zakupu była decyzja Grupy WB o podpisaniu z koreańskim koncernem Hanwha Aerospace umowy dot. produkcji w Polsce pocisków rakietowych CGR-080. Rozwijając produkcję zbrojeniową możemy przyciągać nowych kontrahentów – napisał szef MON.

Norwegia ma granicę lądową z Rosją oraz rozległą granicę morską w Arktyce. Południowokoreańskie systemy MRLS spełniły wszystkie wymagania przez norweskie siły zbrojne. Wybrano je zamiast amerykańskich systemów HIMARS. Koreańska broń ma korzystniejszy zasięg i może być szybciej dostarczona.

– Hanwha dostarczy pierwsze systemu oraz zapewni szkolenie między 2028 i 2029 rokiem, a takiety w latach 2030-2031 – powiedział minister obrony Norwegii Tore Sandvik.

Systemu Chunmoo zostały przyjęte również przez Wojsko Polskie w spolonizowanej wersji Homar-K. W grudniu zeszłego roku Polska i Korea Południowa podpisały umowy na przyszłą produkcję w Polsce rakiet do tych systemów. Pierwsze pociski mają powstać w 2030 roku. W tym celu Hanwha Aerospace i WB Electronics stworzyły spółkę joint-venture. Koreańczycy przekażą Polakom wiedzę i technologię niezbędną do produkcji nowej broni. Część rakiet trafi do norweskich wyrzutni.

W ostatnim czasie Norwegia intensywnie rozbudowuje siły zbrojne. Niedawno zatwierdzono zamówienie dwóch okrętów podwodnych w niemieckiej stoczni TKMS.

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.