• <
mewo_2022

Naftowi giganci inwestują w OZE w celu zrównoważonego rozwoju

13.06.2021 09:17 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Naftowi giganci inwestują w OZE w celu zrównoważonego rozwoju

Partnerzy portalu

Naftowi giganci inwestują w OZE w celu zrównoważonego rozwoju - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

Inwestycje w OZE nie są już domeną tylko branży związanej z rozwojem nowoczesnych technologii energetycznych. Alternatywne źródła energii pomagają spółkom sektora naftowo-gazowego w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Jak zauważa ośrodek analityczny Global Data, obecnie spółki naftowe aktywnie realizują projekty rozwijające OZE na potrzeby zrównoważonego rozwoju. Ma to związek ze spodziewanym na przestrzeni najbliższych lat niskim popytem na paliwa kopalne. Skłania to duże firmy naftowe i gazowe, jak BP, Total i Shell, do przemodelowania ich biznesu w celu uwzględnienia rozwoju projektów OZE.

W dłuższej perspektywie inwestycje w alternatywne źródła energii pomogą firmom zmniejszyć emisje dwutlenku węgla (CO2) i dostosować się do zmieniającego się miksu energetycznego krajów. Branża coraz częściej uwzględnia realizację projektów infrastrukturalnych niezbędnych do funkcjonowania OZE.

- Globalny popyt na energię będzie rósł zgodnie ze wskaźnikiem CAGR wynoszącym 2,5 proc. w latach 2020-2030. Znaczącą część popytu pokryje energia z OZE. Ta perspektywa wzrostu sprawia, że ​​energetyka odnawialna jest kluczowym rynkiem dla graczy w całym sektorze energetycznym, w tym dla firm naftowych i gazowych, których tradycyjny rynek jest zagrożony w związku z przejściem na źródła niskoemisyjne – wyjaśnia Ravindra Puranik, analityk ds. ropy i gazu w GlobalData.

Energetyka słoneczna i wiatrowa ma odnotować najwyższe, roczne stopy wzrostu w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Produkcja energii słonecznej będzie rosła rocznie o 11,9 proc. w latach 2020-2030. Tymczasem oczekuje się, że segment lądowej i morskiej energetyki wiatrowej odnotuje wskaźnik CAGR na poziomie 9,4 proc. Kluczowym czynnikiem umożliwiającym przejście na energię z OZE są spadające koszty.

Inwestycje w OZE obejmują znacznie mniej kosztów niż elektrownie węglowe i gazowe. W ostatnich latach ich konkurencyjność gospodarcza znacznie się poprawiła dzięki polityce i zachętom rządowym, a także postępowi technologicznemu. Skłoniło to firmy z branży naftowej i gazowej, takie jak BP, Equinor i Shell, do inwestowania w energetykę wiatrową. BP i Total są również liderami pod względem rozwoju energetyki słonecznej.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.