• <

WOPR z Kostrzyna nad Odrą otrzyma łódź za 160 tys. zł

Strona główna MW, służby morskie WOPR z Kostrzyna nad Odrą otrzyma łódź za 160 tys. zł
WOPR z Kostrzyna nad Odrą otrzyma łódź za 160 tys. zł - GospodarkaMorska.pl

ew

12.02.2020 Źródło: PAP

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Kostrzyna nad Odrą (Lubuskie) otrzymają łódź za 160 tys. zł. W sezonie letnim będą nią patrolować Wartę i Odrę oraz wykorzystywać do zabezpieczania imprez nad wodą – poinformował prezes kostrzyńskiego WOPR Marcin Kleczkowski.

Zakup łodzi w połowie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze; pozostałą część - miejska spółka z Kostrzyna nad Odrą i Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp.

"O nową łódź zabiegaliśmy od kilku lat. Do tej pory korzystaliśmy z jednostki wypożyczonej od miasta. Realna szansa na zakup pojawiła się dzięki projektowi lubuskiego WOPR. Jednak najpierw konieczne było znalezienie pieniędzy na wkład własny. Dziękuję wszystkim, którzy nam w tym pomogli" – powiedział Kleczkowski.

Dodał, że ratownicy WOPR pełnią swoją służbę społecznie, bez wynagrodzenia, a wszelkie zakupy wyposażenia i sprzętu odbywają się dzięki darowiznom od samorządu i sponsorów.

Nowa łódź kostrzyńskiego WOPR będzie miała blisko sześć metrów długości i silnik o mocy 150 KM. Jak wskazują ratownicy, umożliwi to sprawne przemieszczanie się po rzekach i udział w akcjach technicznych. W poprzednich latach ratownicy z Kostrzyna m.in. pomagali załogom jachtów motorowych, których jednostki osiadły na mieliznach. Jednak mała moc silnika starej łodzi utrudniała im wówczas skuteczne działania.

"Nowa jednostka nie będzie miała z tym problemu. Posiada echosondę oraz niezbędne oświetlenie. Znajdzie się na niej miejsce na sprzęt ratowniczy m.in. torbę reanimacyjną i nosze. To znacząco poprawi skuteczność naszego działania"– dodał Kleczkowski.

Łódź dla kostrzyńskich ratowników jest elementem większego projektu przygotowanego przez WOPR woj. lubuskiego. Dzięki niemu podobne jednostki trafią również do Gorzowa i Zielonej Góry.

Burmistrz Kostrzyna Andrzej Kunt zaznaczył, że WOPR jest jednostką współpracującą z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

"Nasza jednostka WOPR, dzięki wyposażeniu w nową łódź, będzie mogła lepiej wykonywać swoje zadania i skuteczniej służyć bezpieczeństwu mieszkańców Kostrzyna nad Odrą i okolic" – dodał burmistrz.

To graniczne miasto jest położone przy ujściu Warty do Odry. W sezonie letnim po tych rzekach pływają zarówno polscy, jak i zagraniczni motorowodniacy; popularne jest również wędkarstwo z łodzi.

O zakupie łodzi dla kostrzyńskiego WOPR poinformowało miasto na swoim portalu.
Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 54,84 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 21298,00 $ tona -0,56% 14 sty
 Cynk 2716,00 $ tona -1,27% 14 sty
 Aluminium 2010,00 $ tona 0,05% 14 sty
 Pallad 2391,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1078,70 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 24,82 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1827,85 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.