• <
Baltexpo2023_duży

Władze USA monitorują zagubione kontenery statku Maersk Shanghai. W jednym z nich 2670 kg kwasu siarkowego

ew

12.03.2018 08:42 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Władze USA monitorują zagubione kontenery statku Maersk Shanghai. W jednym z nich 2670 kg kwasu siarkowego

Partnerzy portalu

Władze USA monitorują zagubione kontenery statku Maersk Shanghai. W jednym z nich 2670 kg kwasu siarkowego - GospodarkaMorska.pl

W niedzielę, 4 marca, około 17 mil od Oregon Inlet w stanie Karolina Północna załoga statku towarowego Maersk Shanghai skontaktowała się ze strażą wybrzeża w Karolinie Północnej za pośrednictwem kanału radiowego VHF-FM 16 informując, że straciła około 70-73 kontenerów ładunkowych z powodu silnych wiatrów i wzburzonego morza. Maersk potwierdził później, że całkowita liczba kontenerów utraconych za burtę wynosiła 76, a także okresliła ich zawartość. A. P. Moller-Maersk potwierdził także, że jeden z zagubionych kontenerów zawierał około 2670 kilogramów kwasu siarkowego.

 

Jak poinformowała straż wybrzeża, póki co nie wynurzyły się ani nie zostały wyrzucone na brzeg żadne kontenery z kwasem siarkowym. Na szczęście, Maersk nie zgłosił niebezpiecznych substancji w innych kontenerach.

"Załogi straży przybrzeżnej Elizabeth City, pomocnicza straż przybrzeżna oraz załogi lotnicze przeprowadziły wiele przelotów, lokalizując dziewięć kontenerów na powierzchni. Obecnie tylko dwa z dziewięciu zaraportowanych wcześniej kontenerów pozostaje na powierzchni wody. Straż przybrzeżna ponformowała także, że pływające kontenery stanowią zagrożenie dla żeglugi. Właściciele firmy Maersk Szanghaj zlecili firmie ratowniczej umieszczenie urządzeń śledzących i świateł na kontenerach. Straż Przybrzeżna nadal wydaje komunikaty bezpieczeństwa morskiego, aby informować żeglarzy o znanych pozycjach kontenerów."

"Maersk opracował również plan użycia sonaru bocznego do zlokalizowania zanurzonych pojemników w celu określenia ich ryzyka dla bezpiecznej nawigacji i wpływu na środowisko. Warunki pogodowe i morskie będą decydować o tym, jak szybko będą w stanie skutecznie badać okolicę.

"Plany opracowane przez Maersk w celu zapewnienia bezpiecznej nawigacji i zminimalizowania wpływu na środowisko i życie morskie zostały zatwierdzone przez Straż Przybrzeżną i jest kontrolowany ich przebieg" - powiedziała w oficjalnych komunikatach Straż Przybrzeżna.


Przypomina się także załogom pływającym na tym obszarze aby powiadomiły straż przybrzeżną o zauważonych kontenerach pod numerem 910-362-4015 lub na kanale 16 VHF-FM.

Maersk Shanghai to statek zbudowany w 2016 roku o nośności 124092 t. Ma 323 m długości i 48 m szerokości. Pływa pod banderą liberyjską. 

Dziękujemy za wysłane grafiki.