• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W pobliżu Bornholmu zatonął jacht z polską załogą

ew

03.09.2018 06:48 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W pobliżu Bornholmu zatonął jacht z polską załogą

Partnerzy portalu

W pobliżu Bornholmu zatonął jacht z polską załogą - GospodarkaMorska.pl

Jak poinformował nas Pan Leszek Kowalski, żeglarz z Krakowa i nasz czytelnik, w ostatni piątek w godzinach rannych pod Bornholmem, zatonął zarejestrowany pod niemiecką banderą, ale pływający we flocie czarterowej Baltica Yachts, jacht s/y AGLAIA Bavaria Cruiser 46. Realizował rejs czarterowy z polską załogą.

W wiadomości od Pana Leszka Kowalskiego czytamy: "Jacht wyszedł około godziny 06:15 z portu Svaneke i osiadł na mieliźnie. Pomimo pomocy SAR, dwóch śmigłowców i straży pożarnej oraz ściągnięcia jachtu z mielizny - doszło do przecieku, którego nie udało się usunąć  a jacht zatonął. Całą 10 osobową załogę narodowości polskiej udało się uratować. Dwa pozostałe jachty Baltica Yachts, które znajdowały się w porcie Svaneke wróciły z załogami do kraju."

W duńskich mediach można znaleźć szczegółowy opis przebiegu akcji ratowniczej: "Aglaia z 10 osobami na pokładzie, osiadła na mieliźnie w pobliżu klifów w Svaneke w piątek, 31 sierpnia. Około godziny 06:22, Duńskie Centrum Operacji Obronnych otrzymało sygnał "Mayday" ze statku, który znajdował się około 250 metrów od brzegu. Na miejsce zostały wezwane dwa śmigłowce oraz jednostki ratownicze z Nexø, Rønne i Christiansø. Łódź ratunkowa z Nexø dotarła na miejsce około godziny 06:45 i podjęła na swój pokład całą załogę. W Nexø czekała na nich karetka pogotowia."

Pomimo szybkiej akcji ratunkowej i ściągnięcia jachtu z mielizny - doszło do przecieku, w wyniku którego jacht zatonął około godziny 07:17. Według nieoficjalnych informacji - cała załoga została już przetransportowana promem do Polski.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.