• <

Święto 3. Flotylli Okrętów. Podniesienie bandery na nowych jednostkach hydrograficznych

10.03.2015 07:02 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Święto 3. Flotylli Okrętów. Podniesienie bandery na nowych jednostkach hydrograficznych

Partnerzy portalu

Święto 3. Flotylli Okrętów. Podniesienie bandery na nowych jednostkach hydrograficznych - GospodarkaMorska.pl

W poniedziałek, 9 marca, o godzinie 08:00, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów. Marynarze Flotylli oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 44 lata jej istnienia.

W ramach święta Flotylli odbyło się uroczyste podniesienie bander na nowowcielonych motorówkach hydrograficznych: MH2, MH3 oraz MH4.

Obchody 44. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego rozpoczęły się o godzinie 08:00 od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach zacumowanych w gdyńskim Porcie Wojennym. Następnie odbyła się uroczystość pierwszego podniesienia bander na trzech nowowcielonych motorówkach hydrograficznych: MH2, MH3 i MH4. Uroczystość w asyście honorowej Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej MW zakończyła defilada pododdziałów.
 
3. Flotylla Okrętów jest uderzeniowym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. O jej sile stanowią fregaty, okręty podwodne i okręty rakietowe wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych i Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne znajdują się natomiast w strukturach Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Grupy Okrętów Rozpoznawczych i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i Morska Jednostka Rakietowa) oraz logistyczne zabezpieczenie działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Ponad 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim i w Ustce.

Wcielone do służby motorówki hydrograficzne typu Wildcat-40 zostały wybudowane w irlandzkiej stoczni Safehaven Marine w Cork. Przeznaczone są do prowadzenia prac sondażowych w portach oraz strefie przybrzeżnej do 20 Mm od brzegu, a w szczególności do: prowadzenie trałowania hydroakustycznego akwenów morskich, torów wodnych oraz kotwicowisk i poligonów morskich MW, poszukiwania, identyfikacji i klasyfikacji obiektów podwodnych, prowadzenia pomiarów hydrologicznych oraz zbierania, przetwarzania oraz wstępnego opracowywania danych hydrograficznych do produkcji i aktualizacji map morskich M. Bałtyckiego, a także wystawiania pływającego oznakowania nawigacyjnego.

Podstawowe parametry taktyczno - techniczne:
długość: 12,8 m;
szerokość: 4,8 m;
zanurzenie: 1,3 m;
masa: 16800 kg;
prędkość: 13 w;
obsada: 4 osoby;
autonomiczność: 4 doby;
dzielność morska: st. m. 5.
 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.