• <
Baltexpo2023_duży

Po ponad 40. latach ORP Błyskawica znów wyjdzie w morze

pc

11.05.2018 17:19 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Po ponad 40. latach ORP Błyskawica znów wyjdzie w morze

Partnerzy portalu

Po ponad 40. latach ORP Błyskawica znów wyjdzie w morze - GospodarkaMorska.pl

ORP Błyskawica opuści gdyński port i wyjdzie w morze – poinformowało radio RMF FM. Okazją ku temu ma być Święto Marynarki Wojennej, obchodzone w tym roku 24 czerwca. Na razie to jednak tylko plany, których realizacja w dużej mierze zależy od pogody.

Jak poinformował radio RMF FM kmdr ppor Radosław Pioch, ORP Błyskawica nie jest w stanie poruszać się o własnych silach, ponieważ został pozbawiony możliwości manewrowych. W morze wypłynąłby zatem w asyście holowników. Na wodach Zatoki Gdańskiej planowany jest uroczysty salut właśnie z armat polskiego niszczyciela.

W ten sposób Marynarka Wojenna chce uświetnić obchody 100-lecia odzyskania niepodległości i 100. rocznicy utworzenia MW. To jednak nie koniec atrakcji. Jak podaje RMF FM, w tym roku podczas parady okręty mają wychodzić z portu i wracać do niego południowym wyjściem, czyli tym w pobliżu Skweru Kościuszki. Dzięki temu mieszkańcy i turyści będą mogli się im dokładnie przyjrzeć, a ORP Błyskawica byłaby tam szczególnym gościem.

W świątecznej paradzie na wodach Zatoki Gdańskiej udział wezmą m.in. jednostki 3. Flotylli Okrętów, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

ORP Błyskawica to jeden z najbardziej znanych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Jako jedyny został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Niszczyciel zbudowano w latach 1935-1936 w Wielkiej Brytanii, a uzbrojono go w Szwecji. Do Gdyni po raz pierwszy wpłynął w 1937 roku i aż do rozpoczęcia wojny pozostawał w służbie Polskiej Marynarki Wojennej. 30 VIII 1939 roku Błyskawicę skierowano do Wielkiej Brytanii, gdzie służył z bliźniaczym ORP Grom. Załoga ORP Błyskawica walczyła m.in. w Zatoce Baskijskiej, na kanale La Manche oraz na Morzu Śródziemnym. Podczas wojny okręt zestrzelił trzy samoloty nieprzyjacielskie, zniszczył dwa niszczyciele i dwa eskortowce oraz uszkodził trzy okręty podwodne. Pierwszy sezon muzealny przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni ORP Błyskawica rozpoczął 1 maja 1976 r.

Dziękujemy za wysłane grafiki.