• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Manewry „Ariadne 17” rozpoczęte

Manewry „Ariadne 17” rozpoczęte - GospodarkaMorska.pl

mk

03.04.2017 Źródło: własne

Dzisiaj, w poniedziałek 3 kwietnia, na Morzu Jońskim rozpoczęła się morska faza międzynarodowego  ćwiczenia sił przeciwminowych pod kryptonimem „Ariadne 17”. W manewrach uczestniczy 14 okrętów reprezentujących bandery 9 państw oraz grupy nurków-minerów, śmigłowce, jak również pododdziały logistyczne i zabezpieczenia.

Polska Marynarka Wojenna reprezentowana jest przez okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” oraz sztab Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNCMMG2), którego zadaniem jest dowodzenie wydzielonymi sojuszniczymi siłami morskimi. Ćwiczenie potrwa do piątku, 7 kwietnia, a jego organizatorem jest grecka Marynarka Wojenna.

Okręty SNMCMG2 pod polskim dowództwem zacumowały w greckim Patras w piątek, 31 marca. Postój w porcie przeznaczony był przede wszystkim przygotowaniom do rozpoczynającego się ćwiczenia. Ciężar przygotowań spoczywał na oficerach sztabu Zespołu. W sobotę zorganizowane zostały spotkania robocze w zakresie poszczególnych elementów związanych z prowadzeniem działań. To właśnie na nich oficerowie sztabu otrzymali wytyczne i konsultowali ostatnie przygotowania do ćwiczenia. Dzień później uczestniczyli oni w odprawie koordynacyjnej, podczas której przedstawiono ostateczny plan ćwiczenia, po wprowadzeniu sugestii i ewentualnych poprawek. Nie był to koniec pracy. Na podstawie otrzymanych danych polscy oficerowie przygotowali rozkazy i wytyczne do prowadzenia działań podczas manewrów, które to zostały przekazane na poszczególne okręty podporządkowane pod dowódcę PKW Czernicki 2017 i SNMCMG2 kmdr. por. Aleksandra Urbanowicza, w tym: hiszpański ESPS „Duero”, turecki TCG „Alanya”, niemiecki FGS „Rottweil” i rumuński ROS „Axente”. W poniedziałek rano, tuż przed wyjściem okrętów na morze, na pokładzie „Czernickiego” odbyło się kolejne spotkanie precyzujące zasady współdziałania podczas ćwiczenia, w którym uczestniczyli dowódcy podległych jednostek oraz sztab Zespołu. Był to ostateczny termin do rozwiązania jakichkolwiek wątpliwości, bowiem podczas prowadzenia operacji na morzu nie ma już czasu na rozwiązywanie niejasności i precyzowanie oczekiwań.

W poniedziałek z portu Patras na morze wyszły wszystkie jednostki biorące udział w ćwiczeniu: okręt dowodzenia ćwiczeniem – grecka fregata rakietowa HS „Navarinon” oraz okręt patrolowy HS „Polemistis” , okręt flagowy SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, włoska jednostka badawcza ITS NRV „Alliance”  oraz 11 okrętów przeciwminowych, w tym: greckie HS „Kalisto”, HS „Evropi”, HS „Kalypso”, hiszpańskie ESPS „Tajo”, ESPS „Duero”, niemiecki FGS „Rottweil”, turecki TCG „Alanya”, rumuński ROS „Axente”, francuski FS „Lyre” oraz egipski ENS „El Sedeeq”. Dodatkowo manewry obserwowane są przez oficerów z Bułgarii, Rumunii, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zasadniczym zadaniem ćwiczenia jest przeprowadzenie ćwiczebnej operacji przeciwminowej. Podczas manewrów okręty będą także musiały walczyć z zagrożeniami asymetrycznymi - zarówno z powietrza, jak i z wody oraz odeprzeć atak wrogich samolotów. Nie zabraknie także elementów ogólno morskich, jak manewrowanie w szykach, prowadzenie łączności, czy też przygotowanie do zaopatrywania na morzu i holowania.

Ćwiczenie „Ariadne” jest jednym z największych ćwiczeń sił przeciwminowych organizowanych na Morzu Śródziemnym. Zazwyczaj biorą w nim udział okręty państw właśnie z basenu tego morza. Po raz pierwszy polska Marynarka Wojenna uczestniczy w tych manewrach. Pomijając aspekt ćwiczeń z marynarkami państw sojuszu, dla polskich marynarzy to także okazja do wspólnych ćwiczeń z okrętami z państw spoza NATO i jednocześnie funkcjonującymi w innym zakątku Europy, czego przykładem jest udział w ćwiczeniu egipskiego niszczyciela min ENS „El Sedeeq”.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.