PMK
Cztery irańskie łodzie patrolowe dokonały "nękających manewrów" wobec amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Nitze na wodach Zatoki Perskiej, w pobliżu cieśniny Ormuz - poinformował w środę szef sztabu operacyjnego marynarki wojennej USA, adm. John Richardson.
Według anonimowych źródeł w Pentagonie, irańskie jednostki, należące do elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS), przepływały z dużą prędkością "w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób" w niewielkiej odległości od okrętu USA, który znajdował się na wodach międzynarodowych.
Niszczyciel wystrzelił 10 flar w kierunku irańskich łodzi i kilkakrotnie uruchomił syrenę okrętową aby ostrzec Irańczyków. Załoga okrętu podjęła także bezowocne próby nawiązania łączności radiowej i dokonała zmiany kursu aby uniknąć zderzenia.
Adm. Richardson podkreślił, że incydent jest kolejnym przykładem napięć między siłami morskimi obu krajów.
Iran od dawna odnosi się podejrzliwie i wrogo do obecności okrętów wojennych USA u swoich brzegów. Doszło już do całej serii incydentów, w tym do krótkiego zatrzymania w styczniu br. 10 amerykańskich marynarzy, którzy omyłkowo znaleźli się na wodach terytorialnych Iranu.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty