• <

Srebrny medal drużynowo i troje Polaków w pierwszej dziesiątce mistrzostw Europy w klasie Optimist

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Srebrny medal drużynowo i troje Polaków w pierwszej dziesiątce mistrzostw Europy w klasie Optimist
Srebrny medal drużynowo i troje Polaków w pierwszej dziesiątce mistrzostw Europy w klasie Optimist - GospodarkaMorska.pl

Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

01.07.2019 Źródło: własne

Polacy zajęli drugie miejsce drużynowo, a Jacek Kalinowski zajął piąte, Paulina Rutkowska ósme, a Jeremi Szczukowski dziewiąte miejsce w mistrzostwach Europy w klasie Optimist, które w dniach 22-28 czerwca odbyły się w Crozon-Morgat we Francji. Natomiast indywidualnie aż cztery medale, w tym dwa złote, wywalczyli Włosi.

W mistrzostwach Starego Kontynentu w klasie Optimist u wybrzeży Francji wystartowało 293 zawodników (117 dziewcząt i 176 chłopców) z 49 krajów, w tym siedmioro reprezentantów Polski. Impreza miała charakter otwarty więc mogli w niej startować także zawodnicy spoza Europy.

W czwartek oraz piątek odbywały się wyścigi fazy finałowej i sześcioro z siódemki naszych żeglarzy znalazło się w złotych grupach. Ostatni dzień zawodów przebiegł pod znakiem bardzo słabego wiatru i na pewno wszystkim przypomniał się poniedziałek, kiedy z tego samego powodu nie udało się rozpocząć rywalizacji, ale tym razem organizatorzy byli w stanie przeprowadzić po trzy wyścigi w każdej flocie.

Kilka bardzo dobrych wyścigów w gronie najlepszych zawodników, czyli w złotej grupie zanotował Jacek Kalinowski (ChKŻ Chojnice) i ostatecznie zakończył swój występ na wysokiej, piątej pozycji (szóstej ogólnie) w klasyfikacji generalnej. W pierwszej dziesiątce znalazł się także jego klubowy kolega Jeremi Szczukowski, zatrzymując się na miejscu dziewiątym (dziesiątym ogólnie). Z kolei dwudzieste drugie (dwudzieste siódme ogólnie) miejsce zajął Filip Jarosiewicz, a trzydziesty piąty (czterdziesty trzeci ogólnie) był Maciej Iliński (obaj YKP Gdynia). Mistrzem Europy został Włoch Alessandro Cortese, srebrny medal wywalczył Grek Dimitrios Bitros, a na najniższym stopniu podium stanął kolejny reprezentant Włoch, Lorenzo Pezzilli.

Wśród dziewcząt ósmą lokatę (dziewiątą ogólnie) zajęła Paulina Rutkowska (YKP Gdynia), która w złotej grupie potrafiła przypływać trzecia czy szósta. Dziewiętnasta (dwudziesta trzecia ogólnie) w końcowej klasyfikacji była natomiast Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk), a Maja Kwiek (WTW Warszawa) zatrzymała się na pięćdziesiątej szóstej pozycji (sześćdziesiątej pierwszej ogólnie), ale za to zajęła drugie miejsce w srebrnej grupie. Tutaj również prym wiodły żeglarki z Włoch i zwyciężyła Federica Contardi, a wicemistrzynią Starego Kontynentu została Lisa Vucetti. Brązowy medal zdobyła Francuzka Jeanne Larnicol.

Ponadto drużynowo Polacy zdobyli srebrny medal, co jest ogromnym sukcesem! Do tej klasyfikacji liczone były punkty dwóch najlepszych chłopców oraz dwóch najlepszych dziewcząt z każdej reprezentacji. Złoto zgarnęli oczywiście Włosi, a trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęli Hiszpanie. Medale za miejsce w klasyfikacji państw otrzymali wszyscy nasi zawodnicy. Z dwoma krążkami do domu wróci Maja Kwiek, która dostała także srebrny medal za drugą lokatę w srebrnej grupie.

Naszych zawodników do regat przygotował trener Karol Jączkowski, a z kadrą jako team leader przebywał także Przemysław Struś. Gratulujemy całej ekipie występu we Francji.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28060,00 $ tona 1,15% 9 kwi
 Cynk 2807,00 $ tona -0,71% 9 kwi
 Aluminium 2250,00 $ tona -0,75% 9 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.