• <
escort_980x120_gif_2020

Nowy cykl żeglarski Polskie Szlaki - Wielka Pętla Wielkopolski

sons

02.06.2020 11:03 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Nowy cykl żeglarski Polskie Szlaki - Wielka Pętla Wielkopolski

Partnerzy portalu

Nowy cykl żeglarski Polskie Szlaki - Wielka Pętla Wielkopolski - GospodarkaMorska.pl

Polski Związek Żeglarski rozpoczyna nowy cykl, w którym przedstawiać będzie miejsca idealne do żeglowania. Na pierwszy ogień poszła Wielka Pętla Wielkopolski, zwana też Pętlą Wielkopolsko-Lubusko-Kujawską, gdyż szlak przebiega przez trzy województwa. Ta licząca prawie 700 km trasa obejmuje piękne krajobrazy i liczne atrakcje.

Cała trasa ,,Pętli” jest dostępna dla jednostek o zanurzeniu do 60 cm, szerokości do 4 m i długości do 20 m. Większe jednostki pływają jedynie na dolnej Warcie i Noteci oraz odcinku Konin – Kruszwica. Co warte podkreślenia, Wielka Pętla Wielkopolski łączy drogi wodne Polski z rozległą siecią dróg wodnych Europy Zachodniej poprzez Odrę, Szprewę i Hawelę oraz z Europą Wschodnią przez Wisłę, Narew, Niemen i Dniepr.

 

Szlak obejmuje rzekę Wartę na odcinku Konin – Santok (338,5 km). Dalej, przez 48,8 kilometrowy odcinek płynącej swobodnie Noteci, poprowadzi do ujścia Drawy. Stamtąd wiedzie przez 139,9 km i 16 śluz, wspinających się na wododział pomiędzy Notecią i Brdą – do Kanału Górno-Noteckiego (25 km). Na koniec – znowu Notecią – aż do Gopła i stamtąd Kanałem Ślesińskim do Konina (to ostatni w tak nakreślonej marszrucie fragment „ Pętli” – 62, l km). Jeżeli założymy sobie 14 dni efektywnej żeglugi (w dowolnym kierunku) to codziennie czeka nas około 48 km łatwej i pięknej wędrówki. 

 

Malownicze nieuregulowane odcinki rzek, stuletnie śluzy, jeziora – WPW to doskonały pomysł zarówno na weekend, jak i na długą wyprawę. Duża ilość rynnowych jezior, system kanałów i śluz umożliwiają organizację kilkudniowych, kajakowych lub żeglarskich wypraw. Płynąc tym szlakiem, możemy odwiedzić m.in. Ślesin, Konin, Poznań, Oborniki, Wronki, Drawsko, Czarnków czy Ujście. 

 

Wielka Pętla Wielkopolski to miejsce do uprawiania szeroko rozumianej turystyki wodnej, w tym: turystyki motorowodnej i kajakarstwa – na obszarze całej pętli; żeglarstwa, windsurfingu, wakeboardingu i rekreacji wodnej – na jeziorach będących częścią pętli, takich jak np. Jeziora Kanału Ślesińskiego (np. Mikorzyńskie, Ślesińskie) czy innych akwenach w pobliżu szlaku wodnego, np. Kiekrz, Lipno koło Stęszewa, Jezioro Chorzępskie, Grzymysławskie w Śremie, Powidzkie czy Niedzięgiel w Skorzęcinie lub Akwen Tropicana w Owińskach pod Poznaniem. Na obszarze Pętli i w jej okolicach znajdują się też gospodarstwa agroturystyczne, pozwalające spędzić urlop na wsi. Kuchnia regionalna i połączenie możliwości skorzystania z tras rowerowych, szlaków konnych, wypożyczenia kajaków czy łodzi daje wspaniałe możliwości spędzenia rodzinnych wakacji także dla rodzin z dziećmi.

 

Właściwie na całej długości Pętli rozciągają się parki krajobrazowe, m.in. nadwarciański, rogaliński czy sierakowski, czy Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka. Ponadto, przemierzając Wielką Pętlę Wielkopolski, możemy odwiedzić liczne rezerwaty przyrody (np. „Meteoryt Morasko” w Poznaniu) oraz 13 parków krajobrazowych. A tuż obok, jak przystało na historyczną krainę, znajdziemy perełki architektury, tajemnicze średniowieczne grodziska, wspaniałe zamki, niezwykłe klasztory i małe, zabytkowe kościółki. Wielką atrakcją są również cuda techniki inżynieryjnej: Wielka Pętla Wielkopolski to nie tylko naturalne rzeki, ale również świetnie zorganizowane przeprawy promowe, śluzy i jazy, których na trasie jest aż 28, a także trzy żeglowne kanały: Bydgoski, Warta-Gopło i Górnonotecki.

 

 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.