• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Rusza dofinansowanie wynagrodzeń z funduszy unijnych

Strona główna Edukacja, praca Rusza dofinansowanie wynagrodzeń z funduszy unijnych
Rusza dofinansowanie wynagrodzeń z funduszy unijnych - GospodarkaMorska.pl

gm24

09.04.2020 Źródło: PAP

2,6 mld zł – tyle po konsultacjach rządu z marszałkami województw zostanie wydane z funduszy unijnych na dofinansowanie pensji i składek pracowników firm, którym spadły obroty - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Nabór dla firm rusza w czwartek.

Jak wskazał resort funduszy w przesłanym PAP wspólnym komunikacie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, dzięki temu będzie można utrzymać prawie 500 tys. miejsc pracy.

Ze wsparcia będą mogły skorzystać firmy, którym spadły obroty, a także organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, kościelne osoby prawne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne i spółki non-profit.

"Przez ostatnich kilka dni uzgadnialiśmy z marszałkami województw ile pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego jesteśmy w stanie przeznaczyć na ratowanie miejsc pracy. Policzyliśmy i zamiast 1,5 mld zł, o których mówiliśmy jeszcze tydzień temu, mamy 2,6 mld zł” – wskazała, cytowana w komunikacie, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pieniądze, jak wyjaśnił resort, pochodzą z funduszy unijnych, a konkretnie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). "Marszałkowie i rząd musieli się porozumieć, bo jedną częścią pieniędzy dla Polski z EFS dysponuje rząd, a drugą poszczególne województwa" - dodano.

Według resortu funduszy firmy (także te, które nie zatrudniają pracowników), którym spadły obroty, będą mogły skorzystać z dofinansowania do pensji i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników. Dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane, gdy spadek obrotów wyniesie:

co najmniej 30 proc. – można będzie otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne (ok. 1500 zł miesięcznie na jednego pracownika czyli do ok. 4500 zł w ciągu trzech miesięcy);

co najmniej 50 proc. – będzie można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne (ok. 2100 zł miesięcznie na jednego pracownika czyli do ok. 6300 zł w ciągu trzech miesięcy);

co najmniej 80 proc. – można będzie otrzymać dofinansowanie w wysokości do 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne (ok. 2700 zł miesięcznie na jednego pracownika czyli do ok. 8100 zł w ciągu trzech miesięcy).

Wsparcie na miejsce pracy ma być udzielane przez trzy miesiące. "Szacujemy, że w ten sposób pomożemy utrzymać prawie pół miliona miejsc pracy" – oceniła szefowa MFiPR.

Jak zaznaczyła cytowana w komunikacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, tarcza antykryzysowa ma stanowić ochronę dla firm przed negatywnymi skutkami pandemii. "Do tarczy dokładamy kolejne elementy, żeby ta ochrona była jak najbardziej kompleksowa, a wsparcie, było adresowane również do innych podmiotów także nieprowadzących działalności gospodarczej" - podkreśliła.

Jak wyjaśniono, przedsiębiorca będzie mógł wskazać dowolne 2 kolejne miesiące w 2020 roku (np. luty-marzec) lub następujące po sobie 60 dni kalendarzowych i zestawić obroty z tego okresu z dwoma analogicznymi miesiącami 2019 roku. "W przypadku organizacji pozarządowych obowiązują progi analogicznie jak w przypadku przedsiębiorców. Dotyczą one jednak nie obrotów, a spadku przychodów z działalności statutowej" - wyjaśniono. Do określenia poziomu spadku przychodów (podobnie jak u przedsiębiorców) mają być brane pod uwagę dwa kolejne miesiące w 2020 roku (np. luty-marzec) lub następujące po sobie 60 dni kalendarzowych, który zestawić trzeba z analogicznym okresem z 2019 roku.

Pieniądze będą przyznawane przez powiatowe urzędy pracy. Wniosek o dofinansowanie (elektronicznie poprzez platformę praca.gov.pl) należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. "Możliwość składania wniosków online za pośrednictwem platformy praca.gov.pl firmy mają już od dzisiaj" - czytamy. Dzień później usługa zostanie uruchomiona dla osób samozatrudnionych. Wkrótce ma też ruszy wsparcie dla organizacji pozarządowych.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.