• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdańsk: Niecodzienne zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście

ew

11.05.2018 07:30 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdańsk: Niecodzienne zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście

Partnerzy portalu

Gdańsk: Niecodzienne zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście - GospodarkaMorska.pl

Na zwiedzanie gdańskiej Twierdzy Wisłoujście, w czasie którego można będzie obejrzeć zakamarki niedostępne na co dzień dla turystów, zapraszają w weekend gospodarze tego zabytkowego obiektu. Propozycja jest częścią obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Na gości, który odwiedzą Twierdzę w piątek, sobotę i niedzielę, oprócz przewodnika czekać będą kopie starych map Twierdzy i zestaw informacji zapisanych w jednym z XVIII-wiecznych inwentarzy, czyli spisie wyposażenia poszczególnych pomieszczeń składających się na warowną budowlę.

Przewodnik oprowadzi gości po Twierdzy pozwalając im zajrzeć w miejsca, do których zwykle – głównie ze względów bezpieczeństwa, zwiedzający nie są wpuszczani. "W poszczególnych pomieszczeniach nasi goście zostaną poproszeni o zapoznanie się z inwentarzem sprzed z górą dwóch wieków i odgadnięcie na jego podstawie przeznaczenia danego wnętrza" – powiedział PAP kierownik Twierdzy Wisłoujście Maciej Flis.

Dodał, że gościom Twierdzy udostępnione zostaną miedzy innymi pomieszczenia zlokalizowane w Wieńcu otaczającym Latarnię oraz Bastiony Ostroróg i Południowo-Wschodni. Flis zaznaczył, że do wielu z tych wnętrz zwiedzający na co dzień nie są wpuszczani m.in. ze względu na ich trudną dostępność i niewielkie rozmiary.

Ze względów bezpieczeństwa, w planowanych na weekend wycieczkach, udział będą mogły brać tylko osoby powyżej 12 roku życia. Z tych samych powodów grupy biorące udział w wycieczkach musiały mieć ograniczoną liczebność: na wycieczki obowiązywały więc wcześniejsze zapisy.

Jak poinformował PAP Flis, liczba chętnych bardzo szybko przewyższyła możliwości, jakimi dysponowali organizatorzy. "Z całą pewnością w niedalekiej przyszłości zorganizujemy kolejny zestaw podobnych wycieczek" – zaznaczył Flis.

Weekendowe zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście organizowane jest w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, którego oddziałem jest Twierdza, przypomniał, że to właśnie dzięki środkom unijnym udało się wyremontować jeden z bastionów twierdzy - Bastion Furta Wodna. Prace te – zakończone w 2011 r., pochłonęły w sumie ponad 5 mln zł, z czego 75 proc. pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego na lata 2001-17. Pozostałą część kwoty - w ramach wkładu własnego - wyasygnowało miasto Gdańsk.

Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku. W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim, zbudowany w latach 1624-1626.

Znakomita większość obiektów składających się na Twierdzę Wisłoujście, przetrwała do dzisiejszych czasów w swojej oryginalnej formie, większość z nich wymagała, bądź nadal wymaga, prac remontowych i konserwatorskich. W ostatnich latach Muzeum Gdańska przeprowadziło na terenie twierdzy szereg takich prac. Wiele z nich wykonano dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej, ale też z MKiDN, kasy miasta Gdańska oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tylko na przeprowadzony przed kilkoma laty remont czterech bastionów fortu carre wydano w sumie ponad 16 mln zł pozyskanych ze wspomnianych źródeł.
politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,14% 23 maj
 Cynk 3776,00 $ tona 0,59% 23 maj
 Aluminium 2962,00 $ tona 1,09% 23 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.