• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Dwa działa znalezione w Motławie pod opieką konserwatorów (foto)

ew

29.01.2020 10:24 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Dwa działa znalezione w Motławie pod opieką konserwatorów (foto)

Partnerzy portalu

Dwa działa znalezione w Motławie pod opieką konserwatorów (foto) - GospodarkaMorska.pl

Do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafiły dwa żeliwne działa, które znajdują się obecnie pod opieką konserwatorów - są zanurzone w wodzie, w specjalnych przeznaczonych dla nich pojemnikach. Prokuratura bada okoliczności ich znalezienia i ewentualnego przywłaszczenia.

- Działa są w dobrym stanie, szczególnie jedno z nich. Wstępne oględziny pozwoliły na ustalenie, że pochodzą one z XVII lub XVIII wieku - mówi dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zabezpieczone eksponaty mają 2,5 m długości każdy, ważą ok. 700 kg i 500 kg znajdują się obecnie pod opieką konserwatorów NMM, są zanurzone w wodzie, w specjalnych przeznaczonych dla nich pojemnikach.

Działa zostały znalezione w Motławie na początku stycznia. Sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Z zawiadomienia wynika, że pracownicy firmy, która pogłębiała tor wodny na Motławie, natrafili na zabytkowe działa i przenieśli je w inne miejsce. W takiej sytuacji powinni przerwać prace i zawiadomić wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Postępowanie toczy się w kierunku przywłaszczenia dobra kultury. Sprawdzamy również kwestię związaną z ewentualnym zniszczeniem stanowiska archeologicznego - mówi prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

- Na czas postępowania prokuratorskiego nie prowadzimy żadnych prac związanych z działami, więc w tym momencie nic więcej nie możemy powiedzieć o tych zabytkach. Zdarza się jednak, że w trakcie prac konserwacyjnych, pod warstwą konkrecji zostają odsłonięte np. inskrypcje lub cechy szczególne mówiące więcej o danym eksponacie. Mamy nadzieję, że i tym razem tak będzie, że działa przemówią - mówi dr Westphal.

- To początek postępowania, wyjaśniamy wszelkie okoliczności zdarzenia. Na razie nikomu nie zostały postawione zarzuty - zaznacza prokurator Wawryniuk.

Znaleziska trafią najprawdopodobniej do zbiorów Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego Narodowego Muzeum Morskiego
Działa armatnie w zbiorach Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego Narodowego Muzeum Morskiego

Działa wyłowione z Motławy trafią najprawdopodobniej do zbiorów Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

- Najbardziej reprezentatywna grupa luf dział armatnich eksponowana jest w naszej siedzibie głównej w Spichlerzach na Ołowiance - informuje Aleksandra Pielechaty z działu promocji NMM w Gdańsku. - W sali arsenału prezentowanych jest dwadzieścia dział polskich, szwedzkich i rosyjskich, pozyskanych podczas archeologicznych badań podwodnych na wraku okrętu szwedzkiego Solen. W

2018 roku przyjęto do zbiorów NMM dwie lufy dział szwedzkich, żeliwnych, o wadzie ok. 1350 kg, które obecnie prezentowane są w holu siedziby głównej NMM.

politechnika_gdanska_2022
Źródło:
gdansk.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.