• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Dwa działa znalezione w Motławie pod opieką konserwatorów (foto)

Strona główna Edukacja, praca Dwa działa znalezione w Motławie pod opieką konserwatorów (foto)
Dwa działa znalezione w Motławie pod opieką konserwatorów (foto) - GospodarkaMorska.pl

Do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafiły dwa żeliwne działa, które znajdują się obecnie pod opieką konserwatorów - są zanurzone w wodzie, w specjalnych przeznaczonych dla nich pojemnikach. Prokuratura bada okoliczności ich znalezienia i ewentualnego przywłaszczenia.

- Działa są w dobrym stanie, szczególnie jedno z nich. Wstępne oględziny pozwoliły na ustalenie, że pochodzą one z XVII lub XVIII wieku - mówi dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zabezpieczone eksponaty mają 2,5 m długości każdy, ważą ok. 700 kg i 500 kg znajdują się obecnie pod opieką konserwatorów NMM, są zanurzone w wodzie, w specjalnych przeznaczonych dla nich pojemnikach.

Działa zostały znalezione w Motławie na początku stycznia. Sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Z zawiadomienia wynika, że pracownicy firmy, która pogłębiała tor wodny na Motławie, natrafili na zabytkowe działa i przenieśli je w inne miejsce. W takiej sytuacji powinni przerwać prace i zawiadomić wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Postępowanie toczy się w kierunku przywłaszczenia dobra kultury. Sprawdzamy również kwestię związaną z ewentualnym zniszczeniem stanowiska archeologicznego - mówi prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

- Na czas postępowania prokuratorskiego nie prowadzimy żadnych prac związanych z działami, więc w tym momencie nic więcej nie możemy powiedzieć o tych zabytkach. Zdarza się jednak, że w trakcie prac konserwacyjnych, pod warstwą konkrecji zostają odsłonięte np. inskrypcje lub cechy szczególne mówiące więcej o danym eksponacie. Mamy nadzieję, że i tym razem tak będzie, że działa przemówią - mówi dr Westphal.

- To początek postępowania, wyjaśniamy wszelkie okoliczności zdarzenia. Na razie nikomu nie zostały postawione zarzuty - zaznacza prokurator Wawryniuk.

Znaleziska trafią najprawdopodobniej do zbiorów Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego Narodowego Muzeum Morskiego
Działa armatnie w zbiorach Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego Narodowego Muzeum Morskiego

Działa wyłowione z Motławy trafią najprawdopodobniej do zbiorów Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

- Najbardziej reprezentatywna grupa luf dział armatnich eksponowana jest w naszej siedzibie głównej w Spichlerzach na Ołowiance - informuje Aleksandra Pielechaty z działu promocji NMM w Gdańsku. - W sali arsenału prezentowanych jest dwadzieścia dział polskich, szwedzkich i rosyjskich, pozyskanych podczas archeologicznych badań podwodnych na wraku okrętu szwedzkiego Solen. W

2018 roku przyjęto do zbiorów NMM dwie lufy dział szwedzkich, żeliwnych, o wadzie ok. 1350 kg, które obecnie prezentowane są w holu siedziby głównej NMM.

Źródło:
gdansk.pl
 Ropa brent 42,54 $ baryłka  -1,69% 10:59
 Cyna 17080,00 $ tona -2,15% 10 lip
 Cynk 2145,00 $ tona 0,61% 10 lip
 Aluminium 1639,00 $ tona -1,21% 10 lip
 Pallad 2013,20 $ uncja  0,81% 10:55
 Platyna 856,25 $ uncja  1,75% 10:59
 Srebro 19,50 $ uncja  2,20% 10:59
 Złoto 1812,95 $ uncja  0,63% 10:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.