Audyt polskiego systemu edukacji morskiej wykaże, czy marynarze kształceni w Polsce będą mogli pracować dla japońskich armatorów. Akademia Morska w Szczecinie otworzyła w tym celu swoje drzwi dla audytorów z Japonii, tj. dla Pana Setuso Nomury, przedstawiciela Japan Maritime Center – japońskiej organizacji działającej na rzecz rozwoju sektora morskiego oraz kpt. Osamu Takeshity z Mitsui OSK Lines – największego armatora japońskiego.
W środę, 26 października goście zapoznawali się z zapleczem szkoleniowym wydziałów Nawigacyjnego i Mechanicznego oraz weryfikowali zgodność naszego kształcenia z międzynarodową konwencją STCW. Goście zwiedzili nasze laboratoria i symulatory: siłowni okrętowych, „Zieloną Energetykę”, Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego oraz Centrum Symulacyjne Terminalu LNG. Przyjrzeli się także laboratoriom Wydziału Mechanicznego w budynku przy ul. Willowej. W Instytucie Nawigacji Morskiej audytorzy wiele czasu poświęcili ponadto „klasycznemu” zapleczu, tj. zbiorom tradycyjnych, papierowych map. Analizie poddali też zbiory biblioteki AM – zarówno tradycyjny księgozbiór, jak i wirtualne zasoby czytelni multimedialnej.
Goście z Japonii mieli również okazję złożyć wizytę wicewojewodzie zachodniopomorskiemu, Markowi Suboczowi, z którym rozmawiali na temat planów rozwoju regionu. Panowie Nomura i Takeshita byli prawdziwie zachwyceni architekturą przy Wałach Chrobrego – tak gmachem Akademii, jak i Muzeum Narodowego oraz ZUW.
Podczas pobytu w Polsce delegaci odbyli również szereg spotkań w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie oraz Urzędzie Morskim w Gdyni. Audytowali także Akademię Morską w Gdyni.
Wyniki ich pracy nad polskim systemem edukacji morskiej poznamy za kilka miesięcy.
Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie
00:01:39
Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)
Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski
Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było
Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?
00:01:35
Statek kosmiczny obcych czy nazistowski bunkier pod wodą? Dziwne odkrycie w głębinach Bałtyku
Norwesko-polskie spotkanie przy byłym ORP Sokół. Okazja do wspomnień i rozmów o przyszłości
Blisko 60 tysięcy odwiedzających wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”
Oceania wyruszyła po raz 40-ty na Spitsbergen
Pomorska Nagroda Muzealna za badania nad stratami wojennymi m.s. Piłsudski
Dni Morza z atrakcjami. Zapowiedziano pokazy i paradę morską
Dar Młodzieży na Bahamach. Żaglowiec doznał awarii systemu klimatyzacji