• <

Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów

07.08.2022 15:46
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów

Partnerzy portalu

Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Izba Handlowa Aberdeen & Grampian przyjrzała się działalności sektora energetycznego na Morzu Północnej i podsumowała wpływy podatkowe, jakie zapewnia działalności wydobywcza. Od początku 2022 roku operatorzy offshore i koncesjonariusze płacą codziennie średnio 22,1 mln funtów w podatkach.

Od stycznia do czerwca 2022 roku firmy z branży offshore zapłaciły w sumie ponad 4 miliardy funtów podatku w ciągu zaledwie 181 dni. Jest to wzrost o 662 proc. w stosunku do poprzednich 12 miesięcy, kiedy to wpływy za okres sześciu miesięcy wyniosły „zaledwie” 526 milionów funtów.

Ten nadzwyczajny zysk ma jeszcze wzrosnąć po wprowadzeniu podatku od zysków energetycznych (Energy Profits Levy), który zwiększa stawkę podatku płaconego przez firmy energetyczne do poziomu 65 proc. Jest to ponad trzykrotnie więcej niż standardowa stawka podatku od osób prawnych.

Co składa się obecnie na brytyjski podatek od ropy i gazu? Firmy naftowe i gazowe płacą podatek od zysków z wydobycia na obszarze UKCS w wysokości 40 proc., na który składa się zarówno podatek dochodowy od osób prawnych (Ring Fence Corporation Tax), jak i opłata dodatkowa (RFCT/SC). Niedawno uchwalony przepis dla Energy Profits Levy podnosi tę stawkę do 65 proc., obowiązującą od 26 maja 2022 roku.

Dodatkowy podatek EPL wiąże się z ulgą podatkową - Investment Allowance - dzięki której producenci z Morza Północnego będą mogli zaoszczędzić 91 pensów podatku w przeliczeniu na każdego funta zainwestowanego w dalsze wydobycie ropy i gazu.

Izba wzywa rząd do wykorzystania dodatkowych środków w celu wsparcia konsumentów i przedsiębiorstw, ale również w celu zachęcenia do inwestowania w technologie niskoemisyjne, które pomogą Szkocji i Wielkiej Brytanii osiągnąć neutralności klimatyczną.

Izba chce, aby ulga ta została rozszerzona o inwestycje w transformację energetyczną, w szczególności w takie technologie jak morska energetyka wiatrowa, wodór, wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla (CO2).


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.