Co najmniej 13 osób, w tym 10 członków jednej rodziny, zginęło, gdy w sobotę wywrócił się statek pasażerski na rzece Kaduna w nigerskim stanie Niger - poinformowała w niedzielę Nigeryjska Agencja Zarządzania Kryzysowego (NSEMA).
Wśród ofiar śmiertelnych było osiem kobiet, trzech mężczyzn i dwoje dzieci.
W niedzielę wieczorem Ibrahim Hussaini, rzecznik NSEMA, przekazał, że udało się uratować 26 osób, głównie kobiety i dzieci, ale wciąż trwają poszukiwania i liczba ofiar może wzrosnąć. - Pracujemy nad odnalezieniem i uratowaniem zaginionych pasażerów – zapewnił zebrane nad brzegiem rzeki rodziny zaginionych. Dodał, że poszukiwania są utrudnione, ponieważ region kontrolowany jest przez uzbrojonych bandytów.
Do wypadku doszło na olbrzymim rozlewisku rzeki Kaduna, na wysokości miejscowości Shiroro, gdy statek z około 100 osobami na pokładzie uderzył w zanurzony pień drzewa.
W Nigerii trwa pora deszczowa, w czasie której często zdarzają się wypadki łodzi, zwłaszcza na rzekach i jeziorach, które stanowią ważne szlaki transportowe dla społeczności wiejskich. W maju 2021 r. ponad 70 pasażerów, głównie kobiet i dzieci, zginęło w Warrah, gdy przeciążona łódź wywróciła się na rzece Niger w zachodniej części kraju. W grudniu 2022 r. w rejonie Mokwa doszło do kolejnej katastrofy, w której zginęło ponad 100 osób, płynących na wesele. We wrześniu ubiegłego roku łódź przewożąca rolników wywróciła się na rzece w północno-zachodnim stanie Zamfara, pozbawiając życia co najmniej 40 osób. (PAP)
tebe/ sp/
Fot. Depositphotos
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty