• <

Wynik wyszukiwania - "rafineria" - Wiadomości

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

Zdementowano doniesienia o ofiarach śmiertelnych wybuchu w rafinerii w Bandar Abbas

Firma zarządzająca rafinerią w portowym mieście Bandar Abbas na południu Iranu zdementowała w czwartek wcześniejsze doniesienia o kilku ofiarach śmiertelnych wybuchu w tym zakładzie. Jak powiadomiono, co najmniej dwie osoby zostały ranne.
07.03.2024

Iran. Kilka ofiar śmiertelnych wybuchu w rafinerii w portowym mieście Bandar Abbas

Państwowe irańskie media poinformowały, że w czwartek doszło do eksplozji pieca w rafinerii w portowym mieście Bandar Abbas na południu Iranu. W wyniku eksplozji zginęło kilka osób; władze kraju jeszcze nie odniosły się do tego zdarzenia - przekazała agencja IRNA.
07.03.2024

PERN: z zarządu spółki odwołano czterech wiceprezesów, zmienił się skład rady nadzorczej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PERN odwołało z zarządu czterech wiceprezesów, zmieniło też skład rady nadzorczej spółki - poinformował PERN w poniedziałek. Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej obowiązują w spółce od 1 marca - wskazano.
04.03.2024

Ekspert: rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku paliw - ocenia analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ nie jest szczelny.
27.02.2024

Rosja ogłosiła zakaz eksportu benzyny, który będzie obowiązywał przez pół roku

Władze Rosji ogłosiły we wtorek zakaz eksportu benzyny, który ma obowiązywać przez pół roku, poczynając od 1 marca. Wstrzymanie sprzedaży paliwa na rynki zagraniczne ma ułatwić konserwację rafinerii i zaspokoić rosnący popyt konsumentów na rynku wewnętrznym.
27.02.2024

Orlen chce rozwijać własne wydobycie węglowodorów

W obliczu niestabilnej sytuacji geopolitycznej będziemy rozwijać własne wydobycie węglowodorów w stabilnie politycznych regionach - zapowiedział w czwartek p.o. prezesa Orlenu Witold Literacki.
22.02.2024

Pożar w rosyjskiej rafinerii nad morzami Czarnym i Azowskim. SBU nieoficjalnie przyznała się do ataków

W nocy z czwartku na piątek siły ukraińskie zaatakowały dronami szereg obiektów w różnych regionach Rosji; w Kraju Krasnodarskim wybuchł pożar w rafinerii - przekazała niezależna od władz na Kremlu rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
09.02.2024

Minister gospodarki Niemiec chce rozmawiać z Polską o morskich dostawach ropy dla rafinerii PCK w Schwedt

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck chce rozmawiać z Polską na temat kontynuacji dostaw ropy naftowej do ważnej rafinerii PCK w Schwedt. Temat ten zostanie poruszony podczas inauguracyjnej wizyty Habecka w Polsce w przyszłym tygodniu, poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu.
08.02.2024

Media: Niemcy planują wywłaszczyć Rosjan z rafinerii w Schwedt i sprzedać udziały Polakom

Niemieckie ministerstwo gospodarki planuje do początku marca wywłaszczyć rosyjski koncern Rosnieft z rafinerii ropy naftowej PCK Schwedt i sprzedać udziały Polakom – napisał w czwartek niemiecki portal Business Insider (BI).
02.02.2024

Czeska rafineria może przejść na ropę z Morza Północnego i państw arabskich

Trzytygodniowe testy potwierdziły, że rafineria w Litvinovie, należąca do koncernu Orlen, jest w stanie przejść na produkcję wyłącznie z innej niż rosyjska ropy - poinformował w piątek Unipetrol, zarządzający tą największą w Czechach petrochemią. Po raz pierwszy w historii w Litvinovie przerabiano wyłącznie surowiec spoza Rosji.
04.11.2023

PERN planuje wykonanie nowego zabezpieczenia rurociągu naftowego pod dnem Drwęcy

PERN ogłosił postępowanie na zaprojektowanie i wykonanie nowego przykrycia rurociągu naftowego przechodzącego pod dnem Drwęcy w Brodnicy (Kujawsko-pomorskie), które ma zabezpieczać magistralę przed działaniem nurtu rzeki. Oferty można składać do 27 października - poinformowała spółka.
10.10.2023

Pierwszy w historii transport rosyjskiej ropy naftowej dotarł do Karaczi w Pakistanie

45 tys. ton rosyjskiej ropy jest rozładowywanych w porcie w Karaczi, poinformował w poniedziałek pakistański minister energetyki, Musadik Malik. Zaznaczył, że to pierwszy w historii Pakistanu zakup ropy naftowej od Rosji. Płatność za kupiony po obniżonych cenach surowiec została zrealizowana w chińskich juanach.
13.06.2023

Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja

Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor ds. analiz rynku paliw Krzysztof Romaniuk. Zaznaczył, że najlepsze marże uzyskuje się posiadając cały łańcuch dostaw, czyli produkcję, sprzedaż hurtową i sprzedaż detaliczną.
02.04.2023

Pożar w rafinerii pod Sztokholmem

W rafinerii Nynas pod Sztokholmem wybuchł we wtorek pożar, pali się ropa naftowa. Trwa akcja gaśnicza, kilka osób odniosło lekkie obrażenia, zostały opatrzone na miejscu - poinformowała lokalna policja.
31.01.2023

Orlen zbuduje terminal morski na Martwej Wiśle w Gdańsku. Będzie obsługiwał zbiornikowce

Grupa Orlen zbuduje na należącym do rafinerii w Gdańsku nabrzeżu na Martwej Wiśle terminal do obsługi statków morskich, na którym przeładowywane będą m.in. paliwa i oleje.
25.01.2023

Według Grupy Orlen nie ma ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów Rafinerii Gdańskiej

Umowa sprzedaży udziałów Rafinerii Gdańskiej jest legalna. Nie ma ryzyka niekontrolowanego ich zbycia. Fuzja to szansa dla Lotosu na rozwój pomimo słabych perspektyw dla branży rafineryjnej.
16.01.2023

Obajtek: pierwokup nie mógł być zabezpieczeniem sprzedaży 30 proc. rafinerii w Gdańsku

Prawo pierwokupu nie mogło być zastosowane jako zabezpieczenie niekontrolowanej sprzedaży 30 proc. Rafinerii Gdańskiej - powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, że kwestia niekontrolowanej sprzedaży została zabezpieczona w inny sposób.
04.01.2023

PKN Orlen: konsolidacje w branży nieuniknione; przyszłość rafinerii Lotosu była niepewna

Konsolidacja, łączenie firm branży paliwowo-energetycznej są trwałym trendem na skalę globalną - przekonywali w środę menedżerowie PKN Orlen w kontekście przejęcia Lotosu i PGNiG. Jak podkreślali, samodzielna przyszłość rafinerii Lotosu była pod znakiem zapytania.
04.01.2023

Ziobro: Jestem zwolennikiem jawności umowy o zbyciu udziałów w Rafinerii Gdańskiej

Minister Sprawiedliwości był pytany podczas konferencji prasowej o ewentualne śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem, o sprzedaż udziałów w Rafinerii Gdańskiej i o ewentualną odpowiedzialność polityczną za podpisanie umowy z Saudi Aramco.
18.12.2022

Niemiecki rząd chce przejąc rafinerię od Rosnieftu i przestawić ją na wodór

Niemiecki rząd chce oddać rafinerię PCK Schwedt, częściowo należącą do rosyjskiej spółki państwowej Rosneft, pod zarząd państwowy - poinformował "Spiegel" w czwartek. Rafineria ta przerabia wyłącznie ropę z Rosji i ma kluczowe znaczenie w zaopatrywaniu wschodnich Niemiec w produkty naftowe.
15.09.2022

PERN uzależnia inwestycje od zapotrzebowania rafinerii

PERN jest przygotowany na odbiór różnych gatunków ropy z różnych kierunków. Jeśli zapotrzebowanie klientów wzrośnie, spółka może przygotować program inwestycyjny – poinformował prezes PERN Igor Wasilewski.
13.06.2022

MKiŚ: inwestycje PERN są zależne m.in. od zainteresowania niemieckich rafinerii kontraktami długoterminowymi

Trwają konsultacje ws. wykorzystania gdańskiego Naftoportu do dostaw ropy spoza Rosji również do rafinerii w Niemczech. Dodatkowe inwestycje PERN, właściciela Naftoportu, są zależne m.in. od zainteresowania strony niemieckiej kontraktami długoterminowymi - przekazał PAP resort klimatu i środowiska.
02.06.2022

Obajtek: PKN Orlen zabezpieczony nawet w momencie rezygnacji z dostaw ropy z kierunku wschodniego

Pod względem zaopatrzenia w ropę naftową PKN Orlen jest zabezpieczony nawet w momencie rezygnacji z dostaw z kierunku wschodniego - zapewnił prezes koncernu Daniel Obajtek w wywiadzie dla Magazynu GO!, periodyku Grupy Orlen. Według niego finalizacja przejęcia PGNiG powinna odbyć się do końca roku.
06.04.2022

Rumunia: Wybuch w rafinerii ropy naftowej nad Morzem Czarnym. Dwie osoby ranne [WIDEO]

W rumuńskiej rafinerii ropy naftowej Petromidia nad Morzem Czarnym doszło w piątek rano do wybuchu, w wyniku którego dwie osoby zostały ranne – poinformował telewizję Digi24 przedstawiciel władz Konstancy, gdzie mieści się zakład.
02.07.2021

Iran. Duży pożar w rafinerii w Teheranie, nie ma informacji o ofiarach

W rafinerii położonej w południowej części irańskiej stolicy Teheranu wybuchł w środę duży pożar. Jak dotychczas nie ma informacji o ofiarach, ani o przyczynach pojawienia się ognia.
02.06.2021

Ekspert Orlenu: bezpieczeństwo energetyczne jednym z kryteriów wyboru partnera przy fuzji z Lotosem

Przy wyborze partnera, który przejmie cześć aktywów Lotosu w związku z jego przejęciem przez PKN Orlen, płocki koncern bierze m.in. pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne kraju - poinformował we wtorek podczas debaty zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute ekspert w departamencie fuzji i przejęć PKN Orlen Jacek Ciborski.
25.05.2021

Postój remontowy rafinerii LOTOSU zakończony

Trwał ponad dwa miesiące, zaangażował ponad dwa tysiące pracowników i 85 wykonawców. Częściowy postój remontowy rafinerii Grupy LOTOS zakończył się planowo na początku maja. Wszystkie prace zostały wykonane bezpiecznie i zgodnie z budżetem. Podzielono go na dwa etapy – druga część rozpocznie się wiosną 2022 r. Był to pierwszy taki remont w historii gdańskiego zakładu.
13.05.2021

Dobre wyniki LOTOSU potwierdzają stopniową odbudowę rynku

Grupa LOTOS ogłosiła wyniki finansowe za I kwartał 2021 r. Zysk operacyjny koncernu wyniósł w tym okresie 664,3 mln zł. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią, spółka bezpiecznie przeprowadziła kluczową część postoju remontowego rafinerii i elastycznie zarządzała strukturą uzysków.
28.04.2021

Stabilna pozycja Grupy LOTOS w trudnym 2020 roku

Rafineria Grupy LOTOS przerobiła w ubiegłym roku 10,2 mln ton ropy i wyprodukowała 11 mln ton produktów. Pomimo pandemii, która skutkowała najtrudniejszymi od wielu lat warunkami prowadzenia działalności, gdański koncern zamknął rok z mocnymi (+35%) przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej, niższymi (-22%) kosztami operacyjnymi i większą (+7) siecią stacji paliw. Jednocześnie spółka przez cały rok włączała się w akcje pomocowe związane z COVID-19.
06.04.2021

Indonezja: Co najmniej 500 osób ewakuowano z terenów przy płonącej rafinerii

Co najmniej 500 osób ewakuowano ze wsi Balongan w związku z potężnym pożarem, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek w pobliskiej rafinerii ropy naftowej w prowincji Jawa Zachodnia w Indonezji. Mieszkańcy zostali przeniesieni do dwóch centrów ewakuacyjnych.
29.03.2021

Indonezja: Potężny pożar w rafinerii w prowincji Jawa Zachodnia

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do potężnego pożaru w rafinerii ropy naftowej Balongan zlokalizowanej w Indramayu w prowincji Jawa Zachodnia - podały w poniedziałek indonezyjskie media. Rafineria należy do państwowego koncernu naftowego Pertamina.
29.03.2021

Grupa Lotos wdroży unikatową technologię

Grupa Lotos opracowała innowacyjną w skali świata technologię, dzięki której "znacznie" wydłuży się czas pracy katalizatorów i efektywność pracy rafinerii - podała w czwartek GL.
19.02.2021

ORLEN Lietuva z nowym połączeniem kolejowym z Ukrainą

ORLEN Lietuva, litewska spółka z Grupy ORLEN, zyskała nowe połączenie kolejowe z Ukrainą. Trasa prowadząca przez Polskę, stanowi alternatywę dla obecnej, prowadzącej przez Białoruś. Pierwszy transport produktów ropopochodnych z rafinerii w Możejkach dotarł już nową trasą do odbiorców na Ukrainie.
30.12.2020

Jubileusze POPiHN-u oraz rafinerii w Gdańsku [foto]

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego obchodzi 25-lecie działalności. POPiHN reprezentuje największe przedsiębiorstwa sektora paliwowego. Od 2003 roku jej członkiem jest również Grupa LOTOS, której rafineria świętuje właśnie 45. rocznicę rozpoczęcia przerobu ropy naftowej.
08.12.2020

Nowy nalewak w rafinerii LOTOSU obsłuży 120 cystern na dobę

Pandemia nie wpływa na realizację planów rozwojowych Grupy LOTOS. Jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie nowy nalewak bramowy o wydajności 2,2 mln ton paliwa rocznie − oleju napędowego lub benzyny. Przełoży się to na lepsze wyniki sprzedażowe gdańskiego koncernu w kolejnych latach.
07.10.2020

Plany rozbudowy rafinerii zablokowane przez szwedzkich aktywistów

Po masowych protestach koncern paliwowy Preem wycofuje wniosek o rozbudowę rafinerii w Szwecji.
06.10.2020

Aktywiści z Greenpeace blokują dostęp do rafinerii [wideo]

Aktywiści z Greenpeace przy pomocy statku Rainbow Warrior blokują tankowcom dostęp do rafinerii w Lysekil na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Akcja ma związek z planem rozbudowy zakładu koncernu paliwowego Preem.
12.09.2020

Lotos z nowym żurawiem - to największy dźwig w rafinerii

Nowy żuraw Grove GMK5180L-1 zasili park maszynowy spółki LOTOS Serwis. Dźwig będzie wykorzystywany przy remontach oraz utrzymaniu ruchu na terenie rafinerii Grupy LOTOS. Gdański koncern kupił sprzęt od Zeppelin Polska, jedynego dystrybutora maszyn firmy Grove w Polsce.
21.08.2020

LOTOS zdalnie monitoruje wpływ pracy rafinerii na środowisko

Zakończył się projekt budowy systemu ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń CEMS (Continuous Emission Monitoring System). System pomaga w analizie pracy rafinerii przy przerobie różnych gatunków rop. Dzięki temu widać, jak produkcja wpływa na środowisko naturalne.
17.08.2020

Rafineria Grupy Lotos będzie wyremontowana

Mają zaledwie 17 dni na gruntowny przegląd kilkuset aparatów i urządzeń rafineryjnych. Mostostal Pomorze podpisał umowę z Grupą LOTOS na wykonanie prac podczas postoju remontowego WIOSNA 2021 i 2022. To bardzo wymagające zadanie pod względem organizacyjnym i technicznym. Choć termin wykonania projektu jest krótki, receptą na sukces jest odpowiednie przygotowanie, a te w Mostostal Pomorze już trwają.
13.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.