• <
mewo_2022

Orlen chce rozwijać własne wydobycie węglowodorów

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Orlen chce rozwijać własne wydobycie węglowodorów

Partnerzy portalu

Fot. Orlen

W obliczu niestabilnej sytuacji geopolitycznej będziemy rozwijać własne wydobycie węglowodorów w stabilnie politycznych regionach - zapowiedział w czwartek p.o. prezesa Orlenu Witold Literacki.

Literacki podczas konferencji wynikowej Orlenu podkreślił, że jednym z wyzwań nowego zarządu spółki jest budowanie wartości firmy.

"Moją ambicją będzie aby w obecnym kształcie Grupa Orlen była w stanie wykorzystać swój potencjał stworzony po połączeniach. Szczególnie ważne jest dla mnie realizacja projektów z zakresu transformacji energetycznej" - powiedział szef płockiego koncernu.

Przypomniał, że obecnie spółka posiada moce OZE na poziomie blisko 1 GW. "W tym obszarze Grupa będzie dalej kontynuować rozwój zarówno poprzez inwestycje jak i nowe procesy akwizycyjne" - dodał.

Literacki zapewnił, że nowy zarząd "przyłoży więcej uwagi do dyscypliny finansów Grupy". Planowane inwestycje w 2024 r. mają sięgnąć 38 mld zł, z czego blisko 28 mld zł będzie przeznaczone na inwestycje rozwojowe.

"Musimy zadbać o optymalne wydanie każdej złotówki, dlatego bardzo ważny będzie wybór projektów generujących najwyższe zwroty i z najlepszymi perspektywami dla akcjonariuszy" - dodał.

P.o. prezesa płockiego koncernu zwrócił uwagę, że w obliczu niestabilnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, "będziemy wzmacniać własne bezpieczeństwo m.in. poprzez rozwój własnego wydobycia węglowodorów w stabilnych politycznie regionach".

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija jednocześnie segment wydobywczy węglowodorów, segment petrochemiczny i odnawialnych źródeł energii oraz planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej.(PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ huw/

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.