• <

Wynik wyszukiwania - "kamerun" - Wiadomości

Piraci porwali członków załogi tankowca

Agencje bezpieczeństwa poinformowały, że w Zatoce Gwinejskiej co najmniej dwóch członków załogi tankowca zostało uprowadzonych przez piratów.
03.01.2024

Kolejny tankowiec „floty cieni” na mieliźnie

08.12.2023

Zatonięcie Kafkametler. Dramatyczne wiadomości od załogi

Jak informowaliśmy wczoraj, w niedzielę u wybrzeży Turcji zatonął tankowiec Kafkametler z 12 osobami na pokładzie. Odnaleziono ciało jednego członka załogi. W mediach pojawiły się zapisy wiadomości, jakie członek załogi przesłał do rodziny.
21.11.2023

Około 530 migrantów przypłynęło kutrem na Lampedusę

Około 530 migrantów przybyło w nocy z soboty na niedzielę na pokładzie kutra na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja Ansa. W warunkach silnego wiatru na ostatnim odcinku jednostkę eskortowała łódź patrolowała włoskiej Straży Przybrzeżnej.
05.11.2023

Włochy mają plan na powstrzymanie nielegalnej imigracji

Rada Ministrów Włoch zatwierdziła w piątek dekret z mocą ustawy w sprawie tzw. planu Mattei dla Afryki. Rzym wesprze gospodarczo kraje afrykańskie w zamian za kontrolę migracji i podpisanie umów o odsyłaniu nielegalnych imigrantów – podały włoskie media.
04.11.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Estonia boi się nielegalnych imigrantów, kieruje policję do portów i na dworce

W Estonii zwiększono obecność policji na południowej granicy z Łotwą, na dworcach i w portach, które mogą być wykorzystywane przez nielegalnych imigrantów - przekazała w poniedziałek agencja BNS.
19.09.2023

Kryzys migracyjny na Lampedusie [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W nocy z piątku na sobotę na włoską wyspę Lampedusę przybyło kolejnych ponad stu migrantów – podała w sobotę włoska agencja ANSA. Politycy z Włoch i Francji wzywają do działania i solidarności w obliczu kryzysu migracyjnego.
16.09.2023

Na Lampedusę przybyła rekordowa liczba ponad 4 tys. imigrantów; reagują Francja i Niemcy

We wtorek od północy na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło ponad 4 tys. osób na ponad 100 łodziach. Ta liczba się zwiększy, bo imigranci w kilkunastu łodziach oczekują na zacumowanie i nie zostali jeszcze przyjęci w punkcie recepcyjnym zwanym hot-spotem. Francja zamknęła granicę z Włochami, Niemcy "do odwołania" wstrzymują procedurę "dobrowolnej solidarności" - podała wieczorem agencja informacyjna Ansa.
12.09.2023

Piraci uwolnili sześciu marynarzy po dwóch miesiącach

Zajmująca się kwestiami bezpieczeństwa agencja Ambrey podała, że sześciu członków załogi porwanych ze statku Oya 1 przed dwoma miesiącami zostało uwolnionych.
25.08.2023

Morskie służby państw basenu Morza Śródziemnego ratują migrantów na statkach

Tysiące ludzi próbuje dostać się do krajów Europy uciekając przed konfliktami, biedą, albo po prostu zostają zwiedzeni myślą o łatwym i wygodnym życiu. Wielu naraża życie próbując przepłynąć przez Morze Śródziemne, nierzadko zdając się na łaskę przemytników i morskiego żywiołu. Trwający od lat kryzys imigracyjny jest wciąż wyzwaniem dla Unii Europejskiej.
13.08.2023

Kolejnych 1200 migrantów przybyło na Lampedusę

Ponad 1200 migrantów na pokładzie 30 łodzi przybyło od północy w czwartek na włoską wyspę Lampedusa - podaly miejscowe służby. Większość łodzi wypłynęło z miasta Safakis w Tunezji, mimo że kraj ten na mocy porozumienia z Unią Europejską zobowiązał się do zahamowania przemytu migrantów.
11.08.2023

Liberyjska straż przybrzeżna ratuje łodzie rybackie przed atakami pirackimi

W ostatnim czasie zanotowano ponowny wzrost liczby przypadków piractwa w zachodnich częściach Afryki i Zatoki Gwinejskich. Liberyjska straż przybrzeżna poinformowała o kolejnej udanej operacji we współpracy z sąsiednimi krajami Wybrzeża Kości Słoniowej i Sierra Leone w celu schwytania piratów atakujących chińskie statki rybackie.
02.08.2023

Następnych tysiąc migrantów dotarło na Lampedusę

Około tysiąca migrantów przybyło na włoską wyspę Lampedusa minionej doby - podała w sobotę Ansa za miejscowymi służbami. Łącznie przypłynęły 24 łodzie pełne ludzi.
15.07.2023

Włochy. Następnych siedem łodzi z migrantami na Lampedusie, ośrodek znów przepełniony

Nie ustaje napływ migrantów na włoską wyspę Lampedusa. W środę przypłynęło w krótkim odstępie czasu siedem łodzi z ponad 300 osobami. W miejscowym ośrodku rejestracji i identyfikacji przebywa ponad tysiąc migrantów, czyli ponad dwa razy więcej niż jest miejsc - podała agencja Ansa.
05.07.2023

Rosną zielone płuca Afryki i Ameryki Południowej. Nowy projekt Bolloré Logistics

Bolloré Logistics, w ramach swojego zobowiązania do zrównoważonego rozwoju, podejmuje inicjatywę zalesienia Afryki oraz Ameryki Południowej.
13.04.2023

Prawie tysiąc migrantów przybyło na Lampedusę

Prawie tysiąc migrantów dotarło w niedzielę na włoską wyspę Lampedusa z brzegów Afryki. Przybyli oni na pokładzie 26 łodzi. Całkowicie przepełniony jest tamtejszy tymczasowy ośrodek dla migrantów.
09.04.2023

Rosyjska “flota cieni” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową skalę

Ze śledztwa dziennikarzy madryckiego El Mundo wynika, że pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę Rosja w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych.
30.03.2023

Uzbrojeni napastnicy dostali się na pokład tankowca w Zatoce Gwinejskiej

Wygląda na to, że względny spokój w Zatoce Gwinejskiej został przerwany doniesieniami o trwającym incydencie z nieznanymi pasażerami próbującymi przejąć kontrolę nad duńskim tankowcem Monjasa Reformer, który znajdował się u wybrzeży Demokratycznej Republiki Konga w pobliżu Point Noire.
28.03.2023

Włochy. Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi

Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób na pokładach- podała Ansa. Nowa fala migracyjna coraz bardziej niepokoi rząd w Rzymie.
25.03.2023

Blisko 1200 migrantów przypłynęło w ciągu doby na Lampedusę

1175 migrantów przybyło w ciągu minionej doby na włoską wyspę Lampedusa - podała w czwartek Ansa za lokalnymi władzami. Łącznie przypłynęło tam w tym czasie 30 łodzi z Afryki.
09.03.2023

Przekręty na morskich szlakach. Rosji (nie tylko) halsowanie między sankcjami

Rosja omijała sankcje, stosując proste chwyty z przeładunkiem towarów na morzu lub w porcie, lub wykorzystując zmiany bandery lub armatora. A pomagają jej armatorzy wielu państw, pływający pod wygodnymi banderami. A także wiele państw, które nie włączyły się w ogóle w proces ograniczenia handlu z Rosją. Wiele państw i firm wykorzystało ten moment do robienia na wojnie biznesu.
05.03.2023

Walka z nielegalnymi połowami. Komisja Europejska uznaje Kamerun za państwo niewspółpracujące

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o uznaniu Kamerunu za państwo trzecie niewspółpracujące w walce z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (połowy NNN), przyznając mu tzw. „czerwoną kartkę”. Od tej pory państwa członkowskie UE nie będą importowały produktów rybołówstwa z Kamerunu, nawet jeżeli produkty te będą posiadały zatwierdzone przez władze krajowe świadectwa połowowe.
05.01.2023

Włochy. Kilkuset migrantów zeszło na ląd z pokładu trzech statków

Kilkuset migrantów zeszło w niedzielę na ląd we włoskich portach z trzech statków, które otrzymały zgodę rządu na zawinięcie do nich. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które zapowiedziało wcześniej zaostrzenie polityki migracyjnej, zastrzegło, że wpuszczenie tych jednostek z powodów humanitarnych nie oznacza zmiany kursu władz Włoch.
12.12.2022

Porty Zatoki Gwinejskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo–żeglugowej w regionie

Porty Zatoki Gwinejskiej to bramy do prawdziwego bogactwa Afryki. To w ich rejonach skoncentrowanych jest wiele obszarów o kluczowym znaczeniu dla wielu gospodarek państw afrykańskich.
17.10.2022

Porzucony bez zasilania statek straszy na kotwicowisku w Dakarze. Załoga bezradna, właściciel i port umywają ręce

Na kotwicowisku portu Dakar od miesięcy kotwiczy frachtowiec porzucony wraz z załogą. Statek nie ma zasilania, nie jest też w żaden sposób oświetlony, co stwarza niebezpieczeństwo dla innych jednostek. Na frachtowcu pozostało czterech marynarzy pozbawionych opieki armatora.
18.08.2022

23 łodzie z migrantami jednego dnia

23 łodzie z ponad 930 migrantami przypłynęły w sobotę na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja Ansa. To rekordowa liczba przybyłych jednego dnia w ostatnich latach. W tamtejszym ośrodku rejestracji i identyfikacji migrantów przebywa 1900 osób.
30.07.2022

Kolejne gazowce na Bałtyku. Rosja zabezpiecza dostawy gazu do Kaliningradu od strony morza

Minęły 3 tygodnie od zacumowania rosyjskiego gazowca FSRU w Obwodzie Kaliningradzkim. 2 kolejne gazowce LNG z ładunkami gazu z Kamerunu przybyły na Bałtyk w celu zaopatrzenia Kaliningradu. Czy oznacza to perspektywę odcięcia dostaw gazu rurociągowego do krajów bałtyckich?
24.02.2022

MSZ ws. porwanego polskiego marynarza: prowadzimy rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji

MSZ prowadzi wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji - przekazał PAP rzecznik resortu Łukasz Jasina odnosząc się do informacji, że wśród porwanych w poniedziałek w Zatoce Gwinejskiej osób jest polski marynarz.
15.12.2021

Piraci zaatakowali kontenerowiec w Zatoce Gwinejskiej, biorąc szóstkę zakładników

Piraci w poniedziałek zaatakowali na międzynarodowych wodach w Zatoce Gwinejskiej kontenerowiec handlowy pod banderą Liberii, biorąc szóstkę zakładników - poinformował we wtorek rzecznik duńskich sił zbrojnych.
15.12.2021

Grupa Fracht wchodzi do Meksyku i Indii – operator uruchomił nowe oddziały, przejmując lokalne firmy

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, realizując długofalową strategię rozwoju, stale poszerza swoją sieć logistyczną na kluczowych rynkach światowej gospodarki. W marcu, poprzez przejęcia lokalnych firm, Fracht uruchomił dwa nowe oddziały - Fracht Indie i Fracht Logistics Mexico.
18.03.2021

Hapag-Lloyd przejął holenderskiego specjalistę w żegludze kontenerowej

Niemiecki gigant żeglugowy Hapag-Lloyd zakupił wszystkie aukcje w holenderskiej linii żeglugowej – Nile Dutch Investments. Ma to wzmocnić pozycję Niemców na afrykańskim rynku.
18.03.2021

Piraci weszli na pokład kontenerowca Maerska

Kontenerowiec Maersk Cadiz o ładowności 4,5 tys. TEU został zaatakowany przez piratów na drodze z Tema w Ghanie do Kiribi w Kamerunie.
24.12.2020

Grupa Fracht otwiera pierwszy oddział na Bliskim Wschodzie

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, inwestuje w rozwój międzynarodowej sieci logistycznej i rozpoczyna działalność na Bliskim Wschodzie. Firma właśnie uruchomiła swój pierwszy oddział Fracht Middle East Shipping Services LLC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).
09.03.2020

Grecja: Dwoje uchodźców zginęło podczas prób przekroczenia granicy

Syryjski uchodźca i dziecko zginęli podczas prób przedostania się z Turcji do Grecji - poinformowały w poniedziałek służby bezpieczeństwa. Syryjski imigrant zmarł od ran po interwencji straży granicznej. Dziecko utonęło, gdy wywrócił się ponton, którym płynęli migranci.
02.03.2020

Kameruński aktywista zamienia śmieci w łodzie (foto, wideo)

Zanieczyszczenie plastikiem na świecie jest ogromne. Śmieci trafiają do żołądków zwierząt, zatykają kanalizacje, zanieczyszczają linie brzegowe. Co więcej, jak wskazuje raport ONZ, w ciągu najbliższych 10-15 lat światowa produkcja plastiku ma się podwoić. Młody aktywista Ismaël Essome Ebone z Kamerunu postanowił przeciwdziałać temu zjawisku na szczeblu lokalnym. Używa plastikowych butelek do tworzenia łodzi dla swojej społeczności.
02.01.2020

Piraci porwali ośmiu marynarzy z greckiego tankowca

Pięciu Greków, dwóch Filipińczyków i Ukrainiec zostali porwani przez piratów z greckiego tankowca Happy Lady. W czasie ataku jednostka była zakotwiczona dwie mile morskie od portu Limboh w Kamerunie.
01.01.2020

Masowiec Bonita porwany przez piratów

Dziewięciu Filipińczyków porwali piraci, którzy w Zatoce Gwinejskiej, na wodach należących do Beninu, zaatakowali statek Bonita płynący pod banderą Norwegii - informuje w poniedziałek agencja EFE, powołując się na źródła w benińskich władzach.
04.11.2019

Uwolniono trzech rosyjskich marynarzy porwanych u wybrzeży Kamerunu

Uwolniono trzech rosyjskich marynarzy, którzy zostali porwani w połowie sierpnia prawdopodobnie przez nigeryjskich piratów u wybrzeży Kamerunu - poinformowało w niedzielę w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Rosji.
22.09.2019

Ekspansja Grupy Fracht w Afryce – operator uruchamia nowy oddział w Egipcie

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia swoją ofertę i rozszerza działalność na afrykańskim rynku usług TSL. Firma otworzyła właśnie nowy oddział w Egipcie i rozpoczęła współpracę z klientami w północno-wschodniej części Afryki. Egipski oddział jest już czwartą placówką, którą w tym roku Grupa Fracht uruchomiła na tym kontynencie. Obecnie afrykańską sieć logistyczną Frachtu tworzą oddziały w 15 krajach.
19.09.2019

Katastrofa promu na Filipinach (wideo)

Do kolejnego tragicznego zdarzenia z udziałem promu doszło na Filipinach. 245 osób uratowano z jednostki, która stanęła w płomieniach. Niestety, nie wszystkich udało się ocalić.
04.09.2019

Poważny wypadek promu w pobliżu Kamerunu. Są ofiary śmiertelne

Prom Austrheim z 200 pasażerami na pokładzie przewrócił się do góry dnem u wybrzeży Kamerunu. Do wypadku doszło w nocy, z 25 na 26 sierpnia.
27.08.2019

W Zatoce Gwinejskiej porwano marynarzy statku handlowego

W Zatoce Gwinejskiej, u wybrzeży Kamerunu, porwano kilku członków międzynarodowej załogi statku handlowego. MSZ Rosji podało w piątek, że na statku było trzech Rosjan. AFP informuje o porwanych Chińczykach i Ukraińcach.
16.08.2019

Cypr chce relokacji 5 tys. migrantów do UE. KE analizuję list z Nikozji

Władze Cypru zwróciły się w liście do KE o relokację 5 tys. osób, ubiegających się o azyl w tym państwie, do innych krajów UE. Do tego śródziemnomorskiego kraju z miesiąca na miesiąc przybywa coraz więcej migrantów. KE informuje, że przeanalizuje prośbę Nikozji.
07.08.2019

10 tureckich marynarzy porwanych u wybrzeży Nigerii

Piraci uprowadzili 10 tureckich marynarzy u wybrzeży Nigerii - poinformowało we wtorek przedsiębiorstwo żeglugowe Kadioglu Denizcilik. MSZ Turcji próbuje namierzyć i uratować porwanych członków personelu - podaje turecka telewizja NTV.
16.07.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n
28.06.2019

Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim

Przewóz ładunku drogą morską niesie ze sobą doniosłe znaczenie w rozwoju światowych stosunków gospodarczych. Cechuje go przeważnie międzynarodowy charakter działania, realizacja w warunkach silnej konkurencji jak i w warunkach szczególnego ryzyka, które wynika bezpośrednio z zagrożeń na morzu. Różnorodność podmiotów uczestniczących w przewozie ładunku drogą morską wpływa tym samym na złożone stosunki prawne między nimi. Niezbędnym stało się unormowanie tak skomplikowanych powiązań na arenie międzynarodowej.
06.06.2019

IMB: Spada globalna aktywność piratów, ale zagrożenie porwaniem w Zatoce Gwinejskiej wciąż wysokie

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku odnotowano mniej przypadków piractwa i napadu z bronią na morzu, ale ryzyko porwań nadal stanowi zagrożenie dla statków w Zatoce Gwinejskiej - poinformowało Centrum Raportowania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w swoim pierwszym szczegółowym raporcie.
08.04.2019

Grupa Fracht wzmacnia obecność w Afryce i otwiera oddziały w Kamerunie, Senegalu i na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia swoją obecność na afrykańskim rynku usług TSL. W tym roku firma rozpoczęła działalność w trzech krajach Afryki Zachodniej i Środkowej – Senegalu, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Kamerunie. Nowe oddziały będą realizować dostawy także dla klientów w sąsiadujących krajach, co znacznie zwiększa zasięg obsługi klientów Grupy Fracht na tym kontynencie
14.03.2019

Lekarze bez Granic: ponad 100 migrantów utonęło u wybrzeży Libii

Ponad 100 migrantów zginęło w katastrofie morskiej, do której doszło 1 września u wybrzeży Libii - poinformowała organizacja humanitarna Lekarze bez Granic (MsF). Osoby, którym udało się przeżyć, są przetrzymywane w Libii.
11.09.2018

Organizacje proszą UE o znalezienie miejsca dla migrantów z Aquariusa

Organizacje Lekarze bez Granic i SOS Mediteranee zwróciły się w niedzielę do krajów UE o znalezienie "możliwie jak najbliżej" miejsca, w którym mogłyby wysadzić na ląd 141 migrantów zabranych z morza na pokład ich statku "Aquarius".
12.08.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy Państwu drogę jaką międzynarodowe prawodawstwo przeszło począwszy regulacji XIX-wiecznych, przez Reguły Haskie (z ich późniejszymi Protokołami), Reguły Hamburskie, na Regułach Hasko-Visbijskich skończywszy. W ten oto sposób zbudowaliśmy fundament pod opis regulacji, na których druga część artykułu się skupia, a mowa tu oczywiście o Regułach Rotterdamskich.
21.05.2018

Tunezja: Przejęto statek, który przemycał sprzęt wojskowy

Tunezyjska straż przybrzeżna przejęła statek pływający pod banderą Panamy, który przemycał pojazdy opancerzone i inny sprzęt wojskowy - donoszą w sobotę media.
17.02.2018

Lekarz z Białegostoku bierze udział w projekcie pomocy ubogim mieszkańcom Afryki

Pochodzący z Białegostoku lekarz Marcin Bierć bierze udział w projekcie Africa Mercy. Polega on na charytatywnej pracy na - największym na świecie - cywilnym statku-szpitalu, który wzdłuż wybrzeży Afryki zapewnia opiekę medyczną tam, gdzie jest ona najtrudniej dostępna.
19.11.2017

Państwa UE mają pomóc Włochom zamknąć centralny szlak migracyjny

Szefowie państw UE zaoferowali podczas szczytu w Brukseli w czwartek dodatkowe wsparcie dla Włoch; jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
19.10.2017

Katastrofa okrętu marynarki Kamerunu, dziesiątki zaginionych

Jednostka transportowa marynarki Kamerunu z żołnierzami elitarnych sił szybkiego reagowania wywróciła się w niedzielę do góry dnem na wodach terytorialnych tego państwa. Według źródeł w służbach ratowniczych są "dziesiątki zaginionych".
17.07.2017

Prototypwe konstrukcje EPG na kameruńskie pole gazowe

Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację kolejnego nowatorskiego projektu. 31 maja i 1 czerwca przy Nabrzeżu Włoskim Stoczni Remontowej Nauta odbył się załadunek prototypowych konstrukcji systemu cumowniczo-załadunkowego (Submerged Sal with Yoke). Będą one zainstalowane na polu Kribi
03.06.2017

Prototypowe konstrukcje z EPG trafią do Kamerunu (foto, wideo)

Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację kolejnego nowatorskiego projektu. 31 maja i 1 czerwca przy Nabrzeżu Włoskim Stoczni Remontowej Nauta odbył się załadunek prototypowych konstrukcji systemu cumowniczo-załadunkowego (Submerged Sal with Yoke). Będą one zainstalowane na polu Kribi na zachód od Kamerunu, na głębokości 20 m pod poziomem morza. Jest to ważna część międzynarodowego projektu wartego ponad 1 miliard dolarów.
03.06.2017

U wybrzeży Nigerii piraci porwali 8 marynarzy z Rosji i Ukrainy

Piraci uprowadzili u wybrzeży Nigerii siedmiu rosyjskich marynarzy i jednego ukraińskiego – podały w środę ministerstwa spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy. Porwani płynęli frachtowcem z Duali w Kamerunie do Las Palmas na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich.
08.02.2017

Nigeryjscy piraci porwali 6 marynarzy

Sześciu Turków, członków załogi tankowca kupiec M/T Puli zostało porwanych przez piratów u wybrzeży Nigerii, poinformował w poniedziałek rzecznik nigeryjskiej marynarki.
12.04.2016

Gdańsk: Rekordowy przemyt narkotyków w kontenerze

Kontener wypełniony ponad 3 tonami narkotyków to widok, który może zaskoczyć nawet policjantów na co dzień zajmujących się walką z narkobiznesem. Taką ilość przemycanych środków odurzających udało się zabezpieczyć dzięki profesjonalnej pracy funkcjonariuszy krakowskiego CBŚP. Jest to rekordowy wynik w walce z przestępczością narkotykową. Do sprawy zatrzymanych zostało pięć osób, obywateli krajów afrykańskich.
23.11.2015

Piraci uwalniają trzech porwanych marynarzy ze statku Kalamos

Trzej członkowie załogi pływającego pod maltańską banderą tankowca zostali uwolnieni przez piratów, którzy napadli na statek 3 tygodnie temu u wybrzeży Nigerii.
26.02.2015

Jeden zabity, trzech porwanych w ataku piratów u wybrzeży Nigerii

Jeden członek załogi został zabity, a trzech wzięto do niewoli w ataku piratów na grecki tankowiec. Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem u wybrzeży Nigerii, kiedy jednostka oczekiwała na rozładunek.
05.02.2015

EXPOM SA wypływa na szerokie wody

Kto powiedział, że tylko firmy z Pomorza mogą odnosić sukcesy w branży morskiej? Albo, że firma z Kurzętnika nie może współpracować z koncernami z całego świata, a wyprodukowanych u siebie żurawi szalupowych czy ciężkich dźwigów morskich nie może wysyłać do Dubaju czy USA? Dla spółki EXPOM granice geograficzne nie istnieją.
16.10.2014

„Dar Młodzieży” płynie na Maderę

Żaglowiec Akademii Morskiej w Gdyni, po zaokrętowaniu studentów belgijskiej Akademii Morskiej (Hogere Zeevaartschool Antwerpen), opuścił Antwerpię i skierował się na Atlantyk w drodze do portu Funchal na portugalskiej Maderze.
28.03.2014

Akademia Morska w Zatoce Gwinejskiej

W dniu 19 września 2013 w Cotonou w Beninie odbyło się uroczyste rozpoczęcie realizacji projektu CRIMGO – Critical Maritime Routes Gulf of Guinea finansowanego przez Instrument na rzecz Stabilności (IfS) Unii Europejskiej.
25.09.2013

Gaz do Polski z Afryki?

Afryka stała się w ostatnich latach nowym, ważnym punktem na światowej mapie LNG. Prognozuje się, że jej rola będzie dalej rosła. - Polskie LNG jest zainteresowane tym perspektywicznym rynkiem - mówi Rafał Wardziński, szef Polskiego LNG.
30.04.2013

PKS hitem w gdańskim porcie

W pierwszym półroczu 2012 roku spółka Port Gdański Eksploatacja, działająca na terenie portu w Gdańsku przeładowała ogółem około 100 tys. ton biomasy. Zdecydowaną większość przeładunków stanowiły tzw. PKS (palm kernel shells) – rozdrobnione pestki palmy.
31.07.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.