• <

Wynik wyszukiwania - "inwentarz" - Wiadomości

Od maja 2028 roku w Australii będzie obowiązywał zakaz eksportu żywych owiec drogą morską

Rząd Australii ogłosił, że eksport żywych owiec drogą morską zakończy się 1 maja 2028 roku. Decyzja wywołuje niemałe kontrowersje z racji na znaczenie hodowli tych zwierząt w kraju. Ich populacja wynosi ponad 70 mln sztuk. Stąd zostaną podjęte działania, które mają wesprzeć osoby działające w tej branży i uchronić przed potencjalnymi stratami finansowymi.
13.05.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2024 r.

Miesiąc luty to przede wszystkim kontynuacja niebezpiecznych zdarzeń dotyczących ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym i na Zatoce Adeńskiej. Łącznie od listopada 2023 roku takich ataków było już ponad 50. Sytuacja spowodowała zaangażowanie sił marynarki wojennej wielu krajów, które starają się chronić szlaki handlowe, ale nie jest to do końca skuteczne. Z tego też względu bardzo duża liczba armatorów przekierowała swoje jednostki na trasy okrężne, co spowodowało liczne opóźnienia i wzrost kosztów transportu.
07.03.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2024 r.

Pierwszy miesiąc roku to okres wielu różnorodnych niebezpiecznych zdarzeń szkodowych, które pojawiły się w międzynarodowej żegludze. Oprócz zwyczajowych szkód wynikających z niebezpieczeństw morza (ang. perils of the sea) wzrastały zagrożenia ryzykami wojny (ang. war risks) w najbardziej zapalnych obecnie regionach świata. Wysokie zagrożenie nadal występowało na Morzu Czarnym. Dalsza intensyfikacja niebezpieczeństw postępowała na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
06.02.2024

Statek transportujący bydło został zmuszony zawrócić do portu po pożarze maszynowni

Statek eksportowy przewożący 3600 sztuk bydła został zmuszony do powrotu do australijskiego portu Darwin po wybuchu pożaru w maszynowni.
06.10.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – maj 2023 r.

W miesiącu maju odnotowano oficjalnie 71 wypadków morskich, a więc o 4 mniej niż miesiąc wcześniej. Nie mniej jednak nie brakowało zdarzeń niebezpiecznych oraz szkodliwych. Ponownie okazało się, że stan techniczny jednostek do przewozu żywego inwentarza pozostaje wiele do życzenia. Odnotowana awaria silnika głównego takiego statku spowodowała potrzebę wyładowania już wcześniej załadowanego licznego bydła. W trakcie miesiąca pojawiło się również wiele niebezpiecznych dla ludzkiego życia i zdrowia pożarów jednostek pływających.
05.06.2023

Nowa Zelandia kończy z morskim transportem żywych zwierząt

Nowozelandzki minister rolnictwa Damien O'Connor ogłosił, że kraj opuścił ostatni statek eksportujący z Nowej Zelandii żywy inwentarz. Więcej transportów żywych zwierząt drogą morską nie będzie.
22.04.2023

Zboża w 2022/2023. 25 mln ton mniej gruboziarnistych. 14,5 mln ton więcej soi. 5,7 mln ton więcej pszenicy

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował we wrześniu swoją najnowszą globalną prognozę eksportu zboża na nadchodzący sezon 2022/23 i skorygował prognozy.
03.10.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Kolejna mina na Morzu Czarnym zdetonowana

Saperzy rumuńskiej armii przejęli w niedzielę wieczorem i zdetonowali minę na Morzu Czarnym - podało ministerstwo obrony w Bukareszcie. Dodało, że jej pojawienie się ma związek z wojną na Ukrainie.
01.08.2022

Niebezpieczne bydłowce

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich.
28.06.2022

Bydło, które dryfowało na statku, ma zostać zabite

Ponad 850 sztuk bydła ze statku, który kilka miesięcy dryfował po Morzu Śródziemnym, powinno teraz zostać zabite.
28.02.2021

Chorwacja została 16 członkiem Konwencji Hong Kong

Chorwacja to jeden z ostatnich krajów przyjętych do, stworzonego przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO), traktatu o bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska recyklingu statków, zwanego Konwencją Hongkong.
21.02.2021

Nowy sudański port będzie głównie zajmował się transportem bydła do Chin

Zbudowany w Chinach port do transportu żywego inwentarza z wybrzeża Morza Czerwonego w Sudanie zostanie ukończony do końca roku - powiedział urzędnik sudańskiej firmy. Będzie to najnowszy afrykański element pekińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku.
09.11.2020

Uszkodzony statek do przewozu zwierząt dotarł bezpiecznie do portu (wideo)

Jak poinformował Australijski Urząd ds. Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA): "statek do przewozu zwierząt (livestock carrier), który doznał wcześniej uszkodzenia kadłuba, dotarł bezpiecznie do portu w Geraldton".
03.11.2020

8. Flotylla Obrony Wybrzeża na obchodach 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

W czwartek, 17 września, w Świnoujściu obchodzono 81. rocznicę zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. W uroczystościach wzięły udział delegacje 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, władz miasta, przedstawicieli służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz młodzież i dzieci.
17.09.2020

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej PGZ Stocznia Wojenna realizuje projekty dla MW RP pełną parą [foto]

Głównymi projektami realizowanymi obecnie przez PGZ Stocznię Wojenną są trzy duże naprawy główne-dokowe OORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, „Kościuszko” i „Arctowski”. Nawet obostrzenia związane z COVID-19 nie spowolniły prac Stoczni i w tym trudnym okresie praca przy ulicy Śmidowicza wre.
19.06.2020

WWF ostrzega: warunki sprzyjają kolejnym pandemiom

Nowy raport Fundacji WWF ̶ „COVID 19: pilne wezwanie do ochrony ludzi i przyrody" wskazuje kluczowe czynniki środowiskowe powodujące rozprzestrzenianie się groźnych patogenów. To głównie handel i konsumpcja gatunków dzikich zwierząt wysokiego ryzyka. Jednak równie ważne są zmiany sposobu użytkowania gruntów prowadzące do wylesiania, zwłaszcza w wyniku rozwoju rolnictwa i niezrównoważonej intensyfikacji produkcji żywności. Pora na zmiany.
18.06.2020

Co ma pies do morza? Aukcja dla Ciapkowa

Co ma pies do morza? Wydawałoby się, że poza wyjątkowymi wypadkami, jak pamiętna przygoda polskiego kundelka, który na krze dopłynął Wisłą aż do Zatoki Gdańskiej, czworonogi nie gustują w słonej wodzie. Choć umieją pływać, zwykle omijają wodę szerokim łukiem i wybierają twardy grunt. Tymczasem Ciapek, Psinka, Misiek, Reks i Kubuś to zasłużeni, psi marynarze. By uczcić ich pamięć, Muzeum Miasta Gdyni rozpoczęło aukcję archiwalnych numerów „Morza”.
25.02.2020

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem

Początek roku sprzyja podsumowaniom i przemyśleniom dotyczącym strategii działalności przedsiębiorstwa na najbliższy rok, czy nawet lata. To również dobry czas, w którym zwłaszcza przedsiębiorców z dłuższym doświadczeniem dopada refleksja nad dalszymi losami ich przedsiębiorstwa po ich śmierci. Temat niełatwy, ale niezwykle istotny, chociażby z punktu widzenia zabezpieczenia interesów majątkowych przyszłych spadkobierców przedsiębiorcy, a więc jego najbliższej rodziny.
11.02.2020

Co dzieje się ze Ślązakiem? Jest komunikat PGZ Stoczni Wojennej

Jak poinformowała kilka dni temu "Rzeczpospolita", podczas testów okrętu "Ślązak" ujawniono problemy techniczne. Inspektorat Uzbrojenia zapewnił, że usterki już usunięto,jednak pojawiły się wątpliwości, kiedy tak naprawdę okręt wejdzie do służby. Dziś otrzymaliśmy oficjalny komunikat PGZ Stoczni Wojennej w tej sprawie. Publikujemy jego pełną treść.
24.09.2019

Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

24 maja 2019 roku o godzinie 16.00 zapraszamy na wyspę Ołowiankę, do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na XI Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Wyścigi smoczych łodzi, których NMM jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
17.05.2019

Smocza Dekada – zapraszamy na dziesiąte Wyścigi Smoczych Łodzi instytucji kultury

25 maja 2018 roku, w piątek o godzinie 17.00 zapraszamy na jubileuszowe, dziesiąte już Wyścigi Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Impreza odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika. Regaty Smoczych Łodzi, których Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
21.05.2018

Gdańsk: Niecodzienne zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście

Na zwiedzanie gdańskiej Twierdzy Wisłoujście, w czasie którego można będzie obejrzeć zakamarki niedostępne na co dzień dla turystów, zapraszają w weekend gospodarze tego zabytkowego obiektu. Propozycja jest częścią obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
11.05.2018

KRD: Ponad 480 mln zł wynoszą długi rolników, leśników i rybaków

Zadłużenie rolników, leśników i rybaków wynosi 484 mln zł, z czego 84 proc. przypada na gospodarstwa zajmujące się uprawą roli i hodowlą zwierząt – wynika z udostępnionych PAP danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej . Najwięcej rolników-dłużników mieszka na Mazowszu.
16.04.2018

W Gdańsku uratują 63-letni stoczniowy dźwig (foto)

W Gdańsku 63-letni stoczniowy dźwig przejdzie renowację. Mowa o stojącym na Wyspie Ostrów żurawiu firmy VEB Kranbau Eberswalde z 1955 r. Postępowanie przetargowe w tej sprawie ogłosiła Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która obecnie jest właścicielem dźwigu. Termin składania zgłoszeń upływa 7 lutego.
06.02.2018

Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o zestawie żagli na Volvo Ocean Race

Od roku 1989 żagle North Sails wygrały osiem z dziewięciu regat Volvo Ocean Race. Za nami pierwszy In-Port race Volvo Ocean Race 2017-18. Zwyciężyła załoga Mapfre przed Dongfeng Race Team i Vestas 11th Hour Racing. Pierwszy etap oceaniczny wystartuje z Alicante w niedzielę 22 października. W edycji 2017-18 żeglarze będą się ścigać na jachtach klasy Volvo Ocean 65 (VO 65). Zmianą na tegorocznej edycji regat jest ograniczenie ilości żagli do ośmiu. Wszystkie jachty będą napędzane żaglami North Sails, oficjalnego dostawcy żagli reg
18.10.2017

78. rocznica agresji ZSRR na Polskę

W Świnoujściu w piątek obchodzono 78. rocznicę zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. W uroczystościach wzięły udział delegacje władz miasta, przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy, środowisk kombatanckich oraz młodzież i dzieci.
15.09.2017

Smocze Łodzie 2017: regaty trójmiejskich instytucji kultury po raz dziewiąty

IX Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury odbędą się 26 maja o godzinie 17:00. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, tradycyjnie, jest gospodarzem oraz organizatorem wydarzenia.
23.05.2017

Próba bicia Rekordu Guinnessa na pokładzie Nawigatora XXI

35 minut, 25 uczestników, siedem stopni Celsjusza, trzy fantomy, dwie kamery, dwóch świadków, dwie osoby odmierzające czas, jeden steward nadzorujący porządek przebiegu akcji – oto liczby podsumowujące poniedziałkową akcję Akademii Morskiej w Szczecinie na pokładzie Nawigatora XXI. Podjęła ona próbę bicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Dołączyła w ten sposób do akcji Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
18.10.2016

Powrót żurawia do portu

Po rekonstrukcji części elementów i renowacji, na nabrzeże przy ulicy Szafarnia wrócił, pochodzący z końca XIX wieku, żurawik portowy. Odnowiony eksponat jest jednym z dwóch zabytkowych dźwigów w zbiorach Muzeum, znajdujących się obecnie poza Muzeum - w centrum historycznego wewnętrznego portu nad Nową Motławą.
13.10.2016

Ważne zmiany w prawie spadkowym

W ostatnim czasie polski ustawodawca zadecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w prawie spadkowym, dostosowując polskie przepisy do postanowień prawa unijnego bądź modyfikując je w bardziej korzystnym dla spadkobierców kierunku. Nowe uregulowania mają doniosłe znaczenie również dla sytuacji prawnej przedsiębiorców, gdzie czynnik transgraniczny odgrywa coraz większą rolę, jak również dla pracowników sektora morskiego pracujących w różnych rejonach świata.
29.09.2015

Stocznie COSCO mają plan, jak poradzić sobie z małą ilością nowych zamówień

Konglomerat stoczni COSCO (CSG) zamierza zmienić swoją politykę działania, by dostosować się do obecnego rynku, nękanego przez nadpodaż tonażu. Rozwiązaniem ma być między innymi skupienie się na naprawach i przebudowie starych jednostek.
28.04.2015

Harim Group przejmie największego armatora masowców w Korei Południowej

Południowokoreańska firma Harim Group planuje przejąć największego w tym kraju armatora masowców Pan Ocean. Harim Group w ciągu 5-6 lat ma dzięki temu aż 7-krotnie zwiększyć swoje dochody ze sprzedaży (aż do 8,97 miliarda dolarów).
24.03.2015

Gdańsk: Zabytkowy żuraw portowy zostanie odnowiony

Jeden z dwóch zabytkowych żurawi portowych, stojących na nabrzeżu przy ul. Szafarnia nad Nową Motławą, zdemontowała we wtorek ekipa firmy Pascal w Gdańsku. Dzięki niej niszczejący od czasów zakończenia działań wojennych zabytek dawnej techniki portowej doczeka się renowacji. Oba urządzenia dźwigowe są wpisane do inwentarza zabytków Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (CMM).
19.04.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.