• <

Wynik wyszukiwania - "Polski Związek Żeglarski" - Wiadomości

Brązowy medal Julii Damasiewicz w mistrzostwach Azji i Oceanii

Julia Damasiewicz (AZS Sailing Team Poznań) wywalczyła brązowy medal otwartych Mistrzostw Azji i Oceanii w żeglarskiej olimpijskiej klasie Formula Kite. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland wygrała jednocześnie kategorię U-21. Wśród mężczyzn na dobrej 14 pozycji uplasował się Jan Koszowski (Sopocki Klub Żeglarski). W kategorii do lat 21 Polak zajął 6 miejsce.
27.11.2023

Brązowy medal Maćka Rutkowskiego jak nagroda pocieszenia

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) brązowym medalistą zawodowego cyklu PWA World Tour Windsurfing w slalomie! W finałowych regatach w Japonii Polak zajął czwarte miejsce i niestety nie udało mu się obronić tytułu mistrza świata wywalczonego w roku ubiegłym. Absolutnie nie można jednak mówić o porażce. Kolejny rok na podium tego prestiżowego cyklu to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa.
19.11.2023

Mistrzostwa Europy w klasie 49er. 11 polskich załóg na starcie w portugalskiej Vilamourze

11 polskich załóg weźmie udział w portugalskiej Vilamourze w mistrzostwach Europy w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, które są również olimpijską kwalifikacją. Ostatnie w tym roku liczące się żeglarskie regaty w kat. seniorów rozpoczną się w środę, a zakończą w poniedziałek.
07.11.2023

Jachting istotnym elementem gospodarki morskiej. Innowacje napędzają branżę

Czy rozwój technologiczny w jachtingu może iść w parze z wartościami zrównoważonego rozwoju? Jakie znaczenie dla środowiska naturalnego mają wdrażane rozwiązania w branży wodniackiej? Czy jachting jest znaczącą częścią gospodarki morskiej RP? Jakie wyzwania stoją przed branżą w perspektywie krótko i długoterminowej?
18.10.2023

Podwójny finał żeglarski w Sztynorcie

10 załóg 2. Ligi rozegra czwartą finałową rundę w ramach Polskiej Ligi Żeglarkiej, która zdecyduje o awansach do 1 Ligi, natomiast 9 kolejnych załóg wyłonionych z Lig Trójmiejskiej, Warszawskiej i Wielkopolskiej rozegra swój finał o miano Mistrza Lig Regionalnych. Podwójne regaty odbędą się w Sztynorcie w dniach 14-15 października.
13.10.2023

Polski Związek Żeglarski uhonoruje Andrzeja Drapellę

Był kapitanem kilku polskich żaglowców, regatowcem oraz wychowawcą wielu pokoleń marynarzy i żeglarzy. Andrzej Drapella zostanie upamiętniony w sobotę 14 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
11.10.2023

Mistrzostwa Europy klasy olimpijskiej – blisko medali, ale wciąż bez kwalifikacji

Bardzo dobrze spisali się polscy kitesurferzy w mistrzostwach Europy olimpijskiej klasy Formula Kite. Aż troje z nich uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Z angielskiego Portsmouth wyjeżdżają jednak z dużym niedosytem, gdyż nie udało im się wywalczyć kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia szansa na przepustkę do Paryża w przyszłym roku.
26.09.2023

W najbliższy weekend finał 1. Ligi Żeglarskiej

W Sztynorcie 18 załóg startujących w 1. Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra finałową rundę sezonu 2023. Najlepsze cztery załogi awansują do Ekstraklasy, a cztery najgorsze czeka relegacja do 2. Ligi na sezon 2024. Regaty odbędą się na jeziorze Dargin, planowanych jest rozegranie 30 krótkich dynamicznych wyścigów.
22.09.2023

Niespodzianki w żeglarskich mistrzostwach Polski

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.
10.09.2023

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.
09.09.2023

MŚ w żeglarstwie – Życki: liczymy na siedem kwalifikacji olimpijskich

Trzydziestu sześciu polskich żeglarzy rywalizować będzie od piątku w Hadze w mistrzostwach świata klas olimpijskich – pierwszej kwalifikacji do igrzysk w Paryżu. Biało-czerwoni wystąpią w dziewięciu z 10 konkurencji. "Liczymy na siedem nominacji" – ocenił dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki.
10.08.2023

Olimpijski ceremoniał i regaty w deszczu i gradzie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

Z wielką pompą rozpoczęła się w środę w Pucku żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023”. W pierwszej fazie zmagań na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizuje 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw. Medaliści wyłonieni zostaną w sobotę. Z kolei w dniach 15-19 sierpnia na tym akwenie rywalizować będą przedstawiciele klas Optimist i L’Equipe.
09.08.2023

Darmowe zajęcia żeglarskie w ramach programu PGE PolSailing. Jeszcze są wolne miejsca

18 godzin darmowych zajęć żeglarskich pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej dla każdego zapisanego dziecka to tylko jedna z wielu zalet Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. Program jest realizowany w 34 ośrodkach i 13 województwach. Można jeszcze zgłosić chęć udziału.
03.08.2023

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. Rozpoczął się Polboat Yachting Festival

Gdynia Sailing Days na ostatniej prostej. W Gdyni zakończyły się najbardziej radosne regaty w Polsce, czyli Kinder Joy of moving Puchar Trenerów z udziałem ponad 250 dzieci. Trwają jeszcze mistrzostwa świata w dawnej, olimpijskiej klasie Flying Dutchman, a w sąsiedniej marinie Yacht Park rozpoczął się Polboat Yachting Festival – największe w Polsce targi jachtowe na wodzie.
27.07.2023

Magdalena Woyciechowska wicemistrzynią świata młodzieżowców w olimpijskiej klasie Formula Kite

Młodzieżowe mistrzostwa świata rozegrano w Gizzerii we Włoszech. Wystartowało w nich 87 zawodników i zawodniczek z 25 krajów. Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski), dzięki doskonałej postawie w serii kwalifikacyjnej, po której zajmowała 2 miejsce w klasyfikacji generalnej, uzyskała od razu awans do serii finałowej i wraz z liderką Lysą Caval (Francja), oczekiwała spokojnie na dwie rywalki wyłonione z półfinałów.
24.07.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica legendarnego trenera i wychowawcy wielu pokoleń żeglarzy, Andrzeja Lutomskiego, zostanie odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
21.06.2023

Maks Wójcik mistrzem świata w windsurfingu

Maksymilian Wójcik (Sopocki Klub Żeglarski) mistrzem świata w windsurfingowej klasie Raceboard! W regatach rozegranych na niemieckim jeziorze Steinhuder Meer emocji nie brakowało, a kwestia złotego medalu rozstrzygnęła się dopiero w ostatnim wyścigu!
19.06.2023

Tegoroczni maturzyści medalistami żeglarskich mistrzostw Europy

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) zdobyła srebrny medal, a Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski) medal brązowy w mistrzostwach Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie Formula Kite. W ścisłej czołówce znaleźli się także inni Polacy. Regaty rozegrano w Torre Grande na Sardynii. Na starcie stanęło 63 zawodników i zawodniczek, w tym 13 reprezentantów Polski.
29.05.2023

Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone

To było starcie żeglarskich rutyniarzy z utalentowaną młodzieżą – tak można podsumować drugą część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rywalizowano w klasach olimpijskich oraz w nieolimpijskiej klasie OK Dinghy. Faworyci nie zawiedli.
29.05.2023

Prawie 500 żeglarzy na otwarciu sezonu w Krynicy Morskiej

Kilkuset zawodników i zawodniczek rywalizowało w Krynicy Morskiej w regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które tradycyjnie już otwierają sezon żeglarski w Polsce. Regaty przeprowadzono na Zalewie Wiślanym, a o medale i punkty kwalifikacyjne do regat rangi mistrzostw świata i Europy walczyli przedstawiciele klas nieolimpijskich.
22.05.2023

Polscy żeglarze otwierają sezon w Krynicy Morskiej

Przez dwa najbliższe weekendy Krynica Morska, jedno z najmniejszych polskich miast, będzie stolicą polskiego żeglarstwa. To właśnie tutaj odbędą się regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, w których udział weźmie ponad 600 polskich żeglarzy i żeglarek rywalizujących w 16 klasach regatowych.
18.05.2023

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z brązowym medalem w regatach Pucharu Świata

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) zdobyli brązowy medal w regatach Pucharu Świata French OIympic Week w olimpijskiej klasie 49er. Regaty zostały rozegrane w Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu, wzięło w nich udział około 1000 żeglarzy i żeglarek, w tym 30 reprezentantów Polski.
30.04.2023

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki tuż za podium

4 miejsce załogi Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) w Lanzarote International Regatta w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 49er. Polacy mieli szansę na podium, ale w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym popełnili drobny błąd i nie obronili trzeciego miejsca zajmowanego po serii kwalifikacyjnej. Mimo niedosytu, czwarte miejsce polskiej załogi jest dużym sukcesem, gdyż regaty te były bardzo silnie obsadzone.
13.02.2023

Polski Związek Żeglarski otrzyma 17 mln zł z MSiT

Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu dofinansowanie w wysokości 17 100 000 zł.
06.02.2023

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień mistrzami świata!

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień (oboje AKS OSW Olsztyn) mistrzami świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie RS Venture! W Omanie dzisiaj rozegrano serię finałową, w której polska załoga nie pozostawiła rywalom złudzeń.
27.11.2022

Polscy żeglarze mistrzami świata i Europy

Medalowe żniwa polskich windsurferów w mistrzostwach świata i Europy. 1 złoty i dwa srebrne medale Polacy wywalczyli we francuskim Breście, gdzie rozegrano mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych w olimpijskiej klasie iQFoil. Zaś na Cyprze odbyły się mistrzostwa świata w klasie Techno293 i tam Polacy zdobyli 4 medale – 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe! Ponadto, Piotr Myszka i Ewa Jodłowska zasiądą w nowych władzach międzynarodowego stowarzyszenia klasy iQFoil. To był ważny i pełen sukcesów tydzień dla polskiego windsurfing
05.11.2022

Kanada. Polacy blisko medali w mistrzostwach świata w żeglarstwie [ZDJĘCIA]

W Halifaksie w Kanadzie rozegrano mistrzostwa świata w olimpijskich klasach 49er i 49erFX. Świetnie spisały się polskie załogi. W klasie 49er na piątym miejscu mistrzowskie regaty ukończyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), zaś w klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) zajęły 4 miejsce.
06.09.2022

Dwa srebrne medale Polaków w mistrzostwach świata juniorów w żeglarskiej klasie 470 [ZDJĘCIA]

Załoga Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (Chojnicki Klub Żeglarski / UKŻ Lamelka Kartuzy) wicemistrzem świata juniorów w olimpijskiej klasie 470! W kategorii do lat 21 na 2 miejscu uplasowała się załoga Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa / Yacht Klub Polski Gdynia), szósta w klasyfikacji generalnej.
22.08.2022

French Olympic Week. Na starcie 42 reprezentantów Polski

Już dzisiaj (25 kwietnia) we francuskim Hyeres rozpoczynają się regaty French Olympic Week, drugie już w tym roku zmagania żeglarzy klas olimpijskich. Wystartuje w nich ponad 800 żeglarzy i żeglarek, w tym 42 reprezentantów Polski.
25.04.2022

PŚ w żeglarstwie – prezes PZŻ: regaty na Majorce inaugurują olimpijski sezon

Liczne grono polskich żeglarzy stanęło na starcie Pucharu Świata o Trofeum Księżniczki Zofii na Majorce. „To pierwsze poważne regaty w tym roku, które jednocześnie inaugurują sezon olimpijski” – powiedział PAP prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
04.04.2022

Agata Barwińska wicemistrzynią świata w żeglarskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial)

Agata Barwińska (MOS Iławą) wywalczyła dzisiaj tytuł wicemistrzyni świata w olimpijskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial). W regatach rozegranych w Omanie od Polki lepsza była tylko Emma Plasschaert (Belgia), mistrzyni świata z 2018 roku i czwarta zawodniczka igrzysk w Tokio. Druga z Polek, Wiktoria Gołębiowska (MOS Iława) była 38.
07.12.2021

Tomasz Chamera ponownie na czele Polskiego Związku Żeglarskiego

Tomasz Chamera został w niedzielę ponownie wybrany prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. Podczas Sejmiku Sprawozdawczo-Wyborczego w Warszawie był jedynym kandydatem i otrzymał głosy 91 z 92 delegatów. Wybrano także 15-osobowy zarząd krajowej federacji.
19.09.2021

Narada Szkoleniowe PZŻ - dzień 1. otwarty dla wszystkich!

6-7 marca br. odbędzie się Narada Szkoleniowa Polskiego Związku Żeglarskiego. W związku z sytuacją epidemiczną, narada przeprowadzona zostanie w formie wirtualnej na platformie ClickMeeting.
23.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.