• <

Wynik wyszukiwania - " mieszko" - Wiadomości

Prezydent Duda udaje się do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem udaje się do Wilna, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, a także w Forum Biznesu, na którym spotykają się przedsiębiorcy z państw tworzących Trójmorze.
10.04.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

PGE Wielki Finał eSailing wyłoni najlepszych wirtualnych żeglarzy!

Już w sobotę 9 grudnia odbędą się regaty PGE Wielki Finał eSailing. Zmagania wirtualnych żeglarzy będą zwieńczeniem tegorocznego cyklu PGE eSailing 2023. Na liście startowej 10 najlepszych w Polsce specjalistów od eSailingu, a wśród nich zawodnicy, którzy plasują się w czołówce światowego rankingu. Transmisję na żywo przeprowadzi Polska Liga Esportowa. Warto oglądać i przekonać się, że eSailing może być nie tylko pasjonujący, ale też świetnie uzupełniać tradycyjne żeglarstwo.
08.12.2023

Prezydent Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza, w którym udział wzięli m.in. ambasadorzy w państwach Trójmorza, przedstawiciele MSZ czy eksperci ds. międzynarodowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.
15.11.2023

Sześć łodzi ratowniczych trafiło do jednostek OSP z terenów nadodrzańskich

Sześć łodzi ratowniczych wraz z wyposażeniem niezbędnym do prowadzenia działań ratowniczych trafiło do jednostek OSP z terenów nadodrzańskich i Zalewu Szczecińskiego.
20.07.2023

Obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem 17-19 marca

Miejskie obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem rozpoczną się 17 marca ślubowaniem adeptów z oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zaplanowano patriotyczną uroczystość na Cmentarzu Wojennym, a także m.in. koncert fortepianowy, marsz i bieg z udziałem ponad 800 zawodników.
09.03.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Uczczono pamięć pomordowanych oficerów

Polska Marynarka Wojenna uczciła pamięć Obrońców Wybrzeża z września 1939 roku, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. 5 lat temu ich szczątki pochowano podczas uroczystego pogrzebu.
18.12.2022

85 lat temu do służby w Marynarce Wojennej wszedł ORP "Błyskawica"

Najstarszy zachowany niszczyciel na świecie wszedł do służby 25 listopada 1937 roku. W trakcie II wojny światowej brał udział w walkach na Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Od lat 70-tych pełni funkcję okrętu-muzeum.
25.11.2022

Instruktor żeglarstwa z Gdańska: kontrole jednostek pływających po Motławie powinny być bardziej szczegółowe

Kontrole są, ale bardzo często są to kontrole po łebkach. Najczęściej wiążą się one ze zwykłym sprawdzeniem liczby kamizelek ratunkowych i tego, czy jest koło ratunkowe – taką opinię o kontrolach jednostek pływających po Motławie i Martwej Wiśle przekazał PAP Mieszko Charytoniuk, właściciel szkoły żeglarskiej z Gdańska.
20.10.2022

Kadra polskiej Marynarki Wojennej w okresie stalinowskim. MMW zaprasza na spotkania historyczne

Spotkania dla miłośników historii z cyklu "Nasze sygnały" będą organizowane w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, od stycznia do czerwca. Pierwsze już 31 stycznia o godz. 17.00 w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej. Wstęp wolny.
15.01.2022

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe oficera i marynarzy, ofiar terroru komunistycznego

W kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni-Oksywiu rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe kmdr. Adama Rychela, mata Karola Martyńskiego oraz st. marynarza Henryka Zająca, ofiar terroru komunistycznego. Ich szczątki zostały znalezione przez IPN.
24.11.2021

Zachodniopomorskie. Dodatkowe pociągi na trasach nad morze

Przyspieszone pociągi do Świnoujścia i nowy skład z większą liczbą miejsc dla rowerów – to oferta pociągów regionalnych na Pomorzu Zachodnim. Składy ze Szczecina do Świnoujścia podczas wakacji będą kursować średnio co godzinę.
28.06.2021

Święto Marynarki Wojennej i podniesienie bandery na H-13 Przemko

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
28.06.2021

Fotograficzny zapis znikającego świata. Wystawa "Rybacy Zalewu Wiślanego - ginący fach? Fotografie Grzegorza Klatki" w Kątach Rybackich

Portrety ludzi zahartowanych surowością i nieprzewidywalnością morza; przenikanie się kolejnych pokoleń żyjących z łaskawości wód Zalewu Wiślanego; nieuchwytne krajobrazy, widoczne tylko dla tych, którym uda się zagłębić w świat bliski, lecz niemal zupełnie hermetyczny dla człowieka "z zewnątrz" – od 29 czerwca 2021 roku wyjątkowy dokument fotograficzny autorstwa Grzegorza Klatki będzie treścią nowej wystawy czasowej w Muzeum Zalewu Wiślanego.
24.06.2021

Ostatni z serii holowników dla MW opuścił stocznię Remontową Shipbuilding

W poniedziałek 24 maja podpisano protokół zdawczo-odbiorczy ostatniego, szóstego, z serii holownika H-13 Przemko. Tym samym dobiegła końca realizacja podpisanego przez Inspektorat Uzbrojenia oraz Stocznię Remontową Shipbuilding w czerwcu 2017 roku kontraktu na budowę sześciu holowników dla Polskiej Marynarki Wojennej.
25.05.2021

Próby morskie holownika H-13 Przemko

H-13 Przemko to ostatni z serii sześciu holowników projektu B860 budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Marynarki Wojennej RP. W poniedziałek, 26 kwietnia rozpoczęły się próby morskie jednostki, po których nastąpi przekazanie Zamawiającemu.
26.04.2021

Marynarska pamięć

W dniach 30 - 31 marca podchorążowie AMW odwiedzili groby zmarłych zasłużonych dowódców, komendantów, obrońców Wybrzeża. Wśród nich są byli komendanci oraz oficerowie i wykładowcy, których działania wywarły wpływ na obecny kształt Akademii.
01.04.2021

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-3 Leszko

W przeddzień jubileuszu 50-lecia 3. Flotylli Okrętów, 10 marca br., w Porcie Wojennym Gdynia odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-3 Leszko. To ostatnia, z trzech nowoczesnych jednostek typu B860 wcielonych do służby w 3. Flotylli Okrętów.
11.03.2021

MON: dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby

W Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. w Gdańsku dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby w Marynarce Wojennej - poinformował resort obrony.
24.02.2021

Startuje Polska eLiga Żeglarska!

4 stycznia stratują pierwsze e-regaty wirtualnej Polskiej Ligi Żeglarskiej. Regaty rozgrywane będą na platformie Virtual Regatta a 45 wyłonionych klubów startować będzie na 3 poziomach rozgrywkowych.
04.01.2021

68. rocznica śmierci oficerów MW RP zamordowanych przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa

16 grudnia, obchodzimy 68. rocznicę śmierci oficerów MW RP zamordowanych przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa i trzecią rocznicę pogrzebu bohaterskich Obrońców Wybrzeża z września 1939 r. Po 65 latach od śmierci oraz latach zapomnienia oficerowie Marynarki Wojennej doczekali się godnego pochówku na cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu.
16.12.2020

Podniesienie bandery na Holowniku H-12 Semko

W Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery pomocniczych jednostek pływających na holowniku H-12 Semko. Od środy, 9 grudnia, holownik zasilił szeregi jednostek pływających 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
09.12.2020

Holownik H-12 Semko przekazany Marynarce Wojennej RP [foto]

17 listopada, po zakończonych próbach przy współudziale Zamawiającego, został podpisany Protokół Zdawczo-Odbiorczy czwartego z serii sześciu holowników projektu B860, H-12 Semko. Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA opuścił Gdańsk i dopłynął już do Świnoujścia. Ma zostać przekazany 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.
19.11.2020

Marynarska Pamięć

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, zadumy oraz wspomnień. Akademia Marynarki Wojennej pamięta o zasłużonych dla Ojczyzny żołnierzach, obrońcach Wybrzeża, którzy swoją bohaterską postawą wpisali się na stałe na kartach historii.
29.10.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Rejsy tradycyjnymi łodziami — antidotum na czas pandemii

Rejsy tradycyjnymi łodziami rzecznymi cieszą się ogromną popularnością podczas IV edycji Festiwalu Wisły w Toruniu. Łodzie Mieszko, Maria, Słowianka, Zoraza i św. Elżbieta według wielu stały się, chociaż na trzy dni, antidotum na czas pandemii koronawirusa.
16.08.2020

Podniesienie bandery na holowniku H-2 Mieszko (foto)

W piątek, 14 sierpnia, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-2 Mieszko. W uroczystości, która miała miejsce w Porcie Wojennym Gdynia, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów, dowódcy dywizjonów, Matka Chrzestna, przedstawiciele stoczni Remontowa Shipbuilding oraz załoga holownika.
14.08.2020

Holownik H-2 Mieszko przekazany Marynarce Wojennej RP

13 lipca 2020 został podpisany Protokół Zdawczo-Odbiorczy trzeciej z serii jednostek pływających typu holownik H-2 MIESZKO. Jednostka opuściła Stocznię w godzinach popołudniowych i skierowała się do Komendy Portu Wojennego w Gdyni, gdzie zostanie przekazana Użytkownikowi. H-2 MIESZKO wejdzie do służby w Dywizjonie Okrętów Wsparcia należącego do 3 Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Szymona Romanowskiego.
14.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Wkrótce przekazanie holownika H-2 Mieszko

Prace przy holownikach budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Marynarki Wojennej idą pełną parą. Na początku czerwca w stoczni uroczyście zwodowano piątą z serii sześciu jednostek – H-3 Leszko, a H-2 Mieszko przeszedł pomyślnie próby morskie i stoczniowe. Teraz przyszła kolej na próby zdawczo-odbiorcze tej jednostki.
01.07.2020

Holownik H-2 Mieszko na próbach morskich

Ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding wypłynął wczoraj na próby morskie trzeci z serii sześciu wielozadaniowych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej.
10.06.2020

Michał Wojciechowski wygrał cykl eGrand Prix PZŻ

Michał Wojciechowski, reprezentant Polski w kitesurfingu wygrał finał wirtualnych regat eGrand Prix PZŻ. W całym cyklu rywalizowało około 170 żeglarzy różnych klas, do finału zakwalifikowało się 15 najlepszych. Zawody odbyły się na platformie Virtual Regatta i było transmitowane na żywo w serwisie YouTube z komentarzem utytułowanych żeglarzy, Piotra Kuli i Pawła Kołodzińskiego.
06.06.2020

„Morskie Kły” świętują podczas Anakondy

W piątek, 5 czerwca, swoje święto obchodziła Morska Jednostka Rakietowa. W uroczystości, która odbyła się w warunkach poligonowych, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
05.06.2020

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na Holowniku H-11 Bolko

We wtorek, 25 lutego, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-11 Bolko. Uroczystości miały miejsce w Porcie Wojennym w Świnoujściu.
25.02.2020

Ostatnie pożegnanie komandora Janusza Walczaka

W piątek, 24 stycznia 2020 r. na wieczną wachtę odszedł komandor Janusz Walczak, wieloletni rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, twórca struktur prasowych Marynarki Wojennej RP i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych oraz Dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.
29.01.2020

MON: wkrótce podniesienie bandery na pierwszym z sześciu nowych holowników

Zakończyły się próby zdawczo-odbiorcze pierwszego z sześciu nowych holowników dla Marynarki Wojennej; wkrótce będzie się mogło odbyć podniesienie bandery na holowniku Bolko – poinformowało MON.
13.01.2020

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Czwarty holownik dla Marynarki Wojennej zwodowany! (foto, wideo)

Dziś o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika H-12, który otrzymał imię „SEMKO”. To już czwarta z serii sześciu jednostek zamówionych przed dwoma laty przez Marynarkę Wojenną RP.
20.11.2019

Sokołowski i Knasiecki zwycięzcami Memoriału Juliusza Sieradzkiego

W dziewięciu emocjonujących wyścigach przez dwa dni rywalizowały 42 załogi klasy Omega. We flocie Sport zwyciężył Daniel Sokołowski, a w Standardzie Romuald Knasiecki.
19.08.2019

Puchar Polski w klasie Omega wystartował w Krynicy Morskiej

W ubiegły weekend (27-28 maja) w Krynicy Morskiej odbyły się pierwsze w tym roku regaty zaliczane do Pucharu Polski klasy Omega. Po bardzo udanych regatach na Zalewie Wiślanym w ubiegłym sezonie wielu zawodników wręcz domagało się rozpoczęcia sezonu w tym właśnie miejscu. I ponownie Krynica okazała się miejscem gościnnym, niemal stworzonym do rozgrywania podobnych zawodów.
02.05.2019

Załoga Macieja Garniewskiego zwycięzcą 1. Ogólnopolskich Regat Żeglarskich o Puchar Prezesa PZŻ

Załoga w składzie Maciej Garniewski, Paweł Kulesza, Bartłomiej Ksok, reprezentująca Podlaską Ligę Żeglarską, wygrała 1. edycję Ogólnopolskich Regat Żeglarskich o Puchar Prezesa PZŻ, które w dniach 13-14 kwietnia odbyły się w Rynie.
15.04.2019

Prezydent: To dzięki ofiarom Grudnia’70 żyjemy w niepodległej, suwerennej ojczyźnie

To dzięki ofiarom Grudnia’70 my. współcześni Polacy, żyjemy na powrót w niepodległej, suwerennej ojczyźnie – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników poniedziałkowych obchodów 48. rocznicy Grudnia'70 w Gdyni.
17.12.2018

Admirał floty Józef Unrug spoczął na polskiej ziemi

Po 45 latach od śmierci, admirał floty Józef Unrug, zgodnie ze swoją ostatną wolą, spoczął na polskiej ziemi. We wtorek, 2 października Admirał wraz z małżonką Zofią został pochowany w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu MW w Gdyni-Oksywiu.
03.10.2018

Gdynia: Uroczystości pogrzebowe adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii

W kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni Oksywiu, w którym od poniedziałku wystawione są trumny ze szczątkami adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii, rozpoczęła się msza św. Nabożeństwu przewodniczy biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek.
02.10.2018

Francja: Trumna z prochami adm. Unruga rusza do Polski

Powrót adm. Józefa Unruga do Polski stał się możliwy po godnym pochówku jego podwładnych, skazanych i straconych w sfingowanym procesie - podkreślali przedstawiciele BBN, IPN i wojska, którzy wzięli udział w ceremonii pożegnania trumien obrońcy wybrzeża z 1939 r. i jego żony.
25.09.2018

Ostatnia droga wiceadmirała Józefa Unruga do Polski

Dowodził obroną Polskiego Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Był jednym z tych dowódców, którym Bóg powierzył honor Polaków w dniach tragicznej próby. Zmarł we Francji i tam został pochowany.
18.09.2018

Gdynia: Pochowano dziewięciu marynarzy – ofiary zbrodni komunistycznych

Na Cmentarzu Marynarki Wojennej pochowano w piątek dziewięciu oficerów, podoficerów i marynarzy - ofiary zbrodni komunistycznych. Żegnamy ich tak, jak zwykliśmy żegnać bohaterów wolnej Polski - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w czasie uroczystości.
30.06.2018

Małżonki oficerów MW spoczywają na Oksywiu

Wypełnia się wola wiceadmirała Józefa Unruga i w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu spoczywają kolejne osoby związane z Marynarką Wojenną. W czwartek pochowano Michalinę Ficek, Janinę Kraszewską i Irenę Wojcieszek – małżonki bohaterskich oficerów.
29.06.2018

Trwają przygotowania do pochówku zasłużonych dla Polski

Obrońcy Helu, uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej, żołnierze Armii Krajowej i organizacji podziemnych. Walczyli w obronie Polski. Po wojnie oskarżono ich o zbrodnie, których nie popełnili, za co zostali straceni lub byli więzieni. Teraz szczątki tych oficerów, podoficerów i marynarzy - ofiar zbrodni komunistycznej spoczną w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczysty pogrzeb państwowy odbędzie się w piątek, 29 czerwca. Dzień wcześniej w tym samym miejscu pochowane zostaną trzy małżonki oficerów M
26.06.2018

Ekstraklasa siatkarzy – Espadon zmienia nazwę na Stocznia Szczecin

Występujący w ekstraklasie szczeciński klub siatkarski Espadon zmienił nazwę na Stocznia Szczecin. Firma ta będzie tytularnym sponsorem zespołu przynajmniej do końca kolejnego sezonu.
05.04.2018

Prezydent: Obrońcy polskiego wybrzeża czekali 65 lat na godny spoczynek

65 lat obrońcy polskiego wybrzeża, zamordowani w zdradziecki sposób, czekali na ten moment; dzisiaj wreszcie możemy ich pożegnać z honorami należnymi bohaterom - powiedział prezydent Andrzej Duda na pogrzebie trzech oficerów Marynarki Wojennej straconych przez komunistyczne władze.
16.12.2017

Bp Guzdek: Historia trzech oficerów MW potwierdza, że nie ma zbrodni doskonałej

Niezwykła historia trzech oficerów Marynarki Wojennej jest potwierdzeniem prawdy, że nie ma zbrodni doskonałej - mówił w sobotę biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy pogrzebowej trzech oficerów MW straconych w grudniu 1952 r. przez komunistyczne władze.
16.12.2017

W Gdyni rozpoczął się pogrzeb oficerów MW straconych przez komunistyczne władze

Msza św. w kościele w Gdyni Oksywiu rozpoczęła w sobotę uroczystości państwowego pogrzebu trzech oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 r. przez komunistyczne władze po sfingowanym procesie.
16.12.2017

Prof. M. Golon: Godny pochówek dla zamordowanych w PRL „komandorów” - bohaterskich obrońców Helu

Rok temu, po 70 latach od śmierci, chowaliśmy Danutę Siedzikównę ps. Inka i Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, a teraz będziemy naszych dwóch admirałów i komandora chowali 65 lat od dnia ich zamordowania - powiedział PAP dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon.
16.12.2017

Macierewicz o straconych po tzw. procesie komandorów: Symbol naszej niepodległości

Symbolem naszej niepodległości nazwał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz trzech oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 r. w wyniku tzw. procesie komandorów. W piątek w Helu odbyły się uroczystości poprzedzające zaplanowany na sobotę w Gdyni pogrzeb oficerów.
15.12.2017

D. Sieczkowski: W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje

W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje, zapadały wyroki śmierci - przypominają autorzy wystawy pt. „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim”. Oficerowie byli oskarżani przede wszystkim o dywersję i szpiegostwo - powiedział Daniel Sieczkowski z gdańskiego Oddziału IPN.
15.12.2017

Szef BBN: Pogrzeb trzech komandorów - zadośćuczynieniem za popełnioną na nich zbrodnię

Planowany na sobotę w Gdyni pogrzeb trzech komandorów prezydent traktuje jako zadośćuczynienie za popełnioną na nich zbrodnię komunistycznych władz – mówi PAP szef BBN Paweł Soloch. Na przyszły rok BBN planuje sprowadzenie prochów ich zwierzchnika, dowódcy obrony Wybrzeża adm. Józefa Unruga - dodał.
15.12.2017

65. rocznica egzekucji komandorów dokonanej przez władze komunistyczne

65 lat temu, 16 grudnia 1952 r., na podstawie wyroku NSW straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski oskarżeni o "próbę obalenia władzy ludowej". Cztery dni wcześniej rozstrzelany został skazany w tym samym procesie kmdr Jerzy Staniewcz. Oficerowie ci w okresie II RP służyli w Marynarce Wojennej; w kampanii 1939 r. walczyli na Helu.
15.12.2017

W sobotę w Gdyni państwowy pogrzeb trzech oficerów straconych po tzw. procesie komandorów

W sobotę w Gdyni odbędzie się państwowy pogrzeb trzech wysokich oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 r. w efekcie opartego na fałszywych dowodach tzw. procesu komandorów. W uroczystościach weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda.
15.12.2017

Szczątki obrońców polskiego Wybrzeża spoczną w Gdyni

Kontradmirał Stanisław Mieszkowski, kontradmirał Jerzy Staniewicz oraz komandor Zbigniew Przybyszewski, bohaterowie kampanii wrześniowej po II wojnie światowej niesłusznie oskarżeni o spisek przeciwko Polsce i skazani na śmierć, teraz doczekają się godnego pochówku. Ich szczątki zostaną sprowadzone do Gdyni i spoczną w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Oksywiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 grudnia. Weźmie w nich udział prezydent RP Andrzej Duda.
11.12.2017

Na Oksywiu powstanie Kwatera Pamięci

Radni miasta jednogłośnie podjęli uchwałę, by na terenie Gdyni powstała Kwatera Pamięci – pomnik poświęcony Dowódcom Marynarki Wojennej RP, uwieczniający tragiczne losy przedwojennych elit dowódczych po 1945 roku.
31.08.2017

Prezydent przyznał pośmiertnie trzy awanse generalskie i jeden admiralski

Jakże ważna jest Polska, skoro warto było, żeby życie za nią oddało tylu ludzi - mówił prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowych uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas ceremonii wręczył on pośmiertnie awanse generalskie i admiralskie.
14.08.2017

65 lat temu zapadły wyroki w tzw. procesie komandorów

65 lat temu, 21 lipca 1952 r., zapadł wyrok w tzw. procesie komandorów – siedmiu wysokich oficerów Marynarki Wojennej fałszywie oskarżonych o szpiegostwo i dywersję. Pięciu oskarżonych skazano na karę śmierci (wykonano trzy wyroki), pozostałych na karę dożywotniego więzienia.
21.07.2017

Piękne żaglowce na Motławie. Koniec XX Baltic Sail (wideo)

Wypełnione po brzegi Długie Pobrzeże, Targ Rybny i Ołowianka. Turyści i mieszkańcy z aparatami w dłoniach i kamerami chcieli uchwycić najpiękniejsze jednostki, które przybiły do Gdańska. Barwny korowód jachtów, żaglowców i łajb turystycznych wpłynął Motławą do miasta punktualnie w południe.
03.07.2016

Rosja: budowa gazociągu po dnie Morza Czarnego wciąż aktualna

Budowa gazociągu po dnie Morza Czarnego, którym rosyjski gaz przesyłany byłby do krajów UE wciąż jest aktualna; Rosja jest gotowa do dyskusji o wariantach tego projektu - oświadczył wiceszef MSZ Rosji Aleksiej Mieszkow, cytowany w środę przez agencję Interfax.
08.06.2016

Bothnian Green Logistic Corridor. Konferencja końcowa - BGLC Green Gateway Gdynia

Szanowni Państwo, w imieniu Urzędu Miasta Gdyni, mamy zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w konferencji pt. ”Zrównoważony rozwój potencjału logistycznego Portu Gdynia, jako elementu zielonego korytarza transportowego”, która odbędzie się dnia 3 marca 2014 w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (Hala Łukowa, Sala Morska), w godz. 9:30-15:30.
25.02.2014

Transport Week 2014 – czwarta edycja międzynarodowego wydarzenia już w marcu

Nowe regulacje prawne, żegluga w SECA po 1 stycznia 2015, alians P3, polityka TEN-T – to tylko kilka, spośród wielu tematów, które podejmą zgromadzeni specjaliści i reprezentanci branży transportowej podczas międzynarodowego wydarzenia Transport Week 2014, odbywającego się już po raz czwarty w Gdańsku (4-6 marca 2014r.).
12.02.2014

Transport Week 2014 - czwarta edycja międzynarodowego wydarzenia już w marcu

Nowe regulacje prawne, żegluga w SECA po 1 stycznia 2015, alians P3, polityka TEN-T – to tylko kilka, spośród wielu tematów, które podejmą zgromadzeni specjaliści i reprezentanci branży transportowej podczas międzynarodowego wydarzenia Transport Week 2014, odbywającego się już po raz czwarty w Gdańsku (4-6 marca 2014r.).
20.01.2014

Prom z wyróżnieniem

Gozdowice. Przeprawa promowa w Gozdowicach koło Mieszkowic zdobyła I miejsce w regionalnym etapie konkursu „Przyjazna wieś” w kategorii „Infrastruktura techniczna”.
03.11.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.