• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.

08.05.2023, 14:41
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Chcą odbudować tradycje stoczniowe Pomorza Środkowego

Jedna z największych szkół średnich w regionie i jeden z największych pracodawców na Pomorzu Środkowym łączą siły, by otworzyć przed młodymi ludźmi nowe perspektywy rozwoju oraz odbudować tradycje stoczniowe na Pomorzu Środkowym. W słupskim Mechaniku we wrześniu ruszy klasa, w której kształcić będą się przyszli specjaliści od budowy jachtów i łodzi. Nauka będzie realizowana we współpracy z firmą Markos, która specjalizuje się w ich produkcji.

28.03.2023, 08:56
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2023 na Politechnice Gdańskiej

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapraszają na TARGOiOWISKO 2023 – Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 5 kwietnia, w godz. 10:00-14:00, w budynku Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (parter i I piętro). Podczas targów przedstawiciele firm przedstawią oferty praktyk studenckich, pracy oraz staży.

27.03.2023, 13:42
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Markos w służbie polskiej obronności. Tu powstawały łodzie dla słynnego Ślązaka

W swojej 30 – letniej historii MARKOS zdążył już zapisać się również w historii polskiej marynarki wojennej. W lipcu minęło siedem lat od chwili zwodowania jednostki ORP Ślązak – sztandarowego projektu krajowego przemysłu zbrojeniowego, w którym uczestniczyła firma z Głobina. To właśnie tutaj wyprodukowane zostały dwie łodzie typu RIB, które trafiły na wyposażenie Ślązaka. Jednak historia ich stworzenia wymagała zastosowania zaawansowanych na tamten czas rozwiązań, które sprawiły, że żadna inna firma w kraju nie odważyła się im s

28.07.2022, 12:20
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Tysięczny egzemplarz łodzi dla światowego giganta wyprodukowany przez Markos

O sile i dynamice produkcji mieszczącej się w Głobinie firmy Markos najlepiej świadczy fakt, że mury zakładu opuścił właśnie tysięczny egzemplarz łodzi produkowanej dla fińskiej marki Axopar! W ciągu ostatnich trzech lat kooperacja obydwu firm zaowocowała nasyceniem światowego rynku łodzi motorowych o luksusowe modele stanowiące synonim perfekcji, staranności wykończenia i komfortu.

30.06.2022, 14:23
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Światowa premiera wyprodukowanej w Markos łodzi odbędzie się w Cannes

Łodzie z MARKOS-u będą prezentowane w Cannes – stolicy europejskiego luksusu i filmu. W czasie tegorocznej edycji Cannes Boat Show 2022 turyści oraz dealerzy będą świadkami premiery Axopar 45, której pierwsze egzemplarze właśnie produkowane są w MARKOS. Między innymi te ustalenia zapadły w czasie wczorajszej wizyty w Głobinie ścisłego kierownictwa firmy Axopar – światowego potentata produkcji łodzi motorowych.

10.06.2022, 11:44
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Pomorze Środkowe chce wskrzeszać tradycje stoczniowe. W siedzibie firmy Markos podpisano list intencyjny

Ideę wskrzeszenia tradycji stoczniowych w regionie słupskim chce wspólnie realizować pięć instytucji z Pomorza Środkowego. Dwie szkoły, dwa samorządy oraz firma Markos podpisały dziś (1.03) list intencyjny w tej sprawie. Podpisy pod dokumentem o współpracy złożyli prezes zarządu Markos Cezary Koseski, starosta słupski Paweł Lisowski, burmistrz Ustki Jacek Maniszewski oraz dyrektorzy Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku a także Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

01.03.2022, 19:22
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Markos udoskonala procesy produkcyjne w trosce o stan środowiska

Nawet kilka tysięcy litrów wody tygodniowo uda się zaoszczędzić w wyniku nowych rozwiązań wprowadzonych w firmie Markos. Od 20 stycznia podczas procesu sprawdzania szczelności elementów montowanych na łodziach wykorzystywany jest specjalny zamknięty system obiegu wody. Pomysłodawcami i wykonawcami projektu są sami pracownicy.

21.01.2022, 12:57
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Polska firma współpracuje przy tworzeniu rewolucyjnej fermy rybnej w Norwegii

Duży udział w powstawaniu na terenie Norwegii rewolucyjnej fermy rybnej ma firma Markos z Głobina. To właśnie pod Słupskiem powstają specjalistyczne konstrukcje z laminatu, które znajdą zastosowanie w hodowli łososia opartej na innowacyjnych technologiach. Kolejne egzemplarze transportowane są na bieżąco na północne wybrzeże Norwegii. Rozpoczął się właśnie ostatni etap zaopatrywania tego projektu.

14.01.2022, 10:28
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Łodzie o wyjątkowym przeznaczeniu powstają w podsłupskim Głobinie

Od kilkunastu lat firma Markos z Głobina w swoim szerokim portfolio ma budowę łodzi ratowniczych i ratunkowych. To jednostki o szczególnym znaczeniu. Wożone na statkach jak również ulokowane na platformach wiertniczych, wykorzystywane są w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pasażerów i załogi. Modele produkowane w Głobinie wykorzystywano już między innymi w czasie głośnych działań ratowniczych między innymi w Zatoce Meksykańskiej czy na Morzu Śródziemnym.

28.12.2021, 23:47
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.