• <
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Kosiniak-Kamysz: Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w piątek w siedzibie NATO w Brukseli, że rośnie rola Polski, jeśli chodzi o wzmocnienie dowództwa Sojuszu w Europie. Poinformował, że m.in. Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku.

14.06.2024, 13:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarze oddali hołd weteranom oraz uczestnikom misji poza granicami kraju

Z okazji Dnia Weterana poza Granicami Państwa w Gdyni odbyły się uroczystości, w trakcie których uczczono pamięć o żołnierzach, funkcjonariuszach i pracownikach, którzy brali udział w misjach zagranicznych i działali na rzecz interesów państwa oraz międzynarodowych działań na rzecz pokoju. Do działań poza granicami kraju regularnie w ostatnim czasie były wysyłane okręty polskiej Marynarki Wojennej.

31.05.2024, 14:48
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).

30.04.2024, 14:09
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.

12.04.2024, 12:57
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.

03.04.2024, 11:27
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

W Gdyni swój postój miała francuska fregata FS Aquitaine

Od 13 do 15 marca w Porcie Wojennym Gdynia cumowała francuska fregata przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, FS Aquitaine (D650). Była to okazja do uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi okrętu biorącego udział w największych ćwiczeniach NATO od czasu Zimnej Wojny, pk. "Steadfast Defender-24".

15.03.2024, 18:19
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

"Joint Warrior" - morski aspekt "Steadfast Defender 2024" pokazuje możliwości sił NATO

U północnych wybrzeży Norwegii rozpoczęły się 24 lutego ćwiczenia Royal Navy pk. "Joint Warrior 23-1" będące częścią serii największych od lat ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender 2024", największego tego typu przedsięwzięcia NATO od zakończenia Zimnej Wojny.

29.02.2024, 10:55
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.

02.01.2024, 09:12
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.

01.01.2024, 22:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.

20.11.2023, 15:24
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.