Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że ostateczna decyzja w sprawie programu "Orka", czyli zakupu okrętów podwodnych zapadnie w środę. Przekonywał, że choć w ramach programu ofertę złożyli m.in. Francuzi, to temat nie był omawiany we wtorek z francuską minister obrony Catherine Vautrin.
Program "Orka" to obecnie jeden z najważniejszych programów modernizacyjnych polskiej Marynarki Wojennej, prowadzony już od lat. Przewiduje zakup kilku – najprawdopodobniej trzech – nowych okrętów podwodnych. W obecnej odsłonie programu oferty Polsce złożyli producenci z kilku państw: Szwecji, Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii i Korei Południowej. Łącznie oferty złożyło 7 producentów z 6 państw. Rząd Wielkiej Brytanii wsparł szwedzką ofertę przygotowaną dla Polski w ramach programu "Orka".
Szef MON został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej, czy temat zakupu okrętów podwodnych został podjęty podczas jego spotkania z francuską minister obrony Catherine Vautrin we wtirej w Warszawie.
- Finalizujemy projekt Orka, czyli pozyskanie zdolności na morzu, pozyskanie okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Francja złożyła swoją ofertę. Wpłynęło sześć ofert. Ta analiza i ostateczna decyzja zapadnie jutro - poinformował Kosiniak-Kamysz.
Minister przekazał, że temat ten nie był przedmiotem jego rozmów z francuską minister obrony.
- I dziś, i jutro ważny dzień dla Sił Zbrojnych w sprawach SAFE i w sprawach związanych z pozyskiwaniem zdolności do operowania pod wodą. Ważne dni dla Polski i na pewno tutaj na Francję w każdym z tych wymiarów możemy liczyć - dodał szef MON.
ero/ mml/ mro/
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty