Oryginalny dziennik okrętowy ORP Dzik z lutego 1943 roku, własnoręcznie zapisany przez jego pierwszego dowódcę, komandora Bolesława Romanowskiego, wzbogacił zbiory Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To bezcenny dokument, który dzień po dniu ukazuje realia służby słynnego okrętu podwodnego. Oficjalne przekazanie daru nastąpi w czwartek 27 lutego o g. 10.00 w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
W literaturze ORP Dzik określany jest często jako jeden z Terrible Twins – „Strasznych Bliźniaków” Polskiej Marynarki Wojennej, obok swojego starszego odpowiednika, ORP Sokół. Obie jednostki operowały głównie na Morzu Śródziemnym, prowadząc skuteczne działania przeciwko nieprzyjacielskim flotom. W odróżnieniu od „Sokoła”, który służył pod polską banderą od 1941 roku, „Dzik” osiągnął wszystkie swoje sukcesy bojowe w stosunkowo krótkim, choć intensywnym okresie – między majem 1943 a styczniem 1944 roku.
Odnaleziony dziennik pokładowy opisuje służbę ORP Dzik w lutym 1943 roku, a więc zaledwie miesiąc po jego wcieleniu do służby. Dokument ten, liczący 32 strony, został spisany ręką pierwszego dowódcy okrętu i legendarnego podwodnika – komandora Bolesława Romanowskiego. Szczegółowo ukazuje codzienność załogi i służby oraz pierwsze zadania bojowe, które miały przygotować okręt do przyszłych, wymagających operacji wojennych.
Za przekazanie tego niezwykłego artefaktu muzeum składa serdeczne podziękowania panu Markowi Dzierwie. Nowy eksponat wzbogaci muzealną kolekcję dotyczącą historii polskich sił podwodnych.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami