• <
mewo_2022

Skyborn Renewables planuje budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 3,9 GW w Szwecji

kw

18.04.2023 08:46
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Skyborn Renewables planuje budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 3,9 GW w Szwecji

Partnerzy portalu

Fot. Pixabay

Skyborn Renewables złożył wniosek o pozwolenie na budowę największej morskiej farmy wiatrowej w Szwecji, projektu Eystrasalt o mocy 3,9 GW na Morzu Botnickim. Obszar projektu został wybrany między innymi ze względu na dobre warunki wiatrowe i korzystną głębokość morza, ale także bliskość zarówno Finlandii, jak i północnej Szwecji.

Zlokalizowana około 60 kilometrów od wybrzeża Gävleborg, morska farma witrowa Eystrasalt Offshore ma szacowaną produkcję energii elektrycznej na poziomie 15TWh, co będzie największą stosowaną farmą wiatrową w Szwecji pod względem powierzchni. Moc farmy osiągnie 3,9 GW i będzie składać się z około 256 turbin wiatrowych.

Jest to pierwszy wniosek o pozwolenie od rządu dla morskiej farmy wiatrowej na północ od Sztokholmu. Projekt może przyczynić się do ponad 10% obecnego zużycia energii elektrycznej w Szwecji.

- W sytuacji zwiększonego krajowego zapotrzebowania na moc i energię w wyniku transformacji przemysłu, Eystrasalt Offshore jest kluczowym projektem, który dostarcza duże ilości energii elektrycznej bez użycia paliw kopalnych. Widzimy, że morska energetyka wiatrowa szczególnie dobrze sprawdza się w północnej Szwecji ze względu na systemowe zalety zdolności regulacyjnych hydroenergii, które przyczyniają się do tworzenia stabilności - powiedział szef Skyborn Sweden, Olle Hedberg.

Budowa ma się rozpocząć na początku lat 2030 i będzie stopniowo oddawana do użytku, w miarę jak turbiny wiatrowe będą gotowe. Cały projekt ma zostać ukończony w połowie lat 2030.

Fredrik Hallander, kierownik projektu Eystrasalt Offshore powiedział:

- Wniosek jest wynikiem czterech lat solidnej pracy i szeroko zakrojonych badań nad obszarem projektu. Między innymi przeprowadzono pomiary morskie warunków głębokościowych i geofizyki, badania dna, pobieranie próbek, połowy próbne i inwentaryzacje ptaków za pomocą łodzi, aby uzyskać jak najlepszą podstawę do złożenia wniosku. Miałem przyjemność pracować z fantastycznym zespołem projektowym i wieloma kompetentnymi ekspertami w różnych dziedzinach. Myślę, że wszyscy, którzy byli zaangażowani, czują się dumni, że prezentujemy teraz naprawdę dobrą podstawę.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.