• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wydobyto pierwsze artefakty z przypadkowo odkrytego przez nurków wraku z XVIII wieku [wideo]

17.08.2020 15:11 Źródło: Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Wydobyto pierwsze artefakty z przypadkowo odkrytego przez nurków wraku z XVIII wieku [wideo]

Partnerzy portalu

Wydobyto pierwsze artefakty z przypadkowo odkrytego przez nurków wraku z XVIII wieku [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. RGO

Specjaliści z Centrum Badań Podwodnych RGS rozpoczęli badania tajemniczego statku z początku XVIII wieku, odkrytego na dnie Zatoki Fińskiej. Przyjmuje się, że jest to holenderski statek, który płynął do nowo powstałego wówczas St. Petersburga. Na pokładzie statku znaleziono setki szklanych butelek, dlatego otrzymał kryptonim „Butilocznik”.

W 2018 roku marynarze Floty Bałtyckiej przypadkowo odkryli nieznany drewniany obiekt na dnie Zatoki Fińskiej w pobliżu wyspy Moshchny. Od razu zwrócił uwagę specjalistów z Centrum Badań Podwodnych RGS. W 2019 roku nurkowie z centrum po raz pierwszy zanurkowali na obiekt i upewnili się, że to stary statek. Leżał na głębokości ponad 50 metrów, nie miał masztów ani windy kotwicznej. Specjaliści z Centrum Badań Podwodnych Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego sugerowali, że był to holenderski tjalk - żaglowiec towarowy. Statek prawdopodobnie zatonął w połowie XVIII wieku.

Szczegółowe badania statku rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku. Na pokładzie statku nurkowie znaleźli ciekawy ładunek - setki szklanych butelek: wąskich i szerokich, wykonanych fabrycznie i ręcznie. Przemysł szklarski XVIII wieku jest reprezentowany na statku w całej jego różnorodności.

Większość butelek nie zachowała się. Na podstawie zapachu i rodzaju butelek można określić, co było transportowane w naczyniach. Na kilku rodzajach butelek znaleziono znaczek z oznaczeniem napoju. W przeszłości w takich naczyniach przechowywany był w szczególności gin.

„Najprawdopodobniej statek płynął do St. Petersburga i miał na pokładzie butelki z alkoholem” - mówi Roman Prochorow, archeolog podwodny i konserwator Podwodnego Centrum Badań Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. „Ale co dokładnie znajdowało się w butelkach, trudno powiedzieć, ponieważ teraz jest po prostu zgniła substancja. Kilka butelek pachnie igłami sosny, eukaliptusem”.

Naukowcy z Centrum Badań Podwodnych Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego skontaktowali się już z pracownikami Państwowego Muzeum Ermitażu - w zbiorach muzeum takich naczyń nie było. Społeczność archeologów z niecierpliwością oczekuje artefaktów wydobytych z głębi zatoki.

Specjaliści z Centrum Badań Podwodnych RGS będą nadal badać statek. Nadal muszą ustalić dokładny wiek, aby zrozumieć, dokąd i dlaczego płynął statek. W tym celu badacze wykorzystają w szczególności materiały archiwalne.


Gospodarka Morska
Stichting Maritieme Schilderijen, Peter J. Sterkenburg

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.