• <
PGZ_baner_2025

Pożar amerykańskiej platformy wiertniczej na Pacyfiku. Incydent podczas wyłączania z użytku starej infrastruktury

12.05.2026 13:07 Źródło: Straż Wybrzeża USA
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pożar amerykańskiej platformy wiertniczej na Pacyfiku. Incydent podczas wyłączania z użytku starej infrastruktury
Platforma Habitat. Fot. X/Straż Wybrzeża USA

Na amerykańskiej platformie wiertniczej Habitat na Pacyfiku wybuchł pożar. Gaszeniem ognia zajęła się Straż Wybrzeża USA oraz strażacy z wody. Do incydentu doszło, gdy załoga prowadziła ostatnie działania w ramach dezaktywacji starej, wyłączonej już z użytku platformy. Platforma znajduje się 7,5 mili morskiej od Santa Barbara w Kalifornii.

O pożarze jako pierwsze poinformowało południowo-zachodnie dowództwo Straży Wybrzeża USA. Do zdarzenia doszło o 6:40 11 maja, czasu obowiązującego w Kalifornii (Pacyficzny), czyli o 15:40 czasu obowiązującego w Polsce (CEST). W akcji gaszenia uczestniczyły służby portowe i strażacy z hrabstwa Santa Barbara. Wszystkich 26 członków załogi wyłączanej platformy udało się bezpiecznie ewakuować. Wokół platformy wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu około kilometra (1000 jardów).

– Bezpieczeństwo załogi i ochrona środowiska są najwyższym priorytetem dowództwa. Jesteśmy wdzięczni wszystkim agencjom i partnerom, które odpowiedziały z nami na ten pożar – powiedział komandor porucznik Matthew Marker, regionalny dowódca ds. sytuacji nadzwyczajnych. 

Obecnie nie ma informacji o ewentualnych wyciekach paliwa ani wpływie pożaru na zwierzęta zamieszkujące okoliczne wody. W sprawie powodów pojawienia się ognia na platformie zostanie przeprowadzone śledztwo. Platforma Habitat była wykorzystywana do wydobycia gazu.

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.