• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolos w Porcie Gdynia: rekordowy ładunek śruty sojowej w terminalu HES

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kolos w Porcie Gdynia: rekordowy ładunek śruty sojowej w terminalu HES
Pokaż cały artykuł

254 metry długości, 43 metry szerokości, a co najważniejsze – rekordowe 88 tys. ton śruty sojowej w ładowniach – masowiec CSSC Le Havre pobił rekord ładunku w terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia.

CSSC Le Havre zawinął do Nabrzeża Szwedzkiego HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia 8 marca. Statek dostarczył z brazylijskiego Santosu rekordowy dla terminalu ładunek 88 tys. ton śruty sojowej. Z Brazylii masowiec wypłynął 4 lutego. Po rozładunku Gdynię opuścił 16 marca.

Jednostka pływa pod flagą Hong Kongu. CSSC Le Havre to względnie nowy statek, w eksploatacji od 2021 roku. Jego nośność sięga 120 tys. ton.

Poprzedni rekordowy ładunek śruty sojowej dotarł do HES w zeszłym roku na pokładzie masowca Maran Astronomer. Było to 57 tys. ton. Nowy wynik jest zatem wyraźnie lepszy. Co ciekawe jednak, Maran Astronomer jest jednostką znacznie większą od nowego rekordzisty – statek mierzy 292 metry długości.

W Gdyni trwa projekt pogłębiania basenów portowych. Główne tory wodne już osiągnęły głębokość 16 metrów, tym samym do terminali portowych, w tym HES Gdynia Bulk Terminal, zawijać będą mogły statki o większym obecnie zanurzeniu. Jednocześnie terminal ten przygotowuje się do zwiększonych przeładunków poprzez budowę nowego magazynu o pojemności 64 tys. ton.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.