• <
mewo_2022

Ponad 10 mln euro na innowacje w morskiej energetyce i pływających technologiach solarnych

13.09.2021 12:07 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ponad 10 mln euro na innowacje w morskiej energetyce i pływających technologiach solarnych

Partnerzy portalu

Ponad 10 mln euro na innowacje w morskiej energetyce i pływających technologiach solarnych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nicholas Doherty/Unsplash

W ramach kluczowego programu finansowania badań i innowacji Unii Europejskiej Horizon Europe ogłoszono konkurs o wartości 10 mln euro na projekty związane z innowacyjnymi fundamentami, pływającymi konstrukcjami nośnymi i systemami połączeń dla energii oceanicznej i morskich pływających technologii słonecznych.

Wnioski można składać do 23 lutego 2022 roku. Finansowanie ma na celu poprawę ogólnego okresu eksploatacji, niezawodności, możliwości instalacji, operacyjności i konserwacji morskich konstrukcji nośnych w tym połączeń mechanicznych i systemów połączeń energetycznych dla urządzeń do pozyskiwania energii z oceanów i morskich pływających technologii słonecznych.

To z kolei ma doprowadzić do zmniejszenia wskaźników degradacji i awarii takich systemów, a zatem również do zmniejszenia ryzyka inwestycyjnego.

Projekty w ramach niniejszego programu mają na celu zbadanie i zatwierdzenie potencjalnych korzyści wynikających z zastosowania nowych materiałów w pływających morskich konstrukcjach nośnych, fundamentach, systemach cumowania i kotwiczenia, przy jednoczesnym zapewnieniu integralności strukturalnej i trwałości w warunkach bardzo dużych obciążeń wiatrem, prądami i falami.

Zakres prac obejmie również walidację nowych prototypowych elementów i materiałów stosowanych w pływających urządzeniach do pozyskiwania energii słonecznej i morskiej oraz walidację ich kompatybilności i odporności na warunki panujące w środowisku morskim, ze szczególnym uwzględnieniem korozji i biofoulingu na wszystkich elementach systemów energii oceanicznej.

W ramach tego programu sfinansowane zostaną trzy projekty, na każdy zostanie przeznaczone około 3,5 mln euro.

Oczekiwanym rezultatem jest obniżenie kosztów energii elektrycznej (LCOE) związanych z systemami energii pozyskiwanej z oceanów oraz lepsze zrozumienie rzeczywistej wydajności technologii i zainicjowanie powstania nowych rozwiązań inżynierskich. Co warte podkreślenia, firmy z terytorium Wielkiej Brytanii mogą również ubiegać się o dofinansowanie z programu Horizon Europe.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.