PKN Orlen zamierza zwiększyć wydobycie krajowe gazu ponad 4 mld m3, a ogółem, łącznie z wydobyciem w Norwegii do 12 mld m3. - poinformował w środę członek zarządu PKN Orlen do spraw wydobycia Robert Perkowski. Dodał, że obecnie, każdą ilość gazu spółka jest w stanie sprzedać.
"Mamy zamiar (..) odbudować kopalnie i przebić przynajmniej 4 mld m3. wydobycia w naszym kraju, co na pewno nie będzie łatwe, a łącznie z Norwegią i innymi kierunkami - 12 mld m3. rocznie - poinformował w środę członek zarządu PKN Orlen do spraw wydobycia Robert Perkowski podczas konferencji "Rola polityki surowcowej w zabezpieczeniu bezpieczeństwa surowcowego Polski" w Warszawie, odnosząc się do planów wydobycia gazu grupy PKN Orlen.
"Każdą ilość gazu, którą wyprodukujemy jesteśmy w stanie sprzedać" - podkreślił Perkowski.
Wskazał, że obecnie ze złóż krajowych grupa PKN Orlen w przeliczaniu na wysoki metan wydobywa 3,6 mld m3. gazu w skali roku - wydobycie nieznacznie spadło.
Pod koniec kwietnia br. wiceprezes Perkowski poinformował, że "2022 r. był rekordowym rokiem, jeśli chodzi o wydobycie gazu. Na Szelfie Norweskim pozyskaliśmy ponad 3 mld m sześc., a prawie 4 mld m sześc. w kraju. Ponad 7 mld m3. wydobycia gazu w roku ubiegłym - nigdy takiego nie było. Podwoiliśmy wydobycie z 2021 r., a w 2021 r. podwoiliśmy wydobycie z 2020 r."
Anna Bytniewska
ab/ skr/
fot. Depositphotos
Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni
Innowacyjne partnerstwo wobec palących wyzwań w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ørsted i Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczynają współpracę
A. Moskwa o projekcie jądrowym: w czwartek wstępna umowa z Westinghousem i Bechtelem
Dwie nowo zatwierdzone szwedzkie MFW wyprodukują tyle samo energii co duży reaktor jądrowy
ABS wykorzystuje symulację i modelowanie, aby sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem amoniaku
Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu