PGE zawarła umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na 2 mld zł - poinformowała spółka w piątek. Kredyt przeznaczony będzie na realizację projektów w segmencie dystrybucji m. in. na liczniki zdalnego odczytu.
PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała w piątek, że "9 grudnia 2022 r. zawarła umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI)". Podano, że jej wartość wynosi 2 mld. zł. Kredyt przeznaczony będzie na realizację projektów w segmencie dystrybucji, obejmujących program kablowania linii średniego napięcia, przyłączanie nowych odbiorców i źródeł wytwórczych oraz instalację liczników zdalnego odczytu. Inwestycje przewidziane są do realizacji w latach 2022-2025".
Spółka dodała, że okres dostępności kredytu wynosi 24 miesiące od dnia zawarcia umowy, a okres obowiązywania umowy będzie wynosić maksymalnie 18 lat od dnia wykorzystania ostatniej transzy w ramach umowy.
"Wysokość oprocentowania będzie ustalana każdorazowo przed wypłatą danej transzy. Umowa nie przewiduje zabezpieczeń rzeczowych. Po zawarciu ww. umowy łączna wartość nominalna umów finansowania z EBI wynosi 4 262 500 000 zł" - podała spółka w komunikacie.
"Będąc liderem krajowej transformacji energetycznej, jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w regionie ogłosiliśmy cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jesteśmy liderem zielonej energetyki w Polsce i największym inwestorem na Morzu Bałtyckim, a nasze plany obejmują największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe, z których pierwszy prąd popłynie już za 4 lata. Do 2040 r. moc morskich farm wiatrowych Grupy PGE osiągnie co najmniej 6,5 GW" - informował prezes PGE Wojciech Dąbrowski na początku listopada.
Pod koniec października spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię.
Grupa Kapitałowa PGE podaje, że jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych dostarcza energię elektryczną do ponad pięciu milionów klientów.
Fot. Depositphotos
23 miliardy euro od TenneT na 22 GW połączeń sieciowych dla offshore na Morzu Północnym
Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych
Siemens Gamesa dostarczy 132 łopaty RecyclableBlades do projektu RWE
Nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Portu Gdynia do wynajęcia lub kupna
Jak dostosują się miasta do ekologii? Seminarium w Międzyzdrojach
Estonia przygotowuje się do pierwszych aukcji dla offshore wind