• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Najszybszy na świecie autonomiczny ścigacz z Cherbourga

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Najszybszy na świecie autonomiczny ścigacz z Cherbourga

Partnerzy portalu

Najszybszy na świecie autonomiczny ścigacz z Cherbourga  - GospodarkaMorska.pl

Francuska grupa CMN NAVAL zbudowała UHSI32 specjalnie na targi World Defense Show, które w dniach 6-9 marca odbywają się w Rijadzie. To w tej chwili najszybsza bojowa jednostka bezzałogowa.

Jednostka przeznaczona jest do wykonywania autonomicznych misji bojowych, pływania po zadanych kursach. Potrafi sprawnie unikać kolizji podczas działania poza zasięgiem sieci łączności.

Autonomiczne 45 węzłów

Układy autonomiczne oraz funkcje sterowania zostały opracowane przez CMN we współpracy z Sea Machines Robotics. System dowodzenia i kontroli Raytheon może analizować, śledzić i przetwarzać dane.

– UHSI32 to pierwszy taki szybki okręt w swojej klasie, który wykorzystuje technologię autonomiczną. Będziemy nadal współpracować ze światowymi liderami w określonych dziedzinach, aby przesuwać granice innowacji i stać się najbardziej zaawansowanym i zrównoważonym projektantem i wykonawcą okrętów na świecie – powiedział Fadi S. Pataq z CMN NAVAL.

UHSI32 umożliwia wykonywanie wielu misji z dużą prędkością (ponad 45 węzłów). Zasoby paliwa pozwalają na autonomiczne pływanie i patrolowanie wyznaczonych akwenów do trzech dni. Jednostka o długości 32 m i szerokości 7 m pozwala na wykonywanie działań patrolowych, ochronę wyznaczonych akwenów, poszukiwanie i ratownictwo (SAR).

– Jako wiodący twórca autonomicznych systemów sterowania, Sea Machines wdraża  innowacje w światowych sektorach służących bezpieczeństwu i obronie – powiedział Frank Relou, menedżer ds. rozwoju biznesu w regionie EMEA w Sea Machines.

Współpraca Sea Machines z CMN Naval to przykład łączenia aktywności sektorów komercyjnych i rządowych w budowie okrętów. Ich potencjał tak jak w przypadku budowy polskich okrętów został wykorzystany do budowy innowacyjnych okrętów.

W ten sposób powstała możliwość autonomicznej jednostki. O efektach ich pracy potencjalni nabywcy przekonają się na World Defense Show.

80 lat – 3500 okrętów

W ciągu ośmiu dekad działalności CMN NAVAL dostarczyła ponad 3500 okrętów, a jednostki wyprodukowane we Francji działają w 42 marynarkach wojennych. Zakłady i stocznie Grupy CMN działają we Francji (Cherbourg), Niemczech i Wielkiej Brytanii. Powstają w nich 15-metrowe ścigacze, jednostki patrolowe, fregaty i inne okręty.

Założona w 2015 Sea Machines działa w centrum technologicznym Bostonu. Jest liderem w zakresie autonomicznych systemów dowodzenia i kontroli oraz zaawansowanych systemów stosowanych na jednostkach pływających. Raytheon Anschütz, to firma należąca do Raytheon Technologies. Jest ona liderem w dziedzinie systemów nawigacji morskiej, stanowisk sterowania i systemów dowodzenia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.