• <

Samolot SG powrócił z misji w Grecji. Na morzu Śródziemnym odnalazł łódź z nielegalnymi imigrantami

14.10.2015 07:02 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Samolot SG powrócił z misji w Grecji. Na morzu Śródziemnym odnalazł łódź z nielegalnymi imigrantami
Samolot SG powrócił z misji w Grecji. Na morzu Śródziemnym odnalazł łódź z nielegalnymi imigrantami - GospodarkaMorska.pl

Na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie wylądował we wtorek (13.10) samolot Straży Granicznej M-28 Skytruck, którego załoga od 19 września przebywała na misji w Grecji w ramach współpracy z Agencją Frontex. Nasza załoga wykrywała łodzie z nielegalnymi imigrantami.

W misji na Półwyspie Peloponez (miejscowość Kalamata) uczestniczyło 11 funkcjonariuszy – 10-osobowa załoga samolotu (wymiennie) i 1 oficer łącznikowy w Międzynarodowym Centrum Koordynacyjnym w Pireusie.  Załoga patrolowała obszary morskie w celu ujawnienia przypadków nielegalnej migracji.

Straż Graniczna współpracuje z Agencją Frontex od 10 lat, czyli od początku jej istnienia (tj. od 2005 roku). Zadaniem Agencji jest koordynacja współpracy operacyjnej służb granicznych odpowiedzialnych za ochronę zewnętrznej granicy UE. Wspólne działania operacyjne państw członkowskich UE koordynowane są przez 4 sektory operacyjne Agencji: Sektor Granic Lądowych, Sektor Granic Powietrznych, Sektor Granic Morskich i Sektor Operacji Powrotowych. W każdym państwie członkowskim funkcjonuje Krajowy Punkt Kontaktowy Frontex, który jest oficjalnym łącznikiem pomiędzy danym państwem członkowskim a Agencją i po stronie państwa członkowskiego koordynuje jego udział w działaniach Frontex.

Funkcjonariusze służb odpowiedzialnych w państwach członkowskich UE za kontrolę ruchu granicznego i ochronę granic, którzy bezpośrednio biorą udział w działaniach koordynowanych przez Agencję, posiadają status funkcjonariusza-gościa, delegowanego funkcjonariusza-gościa bądź obserwatora (w przypadku misji poza granicami UE). Status obserwatorów mają też funkcjonariusze krajów spoza UE, którzy w ramach współpracy z państwami członkowskimi UE uczestniczą we wspólnych działaniach koordynowanych przez Agencję. Funkcjonariusze bezpośrednio uczestniczący w działaniach koordynowanych przez Agencję wchodzą w skład Europejskich Zespołów Straży Granicznej.

Podstawą uruchomienia wspólnej operacji lub projektu są wyniki analizy ryzyka, wykonywanej we współpracy z państwami członkowskimi UE w ramach Sieci Analizy Ryzyka Frontex.
fot. MOSGfot. MOSG

Straż Graniczna aktywnie uczestniczy w działaniach operacyjnych, koordynowanych przez Agencję Frontex – udostępnia zasoby osobowo-sprzętowe SG na potrzeby innych państw członkowskich UE czy też państw trzecich, ale również jest beneficjentem oferowanego wsparcia.

Obecnie (dane z 13.10.2015 r.) 31 funkcjonariuszy Straży Granicznej bierze udział w misjach prowadzonych na terenie 11 państw, tj.: na Węgrzech (10), w Grecji (9), w Bułgarii (3), na Litwie (2), w Mołdawii (1), na Słowacji (1), w Słowenii (1), w Rumunii (1), we Włoszech (1), w Holandii (1) i Szwecji (1).

Oprócz uczestnictwa w działaniach operacyjnych koordynowanych przez Agencję Frontex w ww. rejonach, w bieżącym roku SG wspiera również służby graniczne Estonii, Chorwacji, Niemiec, Belgii i Portugalii.

Łącznie zaangażowanie Straży Granicznej w działania operacyjne koordynowane przez Agencję Frontex w 2015 roku obejmuje ponad 100 misji funkcjonariuszy, co dalece wykracza poza plany z Dorocznych Rozmów Bilateralnych. Misje realizowane są z wykorzystaniem statków powietrznych, Przewoźnych Jednostek Nadzoru, samochodów służbowych (terenowych i szosowych), ręcznych kamer termowizyjnych. Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas swoich misji udzielają profesjonalnego wsparcia w zakresie m.in. nadzoru i patrolowania granic, procedur pierwszej i drugiej linii kontroli, tj. np. ustalania pochodzenia osób nielegalnie przekraczających granice, czy badania dokumentów na poziomie zaawansowanym.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.