• <
BOTA_2023

Awaryjne lądowanie samolotu na kontenerowcu (wideo)

28.10.2015 07:04 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Awaryjne lądowanie samolotu na kontenerowcu (wideo)

Partnerzy portalu

Awaryjne lądowanie samolotu na kontenerowcu (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Czerwiec 1983 rok, Atlantyk. Samolot brytyjskiej armii Sea Harrier ZA176 ląduje awaryjnie na statku towarowym Alra. Takie perełki zawsze warto wyciągać z lamusa, pokazywać i przypominać. W branży morskiej zdarzają się niezwykle historie.

W 2007 roku Państwowe Archiwum w Wielkiej Brytanii upubliczniło wiele materiałów filmowych związanych z działalnością brytyjski marynarki wojennej. Właśnie wtedy ujrzało światło dzienne nagranie z brawurowego lądowania myśliwca na statku handlowym.  

Powodem awaryjnego lądowania był brak paliwa oraz zerwane łącze radiowe z bazą. Pilotem samolotu był Ian Watson, który miał do wyboru lądowanie na wodzie, które mogło skończyć się tragicznie albo lądowanie na statku handlowym, który pojawił się na jego radarze. Zdecydował się na zastosowanie drugiego rozwiązania i samolot bezpiecznie wylądował na kontenerowcu.

Wykonanie takiego manewru zwykłym samolotem bojowym skończyłoby się katastrofą. Na szczęście samoloty typu Harrier to jednostki posiadające zdolność krótkiego, pionowego startu i lądowania. Jednak mimo wszystko, lądowanie na załadowanym kontenerowcu, który jest do tego zupełnie nieprzystosowany, wymaga od pilota posiadania niezwykłych umiejętności i stalowych nerwów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.